Kırık Kalp Sendromu Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Kırık kalp sendromu; kalbimizin ölüm, boşanma, ayrılma gibi duygu durumumuzu olumsuz etkileyen olaylara verdiği tepki sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Peki, kırık kalp sendromunun belirtileri nelerdir?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kardiyoloji Bölümünden Doç. Dr. Semra Topçu kırık kalp sendromu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

İçindekiler

Kırık kalp sendromu nedir?

Kırık kalp sendromu; ani kötü haber alma, boşanma, ayrılma, bir yakının kaybı, stres ve üzüntü gibi durumlarla karşılaşıldığında kalbimizin göstermiş olduğu tepki neticesinde ortaya çıkan bir klinik durumdur.

Kırık kalp sendromu ilk kez 1990 yılında saptanmıştır. Göğüs ağrısı ve kalp krizi benzeri klinik tablo ile gelen hastalarda koroner anjiyografi uygulanmış ve bu sendroma sahip kişilerde, kalbin sol karıncığının apeks (kalbin en alt uç kısmı) kesiminde bir tür balonlaşma görülmüştür. Ortaya çıkan görüntü Japon balıkçılarının ahtapot avlamak için kullandıkları vazo ile benzerlik gösterdiği için “Takotsubo Kardiyomiyopatisi” olarak isimlendirmiştir. Ayrıca apikal balonlaşma olarak da adlandırılabilir.

Kırık kalp sendromu kimlerde görülür?

Bazı bilimsel yayınlarda menopoz sonrası kadınlarda sık gözlendiği bildirilmiştir ancak kaygı düzeyi yüksek, duygularının yoğun yaşayan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Kırık kalp sendromunun belirtileri nelerdir?

Kırık kalp sendromunun belirtileri kalp krizi belirtilerine benzemektedir. Kırık kalp sendromunda hastanın yoğun göğüs ağrısı ve eşlik eden terleme ve nefes darlığı gibi yakınmaları vardır. Klinik, laboratuvar ve EKG bulguları da kalp krizini desteklemektedir.

Kırık kalp sendromu hangi komplikasyonlara neden olabilir?

Kalp krizinde gördüğümüz komplikasyonlar ve ani ritim bozukluğu gelişebilir. Ancak kırık kalp sendromu genellikle iyileşen bir klinik durumdur.

Kırık kalp sendromu tanısı nasıl konur?

Kırık kalp sendromu tanısı tipik belirtiler ve laboratuvar bulguları sonucunda kalp krizi tanısıyla koroner anjiyografi uygulanan hastalarda kalbi besleyen koroner damarların normal olması ve sol ventrikülografide balonlaşma görüntüsünün olmasıyla konur.

Kırık kalp sendromu nasıl tedavi edilir?

Kırık kalp sendromunun tedavisi kalp krizi tedavisi gibidir. İstirahat, gerekli destek tedavi, bazı ilaç gruplarından (beta blokerler, ACE inhibitörleri) fayda görülebilir. Ayrıca hastaya, psikolojik destek ve anksiyolitik ilaçlar verilebilir.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024