Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Doç. Dr. Mustafa Akkaya ‘koksartroz’ olarak da adlandırılan kalça kireçlenmesi hastalığını “yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olarak nitelendirdi. Mustafa Akkaya, kalça kireçlenmesi hakkında bilgileri şöyle aktardı:

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler

Kalça Kireçlenmesi Neden Olur?

Kalça kireçlenmesi gelişimsel nedenler, travma, enfeksiyon ya da ilerleyen yaş ile birlikte eklem aşınması nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Eklem harabiyeti özellikle kıkırdak dokuda ilerleyici şekilde meydana gelen aşınma, devamında çevre yumuşak dokuların bozulması ve en son olarak da kemik dokuda oluşan dejenerasyon ile seyreder. Dolayısı ile kalça kireçlenmesi olarak adlandırdığımız durumun tek bir komponenti yoktur.

Kalça Kireçlenmesi Kimlerde Görülür?

Kalça kireçlenmesi sıklıkla ileri yaş grubu hastalarda görülmektedir. Yaşlanma bu rahatsızlığın nedenlerinden biri olmakla birlikte her ileri yaştaki kişide görülmez. Kalça kireçlenmesine yatkın kişiler özellikle gelişimsel kalça problemleri olan, kalça ekleminden travma ya da enfeksiyon geçirmiş kişiler ile birlikte kalça eklemini zorlayıcı spor ile uğraşanlar olarak sıralanabilir. Ek olarak başka bir rahatsızlığa bağlı yüksek doz kortizon tedavisi almak zorunda kalmış olan kişilerde kalça ekleminde kanlanma bozukluğuna bağlı doku ölümü ve devamında kalça kireçlenmesi görülebilmektedir.

Hastaların büyük çoğunluğu ileri yaş grubundan oluşmakla birlikte genç yaş grubu da yukarıda belirtilen risk faktörlerine sahipse erken dönemde kalça kireçlenmesi ile karşı karşıya kalmaları muhtemeldir.

Kalça Kireçlenmesi Kaç Evreden Oluşur?

Kalça kireçlenmesi çeşitli sınıflamalara göre evrelere ayrılmakta olup genellikle röntgen bulguları ile karar verilmektedir. Kalça ekleminde bulunan mesafenin daralması, aşınma başlayan bölgelerde yeni kemik oluşumu önemli bulgulardır. Röntgen verilerine göre 3 evre tanımlanmıştır. Evre 1 de eklem aralığında minimal bir daralma var ve kalça hareketleri nispeten normalken evre 3’te ilerlemiş bir daralma söz konusu olup kalça hareketleri tamamen kısıtlanmıştır.

Kalça Kireçlenmesinin (Koksartroz) Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirti ağrıdır. Hemen hemen her evrede mevcut olan bu bulgu erken evrelerde daha az ileri evrede ise süreklidir. Erken evre kalça kireçlenmesinde kalça hareketlerinde kısıtlılık, günlük aktivitelerde zorlanma mevcutken ileri evre kireçlenmede gece ağrısı, merdiven inip çıkmada güçlük gibi durumlar görülmektedir. Hastalar kalça hareketlerinde ağrı, kısıtlılık ve günlük aktivitelerde zorlanma yaşamaları durumunda hekimlerine başvurmaları gerekir.

 

Kalça Kireçlenmesinde Tanı Nasıl Konulur?

Kalça kireçlenmesi tanı fizik muayene bulguları ve radyolojik değerlendirmenin birlikteliğine dayanır. Hastalar kronik kasık ya da kalça ağrısı şikayetleri ile birlikte günlük hayat aktivitelerinde kısıtlanma yakınmaları ile hekime başvurmaları durumunda yapılan ilk değerlendirme ile tanı almaktadırlar. Şüpheli semptomları olan hastalar kısa zaman içinde ortopedi hekimleri ile görüşmelidirler.

Kalça Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kalça kireçlenmesi erken evrelerde hayat tarzı değişikliği, kilo verme ve fizik tedavi programlarını içeren konservatif yöntemlerin kullanılması ile belli bir düzeyde kontrol altına alınabilir. Bazı erken evre ve kısıtlı vakalarda kök hücre tedavileri literatürde denenen ve başarı sonuçları bulunan tedavi protokolleridir. Ancak unutulmamalıdır ki kalça kireçlenmesi ilerleyici bir süreçtir ve zamanla semptomlar şiddetlenebilir. Hasar mekanik sorunlardan köken aldığı için zaman içinde cerrahi tedavi mutlak ihtiyaç haline gelebilir.

Kalça kireçlenmesi tanı ve tedavisi kişiye özel olarak yapılmalıdır. Dolayısı ile tedavi seçenekleri hastanın evresine göre planlanmalıdır. Tedavinin başarısı hastanın yaşam kalitesindeki artış ile koreledir. Kimi hastalar erken evre konservatif tedavilerden fayda görürken ileri evre hastalarda cerrahi olarak kalça protezi uygulanması ağrıda azalma ve hayat kalitesinde belirgin artış sağlar.

Kalça Protezi Nasıl Yapılır? Kalça Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kalça protezi aşınmış eklem yüzeylerinin değiştirilmesi prensibine dayanmaktadır. Uyluk kemiği ve leğen kemiğindeki yüzeyler özel cerrahi yöntemler ile çıkarılır takiben titanyum alaşımlı implantlardan yeni bir eklem oluşturulur. Ameliyat süresi ortalama 1-2 saat sürmekle birlikte cerrahi öncesi ayrıntılı değerlendirme yapılmalı ve hastanın bünyesinin protez cerrahisi için uygunluğu değerlendirilmelidir. Diş ya da idrar yolu enfeksiyonları, kronik kansızlık gibi durumlar ameliyat öncesi tedavi edilmelidir. Bu sayede ameliyat sırasında ya da sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar en aza indirilebilir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Ameliyat sonrası en önemli konu hastanın hayatına bir implant ile devam edeceği bilincine varmasının sağlanmasıdır. Uygulanan cerrahi ortopedi alanında en yüz güldürücü sonuçlara sahip tedavi olmakla birlikte hastalar mutlaka hekimlerinin takip süreci içinde yürüme, oturma-kalkma, eğilme gibi konulardaki bilgilendirmelerine dikkat etmelidirler. Ameilyat sonrası ilk 15 gün – 1 ay en önemli zaman dilimi olup tedavi sonrası kan sulandırıcı kullanımı, fizik tedavi uygulamaları ve yürüme egzersizleri önemli noktalardır.


Kişi Ne Kadar Zaman Sonra Kendi Günlük Rutinine Dönebilir?

Ameliyat sonrası hastalar başarılı geçen bir kalça protezi cerrahisi ile ertesi gün ayağa kaldırılıp yürütülebilir. Ancak ilk iki hafta nekahet dönemi olup hastalar günlük rutinlerine bu süre sonunda dönebilirler. Yürüme, merdiven inip çıkma gibi basit aktiviteler taburculuk sonrası hemen yapılabilir.

İmplant Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

İmplant seçimi ve kalitesi bu cerrahinin önemli unsurları arasındadır. Kullanılan implantların vücuttaki sağ kalım süreleri; kalça protezine aday uygun bir hasta, deneyimli bir cerrah ve merkez ile güncel uygulama yöntemleri ışığında kullanılan kaliteli implantlar ile en üst düzeye çıkarılabilir.

Ameliyat sonrası erken dönemde fizik tedavi protokolleri hayata dönüş süresini kısaltır ve hastaların memnuniyet düzeylerinde belirgin iyileşme sağlar.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024