Kaş Dökülmesi Nedir? Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kaş Dökülmesi Nedir? Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ kaş dökülmesi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Kaş Dökülmesi Nedir? Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

İçindekiler

Kaş Dökülmesi Nedir?

Kaş dökülmesi, kaşları oluşturan kıl foliküllerinde keratin üretiminin aksaması ve kıl üretiminin gerçekleştirilememesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli cilt problemleri, enfeksiyonlar, hormonal denge bozukluklar, otoimmün hastalıklar, tiroid bezinin aktif çalışması, ilaçlar (kemoterapötikler vb) gibi faktörlerden kaşlarımız etkilenmektedir.

Kaş dökülmesi tek bir kaşta ya da bölgede olabileceği gibi her iki kaş bölgesinde de görülebilir.

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Kaş dökülmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Kaşlarımızı oluşturan kıl foliküllerindeki keratin üretiminin aksaması, çevresel etkenler, kaş dokusunda hasara neden olan sağlık sorunları gibi problemler kaşlarımızın dökülmesine neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra, yaş, beslenme, kimyasallar, stres, anksiyete, gebelik gibi nedenler de kaşlarımızın dökülmesine neden olabilir.

Kaş dökülmesi nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Beslenme bozukluğu

Vitamin eksikliği

Saçkıran hastalığı

Yaşlılık

Cilt hastalıkları (egzama, sedef vs)

Kaşların kimyasal işlemlere maruz kalması

Hormon düzensizliği

Tiroid hastalığı

Genetik

Stres

İlaçlar(örneğin Kemoterapi ilaçları)

Saçkıran hastalığı kaşları da döker mi?

Bilimsel adıyla ‘Alopesi areata’ yani saçkıran hastalığı, saçlı deride demir para büyüklüğündeki belirli yerlerde veya saçlı derinin tamamında görülebilen ve tutulan bölgede saç dökülmesiyle sonuçlanan otoimmün bir deri hastalığıdır.

Saçkıran hastalığına sahip kişilerde; A, C, E, B-7, B-12 ve D vitamini, çinko ve demir gibi vitamin ve mineral eksikliği, yaşlılık, tiroid hastalığı, egzama gibi cilt hastalıkları görülebilmektedir. Aynı zamanda bu hastalığa stres de belirgin bir etkendir. Bu hastalık, kaşların sürekli yolunması da kaş dökülmesine neden olabilir.

Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaş dökülmesinin önlenmesindeki ilk adım, altta yatan nedenlerin tespit edilmesidir. Tespit edilen nedenlerin ortadan kaldırılması ya da tedavi edilmesiyle kaş dökülmesi azalacak ve zamanla da ortadan kalkacaktır.

Kaş üretimini artıracak mineraller ve vitaminler, besin ve takviye olarak alınması bu süreçte fayda sağlayacaktır. Bunlar, Omega- yağ asitleri, A vitamini, çinko, demir, C vitaminleri gibi…

Ciddi kaş dökülmesi problemi olan ve ilaç tedavisine dirençli vakalarda kaş bölgesine saçlı derinin nakledilmesi gündeme gelebilir.

Eğer bir kaş dökülmeniz varsa tüm bu yazıyı okuduktan sonra alanında uzman bir hekimi başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Kaş dökülmesinin altında yatan nedenlerin derinlemesine araştırılması gerekmektedir. Örneğin, eğer hormon değişikliğine bağlı olarak kaş dökülmeniz varsa endokrinolojik tedavi verilmesi gerekebilir. Aşırı stres yaşayan biriyseniz, bu durum saç ve kaş köklerinizi de etkileyebileceği için bir psikoloğa gitmeniz size fayda sağlayacaktır. Unutmayın, sizin tedavi planınızı en iyi doktorunuz belirleyebilir.

Kaş dökülmesi hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Kaş dökülmesi çok tehlikeli bir tablo ortaya çıkarmazken, alopesi areata, tiroid hastalığı, sedef ve egzama gibi hastalıkların işareti olabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024