Cilt Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Cilt Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Güven Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Bölümünden Uzm. Dr. Ceren Uzundere Büyüksan, cilt kanserinde merak edilenleri yanıtladı.

Cilt Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Cilt kanseri nedir?

Deri kanseri, dünyadaki en yaygın kanser çeşitlerinden biridir. Genellikle, güneşin zararlı UV ışınları yüzünden ortaya çıkar. Melanom dışı ve melanom şeklinde iki ana gruba ayrılabilir. Cilt kanseri nedeniyle dünyada her 4 dakikada bir insan hayatını kaybetmektedir.

Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Melanom genellikle rengi, boyutu, şekli hızla değişen benler şeklinde ortaya çıkar. Asimetrik, kenarları düzensiz, birden fazla renk içeren, 6mm’den büyük ve en önemlisi değişen benler melanom açısından dikkatle incelenmelidir. En tehlikeli tip olmakla birlikte görece daha az rastlanır. Melanom dışı deri kanserlerinden en önemli iki tanesi skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinomdur. Bunlar çoğunlukla daha ileri yaş grubunda deride iyileşmeyen yaralar şeklinde görülür. Sık görülmelerine rağmen daha iyi prognaza sahiptirler.

Cilt kanseri neden olur?

Güneş ışınları başta olmak üzere UV maruziyeti deri kanserinin bilinen en önemli sebebidir. Açık ten ve göz rengine sahip olma, özellikle çocuklukta geçirilen güneş yanığı hikayesi, ailede cilt kanserinin görülmesi, solaryum cilt kanseri risk faktörlerindedir. Vücutta çok sayıda bene sahip olma melanom türü cilt kanseri için bir başka risk faktörüdür.

Cilt kanseri teşhisi nasıl konur?

Dermatoskop adı verilen cilt lezyonlarını büyüterek inceleme imkanı sağlayan ışıklı bir cihazla muayene deri kanseri tanısında oldukça faydalıdır. Bu şekilde lezyonlar incelenir, şüpheli lezyonlar belirlenir. Benlerde değişim en önemli deri kanseri bulgusu olduğu için bilgisayarlı dermatoskopi ile benler kaydedilip takip edilebilir. Kesin tanı lezyonların cerrahi olarak çıkarılması ve patolojik inceleme sonucu konulur.

Cilt kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Cilt kanserinde primer tedavi yöntemi cerrahidir. Kanser türüne göre lezyon sınırları belirlenen oranda genişletilir. Bazal hücreli karsinom metastaz yapmadığı için lokal hastalık kontrolü yeterlidir. Skuamöz hücreli kanser ve en agresif tür olan melanom için metastaz araştırılır. Hastalığın evresine göre tedavi belirlenir.

Cilt kanserinden korunmak mümkün mü? Cilt kanserinden korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Cilt kanserinden korunmanın en önemli yolu güneşten korunmaktan geçmektedir. Güneşten korunmak için hem UVA hem UVB koruması içeren en az SPF30 güneş kremleri güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce yeterli miktarda (tüm vücut için ortalama golf topu büyüklüğünde; yüz için 2 parmak) sürülmelidir. Her 2-3 saatte bir; yüzme, terleme, spor ve havlu kullanımı sonrası tekrarlanmalıdır. Güneş kremi kullanmak güneşten korunmak için her zaman yeterli değildir. Özellikle güneşin en yoğun olduğu saatlerde (10.00-16.00) kapalı alanlarda bulunmak, geniş kenarlıklı şapka ve güneş gözlüğü kullanmak, açık havada yüzerken UV filtreli tişörtler giymek, açık hava egzersizlerini sabah erken saatte veya akşam yapmak cilt kanserinden korunmak için önerilir. Solaryum gibi güneş dışı UV ışınlarından özellikle korunmak gereklidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024