Depremzede çocuklar için oyuncak seçimi nasıl olmalı?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Depremzede çocuklar için oyuncak seçimi nasıl olmalı?

Yaşanan deprem nedeniyle ortaya oldukça fazla yanlış bilgi çıkabiliyor. Bunlardan biri de depremden etkilenen çocuklara oyuncak seçerken onlara depremi hatırlatacak, travma yaratacak korkusu ile vinç, kamyon, kepçe gibi oyuncaklar seçilmemeli bilgisi.

Peki, bu bilgi ne kadar doğru?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden Dr. Şebnem Gümüşçü anlattı.

Depremzede çocuklar için oyuncak seçimi nasıl olmalı?

İçindekiler

Toplumda, depremi çağrıştıracak ‘ambulans, vinç, kamyon’ gibi oyuncakların gönderilmemesine dair bir bilgi var. Bu kanı doğru mudur?

Depremden etkilenen çocuklara vinç, ambulans gibi depremi hatırlatacak oyuncaklar verilmemeli gibi bir öneriyi doğru ve gerçekçi bulmuyorum. Çünkü, “Çocuklar hangi oyuncaklar ile oynamalı?” önerisinin yanı sıra çocukların oyuncakları nasıl kullandıkları ve işlevselliklerinin önemi söz konusudur.

Depremi yaşamış çocuklar için travmatik olur diye “Ambulans, vinç, kamyon gibi oyuncaklar gönderilmesin” demek uygun bir öneri değildir. Bu oyuncaklar ortamda bulunabilir ancak oynayıp oynamamak çocuğun seçimidir. Çocuk noper/lego ya da küpleri de bir vince, kamyona benzeterek oynayabilir.


Depremden etkilenen çocuklar için nasıl oyuncaklar seçilmeli ve oyun oynarken nelere dikkat edilmeli?

Yetişkinler yaşadıkları travmaları tekrar tekrar anlatarak, konuşarak paylaşma ihtiyacı içinde olurken çocuklar da oyuncaklar ile oynayarak, canlandırma yaparak yaşadıkları deneyimleri dışa vurabilirler. Bu nedenle çocuklara yaşadıklarını canlandırabilecekleri ortam sunmak, yıpranmamış ve çok eski olmayan materyal vermek, yanlarında olup konuşmalarını dinlemek, çocuğun gerçekten yanında olduğunuzu hissettirmek önemlidir. Ayrıca, sürekli soru sormamak gerekir. Çünkü çocuklar oynarken çoğunlukla yanlarındaki yetişkinden bir açıklama beklemezler. Duygu ve düşüncelerini oyun aracılığıyla ortaya koymayı ve bunu yaparken de eleştirilmemeyi, yargılanmamayı tercih ederler. Burada önemli olan her çocuk özelinde nasıl bir yaklaşım sergileneceğidir. Kimi çocuk için bir vinç, yakınlarının enkazdan kurtarılmasına yardımcı bir araçken kimi çocuk için bir ambulans sevdiği bir yakınını kurtarmaya gelmiş olabilirYa da bu oyuncaklar çocukta olumsuz duyguların yaşanmasına neden olabilir. Önemli olan, olumsuz duygular ile başedilebilmesini öğrenebilmektir.

"Çevrelerinde kontrol edemeyecekleri birçok durum varken oyunda kontrolün ellerinde olması çocuklara iyi gelecektir"

Yaşamın gerçeklerini çocuklardan saklayarak değil, onları korkutmadan neler yapılabileceği hakkında bilgilendirerek problem çözmelerine yardımcı olmak gerekir. Oyunda kontrol, çocukların elindedir. Çevrelerinde kontrol edemeyecekleri birçok durum varken oyunda kontrolün ellerinde olması çocuklara iyi gelecektir.

Boya kalemleriyle istediklerini çizmek, boyamak, yapboz birleştirmek, pelüş oyuncaklarla oynamak; müzikli kutuları, çıkartmalı kitapları, hayvan ve insan figürlerinin olduğu oyuncakları kullanmak, kuklalarla canlandırma yapmak, oyun hamuru ve kinetik kum ile şekiller yapmak, legolarla istediklerini inşa etmek duygularını yaşamalarına yardımcı olacaktır.

Önerilen hikaye, kitap ve filmler:

#sallanankarıncayuvası

#tavşandinledi

#kıpırıktavşan

#oyuncakmolisallanıyor

#terzikuşubayşık

#çocukköstebektilkiveat


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024