Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Geçer?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk, genellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde gelişiyor. Ateşli hastalıklar, ameliyat öyküsü, kanser tedavisi, HIV enfeksiyonu, stres gibi vücut direncini düşüren durumlar uçuk çıkmasının nedenleri arasında gösteriliyor. Ayrıca, güneşin de uçuk öyküsü olan kişilerde uçuk ataklarına neden olabileceği bildiriliyor. Uzmanlar, uçuğun hastanın klinik bulgularına göre topikal krem ve ağızdan antiviral ilaç tedavileriyle geçeceğini belirtiyor.

Peki, uçuk bulaşıcı mı?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, uçuk hakkında bilgi verdi.

Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Geçer?

İçindekiler

Uçuk nedir?

Uçuk, herpes virüsünün deri yoluyla bulaşması sonucu gelişen ve ömür boyu tekrarlayabilen viral bir enfeksiyondur. Tip 1 ve tip 2 herpes virüsler, uçuk kliniğine neden olmaktadır.

Herpes virüs tip 1 genellikle dudak ve burun çevresi gibi yüz bölgesindeki enfeksiyonlardan; herpes virüs tip 2 ise genital bölgedeki enfeksiyonlardan sorumludur. Ancak son yıllarda genital bölgede de yüzde 30 oranla tip 1 herpes virüsü tespit edilmiştir.

Herpes virüsü, dudak çevresinde yerleştiğinde “herpes labialis”, cinsel bölgede yerleştiğinde ise “herpes genitalis” olarak adlandırılır. Ayrıca herpes virüsü, dudak ve genital bölge dışı deri alanlarında olabileceği gibi göz, beyin gibi organlarda dahi herpes enfeksiyonu olabilir.

Uçuk belirtileri nelerdir?

Uçuğun belirtisi, virüsün başladığı bölgede yanma ve kaşıntı hissiyle başlar. Sonrasında kızarıklık ve  su kabarcıklarıyla kendini gösteren bir dermatolojik problem haline dönüşür. Uçuk genellikle 2-3 gün içinde belirti vermeye başlar.

Uçuk neden çıkar?

Uçuk genellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür.

  • Ateşli hastalıklar,
  • Ameliyat öyküsü,
  • Kanser tedavisi,
  • HIV enfeksiyonu,
  • Stres gibi vücut direncini düşüren durumlar uçuk oluşumuna neden olan faktörler arasında gösterilebilir.

Ayrıca, uçuk öyküsü olan kişilerde güneş de uçuk ataklarına neden olabilmektedir.

Uçuk bulaşıcı mıdır?

Uçuk, viral enfeksiyon olması nedeniyle bulaşıcı bir hastalıktır.

Uçuk nasıl bulaşır?

Herpes tip 1 kişilere genellikle çocukluk döneminde direkt deri teması (aileden birinin öpmesi vs.), havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı veya bu virüsü yayan kişinin tükürük salgısından damlacık yoluyla bulaşabilir. Ayrıca hem tip 1 hem de tip 2 herpes virüs, gençlik döneminden itibaren cinsel ilişkiyle bulaşabilmektedir.

Uçuk tanısı nasıl konur?

Uçuk tanısı, hasta öyküsü ve klinik görünüm ile konulur.

Uçuk nasıl geçer?

Uçuk, hastanın klinik bulgularına göre topikal krem ve ağızdan antiviral ilaçlarla tedavi edilebilen bir dermatolojik problemdir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024