6 Adımda Cildinizi Yaza Hazırlayın

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

6 Adımda Cildinizi Yaza Hazırlayın

Yaz gelmeden cildinizde bahar temizliği yapmanız büyük önem taşıyor.

6 Adımda Cildinizi Yaza Hazırlayın

Yaza sayılı günler kala cildinizi derinlemesine temizlemenizin tam zamanı. Yaz aylarında denizde ve havuzda geçirilen sürenin uzaması ve güneşin etkisiyle cilt cansızlaşıyor. Bu nedenle yaz gelmeden cildinizde bahar temizliği yapmanız büyük önem taşıyor. Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alev Eken, cildinizi yaza hazırlamak için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladı.

  • Sigarayı bırakın: Bu bahar cildinizde derinlemesine temizlemeye girişin.  Bunu yalnızca temizleyici ürünlerle yapamazsınız. Toptan bir değişime başlamak için ilk adım sigarayı bırakın. Sigara kullanımının cildinize en çok zarar veren faktörlerden biri olduğunu unutmayın. Cildi yaşlandıran, nem ve yağ dengesini kaybetmesine neden olan; üstelik cildin rengini değiştirerek mat ve cansız hale getiren sigarayı hayatınızdan çıkarın.
  • Beslenmenize dikkat edin: Güzel bir cilde sahip olmak için vücudumuzun yeterli vitamin ve minerale sahip olması gerekir. Bahar aylarında yağlı, karbonhidratlı, unlu yiyecekleri rafa kaldırın. Daha az alkol tüketmeye özen gösterin. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Bolca su içmeyi sakın unutmayın. Vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulmanın en basit yollarından biri bol bol su içmektir; bu sayede hem cildiniz yenilenecek hem de yaza daha formda gireceksiniz.
  • Cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin: Cildinizi düzenli olarak temizleyin. Temizleyici seçerken cilt tipinize uygun olmasına özen gösterin. Bu konuda dermatoloğunuzdan yardım alın. Günlük makyajınızı, yatmadan önce mutlaka temizleyin.
  • Güneş koruyucu kullanın:  Güneşin tadını çıkarırken cildinizi korumayı ihmal etmeyin. Cilt tipinize uygun koruma faktörlü kremler güneşin zararlı ışınlarından korunmanızı sağlar ve güneş lekelerinin önlenmesine yardımcı olur. Gün içinde dışarıda vakit geçiriyorsanız güneş kreminizi makyaj altına sürülerek kullanılabilen  çeşitlerden de seçebilirsiniz.
  • Cildinizi nemsiz bırakmayın: Nemlendiriciler yardımıyla cildinize destek olun. Yaza girmeden önce cildinizin neme doymasını sağlamak için cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanın. 
  • Cildiniz için profesyonel destek alın: Cildinizi nemlendirmek için sadece nemlendiriciler yeterli değildir. Yeterli nem; sağlıklı cilt tonusu; elastisitesi ve pürüzsüz genç bir görünüm için çok önemlidir. Günümüzde; cilt yüzeyinin altına enjekte edilen hyaluronik asit içeren enjeksiyonlar ile yeterli hidrasyon sağlanabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024