Vücut Sarkmaları ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Vücut Sarkmaları ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücut sarkmaları ve tedavi yöntemleri hakkında Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi  Bölümünden Op. Dr. Damla Menkü Özdemir, bilinmesi gerekenleri anlattı.

Vücut Sarkmaları ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

Kilo veren bireylerde oluşan sarkmalar nelerdir?

 Kilo veren hastalarımızda oluşabilecek deformiteler (cilt sarkmaları, katlantılar, cilt fazlalıkları) bölgeye (kol, meme, karın, sırt, uyluk, bel ve popo) göre değerlendirilir. Ayrıca bu deformiteler her hastanın kendine özgüdür. Ameliyat öncesi yaptığımız ölçüm ve tasarım sayesinde ameliyatta ilgili deformiteyi düzeltiriz. Örnek verecek olursak karın bölgesindeki deformitelere göre kabaca 5 çeşit ameliyatımız bulunur; pannikülektomi, mini karın germe, karın germe, uzatılmış karın germe, fleur de lis. Bu ameliyatlardan hangisini önereceğimize hastalarımızın deformitelerine ve hastalarımızın şikayetlerine göre karar veriyoruz. Bazı durumlarda liposuction ve karın ön duvarı kaslarının onarılması işlemleri de bu ameliyatlara eklenebiliyor. Unutmamak gerekir ki kilo verme sonrası oluşan deformiteler hastalarımızın kendilerine özgü olduğu için yapılan her ameliyat tasarımı da hastalarımızın kendilerine özgü olmaktadır.

 

 Kilo veren hastalarımızda deformiteler yaşa göre değil kişinin kendi cilt altı bağ dokusuna göre değişir. Deformitenin yapısı her ne kadar yaşa bağlı olmasa da tabi ki her ameliyatta olduğu gibi genç yaşlarda yara iyileşme hızının ve cildin, cilt altı dokuların, bağ dokusunun daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsiyete gelecek olursak erkek ve kadın vücut tipi birbirinden farklı olduğu için vücut şekillendirme ameliyatları cinsiyete göre etkilenebilir. Örneğin; erkeklerde meme bölgesinde, süt üreten bezlerdeki veya yağ dokudaki fazlalığı jinekomasti olarak adlandırıyoruz. Kilo verme sonucunda oluşan deformiteler de jinekomasti oluşumuna eklenince erkek hastalarımıza ve kişiye özgü ameliyat planı ile bu bölgeyi şekillendiriyoruz. Kadın hastalarımızda ise meme bölgesinde kilo verme sonucunda oluşabilecek deformiteler de kadın hastalarımıza ve kişiye özgü ameliyat planı ile şekillendiriyoruz.

Erkek ve kadınlarda göbek deliğinin üzerinde ve altında kalan bel bölgelerinin ölçümleri farklı olduğu için karın germe ve alt vücut germe ameliyatlarına eklediğimiz liposuction bölgeleri farklı oluyor. Kadın hastalarımızda uygun kıvrımı oluşturmak için deformitenin özelliğine göre kalça ve/veya popo bölgesine yağ grefti uygulaması da önerebiliyoruz. Erkek hastalarımızda ise eğer ilgili bölgelerde deformiteleri varsa erkek ölçülerine göre önerdiğimiz yağ grefti bölgeleri ve miktarları farklı oluyor.

Vücut Şekillendirme Ameliyatlarında İzlenilmesi Gereken Yol Haritası Nelerdir?

Vücut şekillendirme ameliyatlarının tedavilerinde aşamalı bir yol haritasına hastalarımızla birlikte karar veriyoruz. Hastalarımızın kilo verdikten sonra kol, meme, karın, sırt, uyluk, bel ve popo bölgelerinin hepsinde veya birkaçında deformite oluşabiliyor. Hastamızın şikâyeti en çok hangi bölgelerde ise o bölgelerde deformite olup olmadığını muayene ediyoruz. Eğer deformitesi varsa hastamıza önerdiğimiz ameliyat seçeneklerini anlatıyoruz. Bir ameliyat seansında sadece bir bölgeyi ameliyat edebildiğimiz gibi hastamızın birden çok bölgede deformitesi varsa ikili kombinasyonlar halinde ameliyatlarımızı yapabiliyoruz. Örneğin; meme dikleştirme ve kol germe, meme dikleştirme ve sırt germe, meme küçültme ve karın germe, karın germe ve alt vücut germe gibi kombinasyonları oluşturabiliyoruz. Hastamıza uygun ameliyat seçeneklerini anlattıktan sonra derneğimizin hazırladığı ilgili ameliyatın bilgilendirme formlarını hastamıza veriyoruz. Okumasını ve sormak istediklerini işaretlemesini ve onları mutlaka ameliyattan önce sormasını rica ediyoruz.

 

Kilo veren hastalarımızda vücut şekillendirme süreci genellikle birden fazla bölgeye cerrahi planlamamızı gerektiren bir durumdur. Aynı bölgenin birden fazla cerrahi geçirme durumu sadece enfeksiyon, yara yerinde açılma gelişirse gerekebilir. Yapılabilecek yara yeri revizyonları da diğer bölgelerin ameliyatlarına eklenebilmektedir.


 Kilo verilmesinden sonra her hastamızın cilt ve bağ doku yapısı birbirinden farklı olduğu için, bu tür deformiteler bazı hastalarımızda oluşabilirken bazı hastalarımızda daha az oluşabilir. Bunu da şu şekilde örneklendirebiliriz; gebelikte alınan kilolar ve süt verme döneminde süt nedeniyle memelerde büyüme olmaktadır. Bu dönem sonrasında da memenin küçülmesi gerçekleşmektedir. Kadın hastalarımızın cilt ve bağ doku yapısı birbirinden farklı olduğu için bazılarında memede sarkma çeşitli derecelerde oluşurken bazılarında oluşmamaktadır.

Tabi ki kilo verme dönemine spor eşlik ettiyse hastamızın kaslarının kuvvetli olması hem ameliyat planımızı hem de ameliyatımızı kolaylaştırmaktadır. Ancak tamamen bu deformitelerin oluşumunu engellememektedir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024