Peygamber Sünneti Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Peygamber Sünneti Nedir?

Peygamber sünneti, tıp dilindeki adıyla hipospadias, halk arasında erkek bebeklerin sünnetli doğması durumu olarak bilinir. 

Güven Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Fatih Akbıyık, peygamber sünneti (hipospadias) hakkında bilgi verdi.


Peygamber Sünneti Nedir?

İçindekiler

Peygamber sünneti nedir?

Bebeğin sünnetli doğması ya da peygamber sünneti adlandırılan durum, tıbbi adı hipospadias olan ciddi bir penis anomalisidir. Bebeğin gelişimi sırasındaki bazı sorunlar nedeni ile normalde pipinin ucunda olması gereken idrar deliği, pipinin alt kısmında bir yerde olur ve üzerine diğer katmanlar ve sünnet derisi tam olarak oluşmadığından bebek sünnetli gibi görünür.

Peygamber sünneti hangi sorunlara neden olabilir?

Peygamber sünneti (hipospadias) bulunan çocukta durumun ağırlığına göre,  idrar yapmayla ilgili problemler, ayakta çişini yapamamak gibi akranları arasında sosyal sorunlar, büyüdüğünde ise cinsel sorunlar ve üreme ile ilgili problemler yaşayabilir.

Peygamber sünneti nasıl tedavi edilir?

Bu bebeklere kesinlikle sünnet yaptırılmamalıdır. Çünkü var olan sünnet derisi bu anomaliyi düzeltirken kullanılacaktır. Ciddiyetle ve ehil ellerde özenle ameliyat edilmelidir.

Peygamber sünnetinin tek tedavi yöntemi ameliyattır. Deneyimli ellerde çok yüksek başarılı sonuçlar alınır ve sorunsuz tedavi edilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024