Skolyoz Hakkında Merak Edilenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Skolyoz Hakkında Merak Edilenler

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Uzm. Dr. İsmail Özturan skolyoz hakkında merak edilenleri yanıtladı.

 

Skolyoz Hakkında Merak Edilenler

İçindekiler

Skolyoz nedir?

Skolyoz 3 boyutlu bir omurga deformitesidir. Kısaca; öne-arkaya, sağa-sola, yukarı-aşağı planda olan eğriliklerdir. Bu eğriliklerin aşağı yukarı 10 dereceden fazla olan eğriliğine skolyoz; sağa sola olan eğriliğe rotasyon; öne arkaya olan artmış eğriliğine kifoz denir. Bu üç eğrilik de kombine şekilde bulunabilir.

Skolyoz belirtileri nelerdir?

Omuzların veya kalçaların birinin aşağıda olması, asimetrik olması, öne eğildiğinde sırtta asimetrik bir görüntü ortaya çıkması skolyozun belirtilerindendir. Skolyozda sadece omurgada değil, omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar oluşur; duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca; bel boyun sırt ağrıları ve nefes darlığı şeklinde de belirti verebilir.

Skolyozun çeşitleri nelerdir?

Skolyoz genellikle;

  • İdiopatik skolyoz (Sebebi belli olmayan skolyoz)
  • Nöromusküler skolyoz (Kas ve sinir hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan skolyoz)
  • Konjenital skolyoz (Doğuştan skolyoz /Anne karnındaki çocuğun gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anomalilerine bağlı ortaya çıkan skolyoz) olarak gruplandırılır.

Skolyozun nedenleri nelerdir?

  • Genetik faktörler,
  • Bazı hormonal değişiklikler,
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri,
  • Çeşitli bağ dokusu anomalileri,
  • Anormal biyomekanik yüklenmeler,
  • Travma ve kırıklar skolyoza neden olan faktörlerdendir.

Ayrıca; romatizmal hastalıklar, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri, metabolik hastalıklar ve bazı genetik sendromik hastalıklar da skolyoza neden olabilir. Bunların yanı sıra vücut postürünü ve yük dağılımını bozan uzun süre ağır yük altında aynı pozisyonda kalınması gibi faktörler de skolyozu artırabilir.

Skolyoz genellikle kimlerde görülür?

Skolyoz her yaştan bireyde görülebilmekle birlikte en çok çocukların hızlı büyüme (ergenlik) dönemi olan adölesan dönemde ortaya çıkar. Kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha sık görülebilir.

Çocuklarda skolyoz

Ailelerin skolyoz konusunda bilinçlenmesi, toplumun farkındalığının artması sayesinde skolyoz erken teşhis edilebiliyor. Eskiden hiç dikkat çekmeyen hafif eğrilikler bile ailelerin dikkati sayesinde fark edilebiliyor. Son zamanlarda telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazların yol açtığı postür bozukluklarının artmış olması da skolyozun görülme sıklığını artmasına neden oldu.


Skolyoz ağrı yapar mı?

Skolyoz genellikle hafif derecelidir ve hafif dereceli skolyoz ile ağrı arasında direkt bir ilişki bulunmamaktadır. Fakat skolyozun sebep olduğu kas dengesizliği ve buna bağlı olarak meydana gelen kas kasılması ve yorgunluğu veya “fıtık” diye adlandırdığımız disk bozukluğu kaynaklı sinir basılarına bağlı ağrı görülebilir.

Hafif dereceli skolyozlar akciğerlere bası yapmaz fakat eğriliğin derecesi ilerledikçe, özellikle 65 dereceden büyük sırt eğriliklerinde göğüs kafesi deformasyonları, buna bağlı olarak akciğerlerde bası ve sonuçta total solunum kapasitesinde azalma görülebilmektedir.

Skolyoz hastaları nelere dikkat etmeli?

Öncelikle kendisi veya ailesi tarafından evdeki kontrolde postür bozukluğundan şüphelenilen kişinin hastanede X-Ray yardımıyla skolyoz grafisi ve fizik tedavi veya ortopedi doktoru muayenesi sonrası skolyoz derecesi saptanmalıdır. Buna bağlı olarak yapılacak tedavi planı, özellikle egzersizleri belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Skolyoz hastaları postürü bozacak ağır yük taşıma, elektronik cihazlarla uzun süre geçirme, hareketsiz kalma, uzun süre kötü postürde oturma gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.

Skolyoz nasıl tedavi edilir?

10 derecenin altındaki eğriliklerde genellikle gözlem tercih edilir ve postür egzersizleri eklenebilir. Belirli aralıklarda çekilen omurga röntgenleriyle skolyozun ilerleme miktarı ve diğer tedavi seçeneklerinin gerekliliği değerlendirilir.

10-25 derece arası eğriliklerde skolyoza spesifik 3 boyutlu egzersizler uygulanır.

Eğrilik derecesi 25 ile 45 derece arasında olan ve büyümesi devam eden bireylerde skolyoz, spesifik egzersizler ve konuda uzman hekim tarafından önerilen korseyle tedavi edilebilir.

Kişinin yaşına göre değişmekle birlikte; büyüme çağındaki bir çocukta sırt bölgesindeki eğriliğin 40-45 dereceyi, bel bölgesindeki eğriliğin 35 dereceyi aşması durumunda cerrahi tedavi tercih edilebilir.

Büyümesi tamamlanmış bir kişide sırt eğriliğinin 50 derecenin, bel eğriliğinin 40 derecenin üzerinde olması durumunda skolyozun yavaş da olsa ilerleme ihtimali göz önünde bulundurularak cerrahi tedavi düşünülebilir.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024