Proloterapi Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Proloterapi Nedir?

Proloterapi diğer adıyla proliteratif tedavi, hasarlı dokunun iyileştirilmesi için başvurulan tamamlayıcı tıp yöntemidir.

 Peki, Proloterapiye hangi hastalıklarda başvurulur?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Doç. Dr. Zafer Atbaşı, proloterapi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Proloterapi Nedir?

İçindekiler

Proloterapi nedir?

Proloterapi, fizik tedaviye destek olmak ve hasarlı dokuyu iyileştirmek için başvurulan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

Proloterapi, ortopedi ve travmatoloji hastalıklarında özellikle kas-tendon bileşkelerinde hasarlanan yerlerde (tam kopmanın olmadığı durumlarda) uygulanır. Yani hastada, cerrahi gerektirmeyecek kadar bir yırtık var ancak bu yırtık bir türlü iyileşmiyor ve ameliyat da gerekmiyor. Bu hastaların iyileşmelerine destek olmak için Proloterapiye başvurulabilir.

Vücut hasarlanan dokuyu belli bir süre onarmaya çalışıyor, bir süre sonra ise onarmayı bırakıyor. Hasarlı bölge, yarı hasarlı ya da tam hasarlı olarak kalıyor. Proliteratif tedavi ile vücuda tekrar o bölgenin hasarlı olduğunu hatırlatarak vücuttaki iyileştirici hücreleri o bölgeye tekrar çağırıyorsunuz ve hücreler tekrar onarmaya başlıyor. Kısaca, proloterapi ile vücutta onarım mekanizması başlatılıyor.

Proloterapi nasıl uygulanır?

Proloterapi, enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Proloterapi enjeksiyonu içinde zararlı maddelerin olmadığı serumlardan ve lokal anestezik maddelerden oluşur.

Proloterapi hangi hastalıklarda uygulanır?

Proloterapiye; 

  • Omuz yaralanmaları,
  • Topuk dikeni,
  • Tenisçi dirseği,
  • Bel ve boyun fıtıkları gibi birçok rahatsızlıkta başvurulabilir.

Proloterapi, bütün hasarlı bölgenin ve özellikle bağ dokunun hasarlandığı durumlarda bağ dokunun iyileşmesini sağlar.

Proloterapi kaç seans uygulanır?

Proloterapi seansları, doku iyileşene kadar devam eder. Proloterapinin kaç seans devam edeceği hasarın durumuna, vücudun o bölgeyi iyileştirme potansiyeline göre değişir. Seansların devamına da hastanın şikayetlerine göre karar verilir. Hasta, şikayetinin geçtiğini bildirene ve hastalığına göre uygulanabilir. Seansın ne kadar süreceği hastanın iyileşme sürecine göre değişmektedir.

Proloterapi seansları ne kadar arayla uygulanır?

Proloterapi genellikle 3’er hafta arayla uygulanır. Seans aralarının 3 hafta olmasını şöyle açıklayabiliriz:

Proloterapi enjeksiyonu sonrasında iyileşme süreci başlıyor ve o iyileşme süreci azalmaya başladığı an ikinci seansı gerçekleştiriyoruz. İyileşmenin azalmaya başlaması da yaklaşık 3 hafta sonra başlıyor. Proloterapiyi 3 hafta arayla yaptıkça iyileşmede bir basamak yukarı çıkılıyor. Yani tedavide, iyileşme en üst noktaya çıkarılmaya çalışılıyor.

Proloterapi öncesinde nelere dikkat edilmeli?

Enjeksiyon yapılmadan önce hastaların anti inflamatuar ilaçlar kullanmamaları gerekiyor. Bu dönemde ‘parasetamol’ dediğimiz ilaçlar kullanılabilir.

Proloterapi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Enjeksiyon yapıldığı gün ve ertesi gün çok ağır spor yapılmamalı. Proloterapi enjeksiyonları sonrasında işlem yapılan bölgeye sıcak uygulanmasını öneriyoruz. Hasta, günlük faaliyetlerine devam edebilir ancak ekstra zorlayıcı sporlar yapılmamalıdır.

Proloterapi sonrasında ağrı olur mu?

Enjeksiyon sonrası 1-2 gün ağrı olabilir. Bu ağrılardan sonra hastalarda iyileşme süreci başlar.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024