Ramazan Ayında Egzersiz

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Ramazan Ayında Egzersiz

Ramazan Ayında Egzersiz

İçindekiler

Ramazan ayında egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli?

  • İftarla sahur arasında yeteri kadar su, protein, karbonhidrat tükettiğinize eminseniz, hafif şiddette, su isteğinizi artırmayan, terletmeyen, yorgunluk oluşturmayan ve kısa süreli tüm egzersizler yapılabilir. Hafif tempoda yürüyüşler, mat egzersizleri ve düşük seviyeli bisiklet bu egzersizlere örnek olarak verilebilir.
  • İftara bir saat kalaya kadar günün istediğiniz saatinde egzersiz yapabilirsiniz.
  • Orta ve ağır şiddetteki egzersizler su, mineral ve enerji kaybına yol açtığı için iftardan en az 2 saat sonra egzersiz yapılmalıdır. Yemekten hemen sonra vücut, sindirime yoğunlaşacağı için egzersiz kalbi yorabilir.
  • Egzersiz öncesi çok ağır ve yağlı yemekler yerine lifli besinler tercih edilmelidir.
  • Egzersiz süresi ise maksimum 45 dakika olmalıdır. Eğer düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız tekrar sayısını daha az tutmalısınız.
  • Egzersiz yaptığımız ortam ve giydiklerimiz, iklim koşullarına uygun olmalıdır.
  • Son olarak sakatlanmaları önlemek amacıyla egzersiz öncesi ısınma; sonrası vücudu esnetme gibi her zaman geçerli egzersiz prensiplerini unutmamalısınız.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024