Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Burun ve boğaz arasında yumuşak damağın gerisine yerleşen geniz eti, vücudu enfeksiyonlara karşı korurken geçici olarak şişebiliyor. Fakat tekrarlayan enfeksiyonlar ve alerjiler geniz etinin kronik büyümesine neden olabiliyor.

Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan geniz eti büyümesi; orta kulak iltihaplanması, tekrarlayan üst yolunum hastalıkları, burundan nefes almada güçlük, burun ve geniz akıntısı belirtileriyle ortaya çıkıyor. Geniz eti büyümesinin tedavi edilmemesi ise ileri yaşlarda birçok kronik hastalığın gelişmesine zemin oluşturabiliyor.

Güven Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümünden Uzm. Dr. Onur Çiftçi, çocuklarda geniz eti rahatsızlıklar hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

İçindekiler

Geniz eti nedir?

Geniz eti, burun ve boğaz arasında yumuşak damağın gerisine yerleşmiş bir lenf dokusudur. Geniz eti, doğumdan itibaren büyümeye başlayarak 3 ile 5 yaşları arasında en büyük boyutuna ulaşır. Genellikle 7 yaşından sonra küçülmeye başlar ve 10-12 yaşta ileri derecede gerilemiş olur.

Geniz eti büyümesinin nedenleri nelerdir?

Vücut savunmasında ön saflarda yer alan geniz eti, enfeksiyonlarla savaşırken geçici olarak şişebilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar, alerjiler ve diğer faktörler kronik büyümeye neden olabilir.

Çocuklarda geniz eti olduğu nasıl anlaşılır?

Çocuklarda geniz eti belirtileri şunlardır:

 • Burundan nefes almada güçlük
 • Ağzı açık uyuma
 • Horlama
 • Uykuda nefes tutma
 • Burnu tıkalı gibi genizden konuşma
 • Burun ve geniz akıntısı
 • Gece terlemesi
 • Ağız kokusu
 • Dudaklarda kuruma

Geniz eti hangi rahatsızlıklara neden olur?

 • Tekrarlayan üst solunum yolu hastalıklarına,
 •  Sürekli ağız açık uyumaya bağlı olarak yüksek damak, diş düzensizliği gibi damak ve diş yapısında bozukluklara,
 • Sıklıkla orta kulak iltihaplanmasına,
 • Düzensiz ve rahatsız uyku nedeniyle günlük aktivite düşüklüğüne,
 • Algılama ve öğrenme bozukluklarına,
 • Büyüme geriliğine,
 • Gece altını ıslatma problemlerine neden olabilir.

Geniz eti tanısı nasıl konur?

Geniz eti belirtileriyle hekime başvuran hastaya kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Muayene sonrasında geniz eti tanısı, burundan endoskopi yapılarak veya geniz eti filmi olarak adlandırılan nazofarenks grafisi çekilerek desteklenir.

Geniz eti nasıl tedavi edilir?

Geniz eti semptomlarının minimal olduğu çocuklarda, herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Geniz eti şişmesini azaltmak için hekim tarafından burun spreyi önerilebilir. Enfeksiyonun bakteriyel olması durumunda ise antibiyotik yazılır. Ancak şikayetlerin yoğun olması, ilaç tedavilerine rağmen devam etmesi ve sürekli tekrarlaması durumunda ameliyat ile geniz eti alınır.

Ameliyat genellikle 2 yaşından sonra tercih edilmektedir. Fakat nefes tıkanıklığı yoğunsa bir yaşından sonra da ameliyat yapılabilir.

Erişkinlerde ise geniz eti nadir görülmektedir. Geniz eti bulgusu varsa geniz eti ameliyatla alınarak tedavi edilir.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı dışarıdan bir kesi olmaksızın ağız içinden yapılır ve yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Ameliyat, küretler (biyolojik doku ve kalıntıların kazınmasını sağlayan cerrahi alet) ile geniz eti alınarak gerçekleştirilir. Ancak son yıllarda geniz eti ameliyatında “plasma coblator” tekniğine başvurulmaktadır. Bu teknik, kısa süreli anestezi ile direkt görüş altında neredeyse kanamasız bir ameliyata imkân sağladığı için avantajlıdır.

Geniz etinin tedavi edilmemesi hangi sorunların ortaya çıkmasına neden olur?

Geniz eti ilerleyen yaşlarda geriler düşüncesi ve ameliyattan korkulması, ebeveynlerde tereddüt yaratabilmekte ve gereken tedavinin yapılmasını geciktirebilmektedir. Bu süre boyunca geceleri ağzı açık uyuma, nefes durması, uyku kalitesinin bozulması, tekrarlayan enfeksiyonlar ve kulakta sıvı birikmesi gibi durumlar devam eder. Ağız, çene, diş ve yüz gelişiminde bozulmalar, iştahsızlık, büyümede gerilik, dikkat eksikliği, huy değişikleri ve işitme azlığı gelişebilir.

Geniz eti büyümesi ve orta kulakta sıvı birikmesi, sinsi ve yavaş ilerleyen, tedavi edilmediğinde ileri yaşlarda kronik birçok hastalığa zemin hazırlayan problemlerdir.

Çocuğunuzda geniz etinden şüphe ediyorsanız, mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024