Ramazan Ayı’nda Dikkat Etmeniz Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Ramazan Ayı’nda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uzun ve sıcak günlerde tutulan oruç, birbirinden lezzetli yemeklerle hazırlanan sahur ve iftar sofraları ile birleştiğinde Ramazan Ayı’nda kilo almak ve çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor. Bu kutsal ayı fiziksel, ruhsal ve sosyal tam bir iyilik hali olarak tanımlanan sağlığı koruyarak ve hatta geliştirerek geçirmek için bazı önlemler almak gerekiyor. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Yavuz Maşrabacı, Ramazan Ayı’nı sağlık açısından bedensel ve ruhsal arınma, fizyolojik ve metabolik yenilenme süreci olarak değerlenmek için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Ramazan Ayı’nda Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçindekiler

Ramazan'da Sağlıklı Kalmak için 7 öneri

 • Özellikle kalp, hipertansiyon ve diyabet hastaları Ramazan Ayı öncesinde ve süresince daha sık doktor kontrolü yaptırmalıdır. 
 • Oruç tutmak fizyolojik ve biyokimyasal değişikliklere yol açmaktadır. Uzun süren açlık hipoglisemi olarak adlandırılan kan şekeri düşüklüğüne yol açarak; baş ağrısı, yorgunluk, çarpıntı, bitkinlik, sinirlilik gibi yakınmaları tetikleyebilmektedir. Ayrıca gün içinde yoğun çay, kahve ve sigara tüketme alışkanlığı olan kişilerde kafein ve nikotin eksikliği de benzer yakınmaların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vücudun bu değişikliğe 2-3 gün içinde uyum sağlayacağı unutulmamalıdır. 
 • Sahurda sağlıklı protein, kepekli ve lifli gıdalar tüketilmelidir. Glisemik indeksi ve tuz oranı yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır. İftarla sahur arasında bol su ve bitki çayı içmeye özen gösterilmelidir. 
 • Uzun süren açlığa bağlı olarak özellikle sıcak günlerde sıvı alımının kesilmesine bağlı olarak dehidrasyon görülebilir. Bu nedenle mümkünse serin, gölge ve klimalı ortamda kalmaya çalışılmalıdır. Dışarıda çalışmak zorunda olanlar; şapka, şemsiye ve açık renk pamuklu giysiler tercih etmelidir.
 • Oruç tutarken kafein eksikliği, elektrolit ve sıvı açığına bağlı olarak düşünme, karar verme fonksiyonlarda azalma, sinirlilik ve dikkat eksikliği gelişebilmektedir. Bu durumun bilincinde olarak; çalışırken, egzersiz yaparken ve özellikle trafikte araç kullanırken daha dikkatli hareket edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. 
 • Oruçluyken uzun süreli ve yorucu egzersiz yapılırsa hipotansiyon ve hipoglisemiye bağlı olarak bayılma yaşanabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle Ramazan Ayı boyunca ağır egzersiz programlarından kaçınılmalıdır. 
 • Uzun açlık sürecinden sonra iftarda ani ve fazla miktarda yemek, sindirim sistemi ve kalp-dolaşım sistemine olumsuz etki edebilir.  İftara hafif ve az miktarda yiyeceklerle başlanmalı, iftar süresi uzun süreye yayılmalıdır.

Ramazan’da oruç tutmaması gereken hasta grupları ise şunlardır:

 • Gebeler 
 • Özellikle insülin kullanan diyabetik hastalar
 • Böbrek fonksiyon bozukluğu, böbrek yetmezliği olan ve diyalize giren hastalar
 • Kalp yetersizliği ve kalp ritim bozukluğu olan hastalar
 • Özellikle birden fazla ilaç kullanan kontrolsüz ve ileri düzey hipertansiyon hastaları
 • Solunum ve karaciğer yetmezliği gibi çoklu organ yetmezliği olan hastalar
 • Alzheimer, bellek bozukluğu olan ve antipsikotik ilaç kullanan hastalar

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024