Pelvik Taban Rehabilitasyonu Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Pelvik Taban Rehabilitasyonu Nedir?

Pelvik taban fonksiyon bozukları başta idrar kaçırma olmak üzere; organ sarkması, cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme, kronik pelvik ağrı gibi istenmeyen pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Bu soruların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayan pelvik taban rehabilitasyonu uygulamalarının; fiziksel tıp ve rehabilitasyon, kadın hastalıkları ve doğum, üroloji uzmanlarından ve fizyoterapistlerden oluşan multidisipliner bir ekibin yaklaşımıyla planlanması önem taşıyor. Kişiye özel planlanan uygulamalardan başarılı sonuçlar elde ediliyor. Güven Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Prof. Dr. Deniz Evcik, pelvik taban rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

Pelvik Taban Rehabilitasyonu Nedir?

İçindekiler

Pelvik taban rehabilitasyonu nedir?

Pelvik taban rehabilitasyonu,  gövdenin alt bölümüne yerleşen ve leğen kemikleri olarak adlandırılan kemik yapı içerisinde yer alan; idrar kesesi, rahim, kalın bağırsaklar gibi organların tabanında yerleşen ve tıpkı bir hamak gibi bu organları destekleyen ağırlıklı olarak kas ve bağ dokusundaki bozulmaları düzeltmeye yönelik yapılan teknikleri içermektedir.

Pelvik taban fonksiyon bozuklukları kimlerde görülür?

Pelvik taban fonksiyon bozuklukları özellikle kadınlarda hamilelik, doğum, menopoz sonrasında görülmektedir. Erkeklerde ise prostat problemleri nedeniyle ve karın bölgesinde yapılan ameliyatlardan sonra fonksiyon bozuklukları oluşabilmektedir.

Pelvik taban fonksiyon bozuklarının nedenleri nelerdir?

Pelvik taban fonksiyon bozukluklarının belirtileri; sık idrara çıkma, gece sık idrar yapma, gece kaçırmaları, öksürme, hapşırma gibi fiziksel zorlanmalarla istemeden idrar kaçırma, aniden gelen acil idrar yapma hissi, kabızlık ve defekasyon yani dışkının dışarı atılması sonrası tam rahatlamama, cinsel fonksiyonlarda bozulma ve kronik pelvik ağrı olarak sıralanabilir. Tüm bu bulgular yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Pelvik taban rehabilitasyonu hangi durumlarda gereklidir?

 • Stres inkontinans adı verilen ve hapşırma, egzersiz gibi fiziksel zorlanma ile idrar kaçırmalarında
 • Acil idrar yapma ve idrar kaçırma durumlarında
 • Her iki tip idrar kaçırmanın birlikte olduğu mikst inkontinans olgularında
 • Kronik pelvik ağrı hastalarında
 • Dismenore yani ağrılı adet gören kişilerde
 • Disparoni yani ağrılı cinsel ilişki yaşayanlarda
 • Endometriozis hastalarında
 • Cinsel fonksiyon bozukluğu ve orgazm bozukluğu olan hastalarda
 • Erken evre pelvik organ prolapsusu yani rahim sarkması olan olgularda
 • Cerrahi yapılamayan ileri evre pelvik organ prolapsusu yani rahim sarkamsı olan hastalarda
 • Gebelik ve doğum sonrası toparlanma amacıyla

Pelvik taban rehabilitasyonunda kullanılan yöntemler nelerdir?

Sağlıklı pelvik tabanda kaslar aktif olarak görev alırlar.  Tedavide kullanılan tüm fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları, pelvik taban fonksiyonlarını olabilecek en üst seviyeye getirmeyi hedeflemektedir. Pelvik taban rehabilitasyonunda kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Pelvik Taban Eğitimi
 • Pelvik Taban Kas Kuvvetlendirici Egzersiz Programı (Kegel Egzersizleri)
 • Biofeedback Uygulaması
 • Vaginal Konlar
 • Elektromagnetik Tedavi
 • Elektrik Stimülasyonu
 • Tibial Sinir Stimulasyonu
 • Miyofasyal Gevşetme

Kegel Egzersizleri

Pelvik taban rehabilitasyon programının en önemli yöntemlerinin başında egzersiz eğitimi gelmektedir.  Bu egzersizlerden en iyi bilineni Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarının etkin şekilde kullanımının öğrenilmesi ve farkındalığın artırılmasında büyük önem taşımaktadır. Her probleme ve kişiye uygun olmayan Kegel egzersizleri hastaya uygun şekilde planlanmalıdır. Arka ve ön pelvik taban kaslarında gerginlik ve ağrı varsa veya aşırı aktif çalışıyorsa, kasların öncelikle gevşemesi sonrasında kassal kuvvetlendirme eğitimi ve dayanıklılığına geçilmesi gerekmektedir.

 • Egzersiz için en uygun zaman dışkılama sonrasıdır.
 • Öncelikle uyluk kaslarınızı, kalçalarınızı ve karnınızı gevşetip rahatlayın.
 • İlk zamanlar doğru kasları bulabilmek için isterseniz uzanabilirsiniz.
 • Kegel egzersizi yapmak için misket ya da bilyenin üzerinde oturduğunuzu ve bu misketi içe ve yukarıya doğru kaldırıyormuş gibi pelvik kaslarınızı sıktığınızı hayal edin.

Biofeedback Cihazı

Görsel işitsel sinyaller kullanarak hastanın egzersizi öğrenebildiği ve aktif katılım yaptığı bir programdır. Egzersizin doğru yapılmasını sağlar. Aktif bir yöntem olduğu için kas gücünün artırılmasında ideal yöntemlerdendir. Bu uygulama birçok yerde vajina içine elektrod yerleştirilerek yaptırılmaktadır. Hastanemizdeki biofeedback cihazı ise hastaların soyunmadan, oturarak rahatlıkla egzersizleri yapabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Güçlü etkinliğinin yanı sıra hastanın konforu açısından da benzersiz bir rahatlık sağlamaktadır.

Magnetik Alan

Basit ve güvenilir bir yöntem olan magnetik alan cihazı ile Kegel egzersizleri pasif olarak yaptırılmaktadır. Kas gücü zayıf olan hastalarda öncelikle tercih edilen bir yöntemdir.  Magnetik alan cihazı, biofeedback cihazında olduğu gibi hastaların soyunmalarına gerek kalmadan oturdukları yerden stimülasyon oluşturarak kas güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024