Omurga Cerrahisi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Omurga Cerrahisi

Omurga ve omurilik hastalıklarının ilaçla ve fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilememesi durumunda başvurulan omurga cerrahisi, doğru tanı ve yaklaşımla başarılı sonuçların elde edilmesini sağlıyor. Omurga cerrahisi; doğumsal bozukluklar, fıtıklaşma, omurlarda kırık, bel ve omur kayması gibi hastalıklarda gerekli olabiliyor. Şiddetli boyun-kol ağrısı, bel-bacak ağrısı, uyuşma, kuvvet kayıpları gibi yakınmaları olanların zaman kaybetmeden uzman hekime başvurmaları oldukça önem arz ediyor. Çünkü omurga ve omurilik hastalıklarında hekim kontrolünün ihmal edilmesi ve omurga cerrahisine geç başvurulması önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Güven Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümünden Uzm. Dr. Erkut Baha Bulduk, omurga cerrahisi hakkında bilgi verdi.

Omurga Cerrahisi

İçindekiler

Omurganın görevleri nelerdir?

Omurga, vücudun ağırlığını taşıyan, yükü kalçadan bacaklara aktaran ve aynı zamanda günlük aktiviteler içerisinde gövdenin hareketli olmasını sağlayan bir yapıdır. Bir diğer görevi de omuriliğin etrafını sararak onu korumaktır.

Omurga hastalıkları nelerdir?

Fıtıklar (bel ve boyun disk hernileri), disk dokusunun yıpranması (dejeneratif disk hastalığı), bel kayması (lomber spondilolistezis), bel ve boyun omurga kanalının daralmasıdır (lomber/ servikal dar kanal). Bunların dışında çok daha az görülen ama omurganın ciddi rahatsızlıklarından olan omurga ve omurilik tümörleri, enfeksiyon, travma ve kemik erimesine (osteoporoz) bağlı omurga çökmeleri/kırıkları da sayılabilir.

Omurga cerrahisi nedir?

Omurga cerrahisi, omurga ve omurilik hastalıklarının ilaçla ve fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilemeyeceği durumlarda yapılan ameliyatlara verilen genel tıbbi bir terimdir.

Hangi rahatsızlıkların tedavisinde omurga cerrahisine başvurulur?

Omurilik ve omurilikten çıkan sinirlere baskı yaparak sinirleri sıkıştıran doğumsal bozukluklar, fıtıklaşma, omurlarda kırık, enfeksiyon, tümör, bel ve omur kayması gibi her türlü hastalıkta sıkışmayı yok etmek için omurga ameliyatı gereklidir.

Şiddetli boyun-kol ağrıları, bel-bacak ağrıları, uyuşma, kuvvet kayıpları gibi şikâyetleri olan hastalar, zaman kaybetmeden uzman hekime başvurmalıdır. Doğru tanı ve yaklaşımla ameliyat edilen hastalarda omurga cerrahisinin çok etkili ve güvenli olduğu unutulmamalıdır.

Omurga cerrahisinde hangi yöntemler kullanılır?

  • Sinir yapılarını baskıdan kurtarmaya yönelik girişimler,
  • Bel kaymasında ve omurga kırıklarında vida vb. malzemelerle omurganın güçlendirilmesi gibi omurgayı sağlamlaştırıcı işlemler,
  • Deformite olarak adlandırılan yapısal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan skolyoz cerrahisi gibi müdahalelerdir.

Günümüzde, omurga cerrahisinde sinirlerin baskıdan kaldırılmasına yönelik işlemler, büyük oranda “mikrocerrahi” yöntemi ile yapılmaktadır. Mikrocerrahi yöntemi ile hastanın iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır.

Son yıllarda omurga cerrahisinde endoskopik yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. Fakat endoskopik yöntemler, sınırlı sayıdaki bazı hastalarda işe yaramaktadır.

Omurga cerrahisi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Omurga cerrahisinin, ameliyatsız tedavi yöntemleriyle iyileşemeyecek hastalara uygulanması sonucunda son derece yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle omurga cerrahisinde doğru tanı ve hastaya özel yaklaşımlar çok değerlidir. Hastanın yaşı, ek hastalıkları, ana şikâyetleri ve nörolojik tablosu tedaviyi şekillendirir.

Omurga cerrahisine geç başvurulması hangi sorunların ortaya çıkmasına neden olur?

Omurga cerrahisine geç başvurulması;

  • Tam veya kısmi felç,
  • İdrar ve büyük tuvaletini tutamama, kaçırma,
  • Erkek hastalarda ereksiyon bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Buna benzer ağır tabloların oluşmaması için hastalar, vakit kaybetmeden omurga cerrahisi alanında uzman bir hekimle görüşmelidir.

Omurga cerrahisinden ne kadar süre sonra iyileşme görülür?

Omurga cerrahisi sonrası iyileşme, hastalığa ve yapılan işleme göre değişmektedir. Ancak hastalar genellikle ameliyat olduğu günün akşamında ayağa kaldırılır ve bir gün sonrasında da taburcu edilir. Hastalar, eski aktif yaşantılarına ise 7-10 gün içerisinde dönebilir.

Omurga cerrahisi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Omurga cerrahisi sonrasındaki en büyük sorun, hastaların ameliyat olduktan sonra ağrılı ve zor günlerini unutup omurgalarını zorlamasıdır. Omurga cerrahisi sonrasında ağır işlerden ve egzersizden 6-8 hafta uzak durulmalıdır.

8. haftadan sonra yüzme ve pilates gibi omurga kaslarını kuvvetlendirecek egzersizlere başlamak, ileride hastalığın tekrar ortaya çıkmasını büyük oranda engeller.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024