Othello Sendromu Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Othello Sendromu Nedir?

Othello sendromu, saplantılı bir şekilde kıskanma, aldatıldığını hissetme gibi duygulara sahip olunması nedeniyle partneri kısıtlama, tehdit etme, sosyal çevresinden uzaklaştırma gibi davranışların sergilendiği psikotik bir bozukluktur.

Othello sendromuna sahip kişiler, gerçekçi hiçbir kanıt olmadan saplantılı bir şekilde romantik ilişki içinde oldukları partnerlerini sadakatsiz olmakla suçlayarak aldatıldıklarını düşünürler.

Klinik Psikolog Deniz Tetir, Othello sendromu hakkında merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Othello Sendromu Nedir?

İçindekiler

Othello sendromu nedir?

"Ölümcül kıskançlık" veya "sanrılı kıskançlık" olarak da bilinen Othello sendromu, daha çok ikili ilişkilerde ortaya çıkan, kişinin kendi yaşamını ve sosyal ilişkilerini önemli bir ölçüde etkileyen psikotik bir bozukluktur.

Othello sendromu, ismini ünlü İngiliz yazar Shakespeare'in “The Tragedy of Othello, the Moor of Venice” adlı tiyatro eserinden almaktadır. Tiyatro oyunundaki Othello isimli karakter, eşine karşı aşırı bir kıskançlık göstererek aldatıldığına inanmaktadır.

Othello sendromu yaşayan kişi nasıl davranışlar sergiler?

Othello sendromuna sahip kişiler, gerçekçi hiçbir kanıt olmadan saplantılı bir şekilde romantik ilişki içinde oldukları partnerlerini sadakatsiz olmakla suçlayarak aldatıldıklarını düşünürler. Bu düşüncelerin yarattığı sıkıntıyla baş edebilmek adına ise partnerlerini sosyal çevresinden uzaklaştırma, takip etme gibi kısıtlayıcı; tehdit ve fiziksel şiddet gibi zarar verici davranışlar sergilerler.

Othello sendromunun belirtileri nelerdir?

Othello sendromunun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Partneri, geçerli bir neden olmamasına rağmen aldatmayla suçlama,
 • Gerçek dışı senaryolara inanarak partnerin davranışlarını sürekli sorgulama,
 • Aldatıldığına dair kanıtlar bulmaya yönelik yoğun uğraş,
 • Partneri sosyal ilişkilerinden izole etme ve kısıtlama,
 • Partnere yönelik tehditte bulunma ve fiziksel şiddet gösterme,
 • Kendine zarar verme ve intihar girişimlerinde bulunma.

Othello sendromunun nedenleri nelerdir?

Othello sendromunun neden ortaya çıktığına dair henüz kesin sonuçlara ulaşılamamıştır. Ancak bu sendromla ilişkili olduğu düşünülen bazı faktörler bulunmaktadır.

Othello sendromuna neden olabilecek faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Özgüven eksikliği ve yetersizlik hissi,
 • Paranoid şizofreni ve borderline kişilik bozuklukları,
 • Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı,
 • Huntington ve Parkinson gibi hastalıklar,
 • Sağ frontal lob disfonksiyonu.

Othello sendromu tedavi yöntemleri nelerdir?

Othello sendromunda kıskançlığın ve sanrının şiddetine bağlı olarak

tedavi yöntemi ve süresi farklılık göstermektedir. Eğer kişinin belirtileri şiddetli bir şekilde kendini gösteriyorsa ve gerçeklikle bağlantı sınırlı düzeyde ise bireyin, psikiyatri uzmanına yönlendirilmesi uygun olabilir. İlaç tedavisinin yanında psikoterapiyle birlikte kişinin yaşadığı kıskançlığın altında yatan sebepleri ve kişilerarası ilişkilerde işlev bozucu davranışlarını fark etmesi sağlanabilir.

Son olarak bireysel tedavi süreci çift ve aile terapisi ile desteklenebilir.

Othello sendromu olan kişiye nasıl davranılmalı?

Öncelikle Othello sendromu belirtilerine sahip bireye şüpheli davranışlar sergilemek yerine, onunla açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurulmalı. Bu durum kişinin kaygısını azaltabilir. Ayrıca karşı tarafın anlaşıldığını hissetmesi amacıyla empatik davranışlar sergilenmesi sağlıklı bir ilişki kurmayı kolaylaştırabilir. Bunların yanında Othello sendromu olan kişiyi, uzmana başvurması yönünde teşvik etmek ve tedavi sürecinde destek olmak kritik bir role sahiptir. Aynı zamanda Othello sendromu olan bir birey ile ilişki içerisinde olmak zorlayıcı bir deneyim olabilir. Bu noktada fiziksel ve psikolojik şiddete yönelik davranışların görülme ihtimali olması sebebiyle kişinin kendisini de koruyarak ilerlemesi oldukça önem taşımaktadır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024