Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin 6 Öneri

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin 6 Öneri

Yaz mevsiminde güneş, cildimizde birçok ciddi sağlık problerimine davetiye çıkarıyor.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin 6 Öneri

Yaz mevsiminin sıcaklığını hissettiğimiz bu günlerde açık havada geçirilen süreler de giderek uzuyor. Güneşli günlerin tadını çıkarırken bazı önlemler almak, cilt sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Güneş; ciltte lekelenme, deri yaşlanması, kırışıklıklarda artış ve hatta cilt kanseri gibi ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Güven Sağlık Grubu Dermatoloji Bölümü uzmanları güneşin zararlı etkilerinden korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. 

1. Yaz mevsiminde en sık görülen cilt rahatsızlıkları güneş yanıkları ve alerjileridir. Bu sorunların ortaya çıkmaması için cilt tipine uygun güneş kremi kullanılmalıdır. Piyasada güneş korumaya yönelik pek çok ürün bulunmaktadır. Güneş koruyucu kremler en az 30 faktör (SPF) olmalıdır. Kızarıklık yaratan kılcal damarlanma, lekelenme, çillenme, aşırı hassasiyet ya da sivilcelenme gibi farklı problemleri olan hassas cilt tipine sahip kişilerin kendilerine en uygun koruyucuyu almadan önce dermatoloğa danışmaları fayda sağlayacaktır. 

2. Güneşten korunmada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, cilt yapısına uygun kremin doğru miktar ve sıklıkta uygulanmasıdır. Güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli ve 2-3 saatte bir tekrarlanarak koruma etkinliği sürdürülmelidir.

3. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde güneş koruyucu kremin nemlendirici etkisi yeterli olmayabilir. Bu nedenle cildi kuru olan kişiler önce nemlendirici krem daha sonra üzerine güneş koruyucu krem sürmelidir. 

Güneş koruyucu kremler en az 30 faktör (SPF) olmalıdır. Kızarıklık yaratan kılcal damarlanma, lekelenme, çillenme, aşırı hassasiyet ya da sivilcelenme gibi farklı problemleri olan hassas cilt tipine sahip kişilerin kendilerine en uygun koruyucuyu almadan önce dermatoloğa danışmaları fayda sağlayacaktır. 

4. Güneş koruyucu krem kullanmak güneşin zararlı etkilerinden korunmada tek başına yeterli değildir. Bunun haricinde bazı fiziksel koruma önemleri almak gereklidir. Dışarıya çıkarken açık renkli, uzun kollu şile bezi gibi ince dokumalardan yapılmış kıyafetler giyilmelidir. Bunun yanı sıra şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

5. Çocukların güneşten korunmasına da büyük özen gösterilmelidir. Gün içinde çocukların güneş kremleri uygun sıklıkta yenilenmelidir. Çocukluk çağında oluşan güneş yanıklarının ilerleyen yaşlarda cilt kanserine davetiye çıkardığı unutulmamalıdır. 

6. Alınan tüm önlemlere rağmen güneş yanığı oluşması durumunda yanık olan yerlere diş macunu, yoğurt gibi şeyler sürülmemelidir. Güneş yanığında ilk müdahale en yakındaki sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. 

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024