Nöral Terapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Nöral Terapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her insan hayatının bir döneminde sebebi bilinmeyen ağrılarla ya da tedaviye cevap vermeyen sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor. Yaşam kalitesini oldukça azaltan bu sağlık sorunlarından kalıcı olarak kurtulmada “nöral terapi” uygulaması ön plana çıkıyor. Migren ağrısı, baş dönmesi, boyun ve bel fıtığı, bağışıklık sistemi sorunları, kronik yorgunluk ve daha birçok rahatsızlıkta uygulanabilen nöral terapi; ek hastalıkların oluşmasını da engelliyor. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Nöroloji Bölümü Uzmanları,  nöral terapi hakkında bilgi verdi.

Nöral Terapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

Nöral Terapi nedir?

Nöral terapi, 1920'li yıllarda Huneke soyadını taşıyan iki Alman doktorun keşfettiği, ağrı ve hastalıkların tedavisi için; dokulara, sinir bölgelerine, tetik noktalarına, yara izlerine ve çeşitli akupunktur noktalarına sulandırılmış lokal anestezik maddelerin enjeksiyon yoluyla uygulanması işlemidir.

Sağlıklı bir kişinin vücudu otomatik olarak doğru çalışır. Vücudun iç ve dış değişikliklere karşı en kısa zamanda ve en az enerjiyi kullanarak bu düzeni korumak için çalışmasına ‘regülasyon kapasitesi’ denilmektedir. Vücut regülasyonu, vejetatif sinir sistemi denilen parasempatik ve sempatik sinirlerle otomatik olarak sağlanır. Parasempatik ve sempatik sistem çoğunlukla birbirine zıt olarak çalışır. Regülasyonun sürdürülmesinde gösterilen sürekli çaba; tüm organların, kas, sinir, bağ dokusu ve deri şebekelerinin olumsuz uyarılardan uzak kalmasını sağlar. Regülasyon kapasitesinin içten ve dıştan gelen uyarılarla başa çıkamadığı ve kapasitenin aşıldığı; stres, bedensel ve ruhsal travma, ilaçlar, aşılar, beslenme bozuklukları gibi durumlarda hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Aslında hastalıklar ortaya çıkmadan önce, vücut alarm verir. Bu durumlar genellikle, modern tıbbın açıklayamadığı ve psikolojik olarak değerlendirilen şikayetlerdir. Bu şikayetlerin en yaygın olanları; sebebi bulunamayan ağrı, uyuşukluk, kulak çınlaması, baş dönmesi, alerji, terleme bozuklukları, bağırsak şikayetleri, uyku bozuklukları, sürekli yorgunluk hali, enerji kaybı, cinsel işlev ve bağışıklık sistemi bozuklukları, ciltte renk değişiklikleridir.

Sağlıklı bir beden, normalde bu fonksiyon bozukluklarını ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak yarardan çok, zarara maruz kalan bedenin kendini iyileştirme kapasitesinin yetersiz kaldığı durumlarda bu fonksiyon bozuklukları oluşmaya başlar. Sonrasında ise; diyabet, yüksek tansiyon, tiroid hastalıkları, romatizmal ve bağ doku hastalıkları gibi kronik hastalıklar gelişir.

Nöral terapi, vücudun kendi kendine yapması gereken fakat aşırı yüklenmeden dolayı yapamadığı iyileştirme etkisini açığa çıkararak bu sorunların ortadan kalkmasını sağlar ve kronik hastalıkların oluşmasını engeller. Bu nedenle nöral terapi; hem mevcut şikayetleri tedavi eden hem de uzun dönemde oluşabilecek hastalıkları önleyen düzenleyici ve kalıcı bir tedavi yöntemidir. Nöral terapi; sorunu kökten ve kalıcı olarak çözme sanatıdır.

Bozucu alan nedir?

Bozucu alanlar; hastalık ortaya çıkmadan önce bireylerde, verimliliğin azalması, genel kırgınlık, kronik yorgunluk, bağışıklık sisteminin bozulması, alerji, bağırsak sorunları, sebebi belli olmayan ağrılar gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olan, vücudun bütünlüğünü bozan girişimler ya da fiziksel ve ruhsal travmalardır.

En sık görülen bozucu alanlar arasında; ameliyatlar, trafik kazaları, ilaçlar, bağırsak florasındaki bozulmalar, diş tedavileri ya da gömülü diş, doğum özellikle de sezaryen ile yapılmış doğumlar, kürtaj, aşılar, beslenme bozuklukları, dövmeler, yanıklar ve bunlar gibi vücudu etkileyen tüm durumlar gösterilebilir.

Nöral terapinin yan etkileri nelerdir?

Vücudun otoregülasyonunu düzenleyen bir tedavi olan nöral terapi, ilaç tedavisi değildir. Bu nedenle de hiçbir yan etkisi yoktur.

Nöral terapi nasıl uygulanır?

Nöral terapide, sadece procain ve lidokain lokal anestezik maddeleri, 0,004 oranında serum fizyolojik ile sulandırılarak kullanılır. Dolayısıyla nöral terapide, bu maddelerin anestezik etkilerinden değil, hücre duvarındaki bio-elektriksel etkiyi düzenleyici tesirlerinden yararlanılır. Procain en sık uygulanan ve en kısa etkili lokal anesteziktir. Etki süresi 15-20 dakika olan procain; ısırgan otu ve acı bademden elde edilen doğal bir maddedir.

Nöral terapi, vücuda yapılan iğne tedavileri ile karıştırılmamalıdır. Diğer tedavilerde dokuya ilaç verilir. Nöral terapide ise iğneler çoğunlukla cilt içine, akupunktur bölgelerine ve omurilik segmentlerine yapılır. Nöral terapide ilaç özelliği olmayan sulandırılmış lokal anestetik madde kullanılır.

Nöral terapi kaç seansta etki eder?

Nöral terapi genellikle 7-10 gün ara ile uygulanır. Tedavinin kaç seans uygulanacağı hastaya göre değişir. Bu durumun sebebi, geçirilen hastalığın şiddetinin ve hastaların iyileşme kabiliyetlerinin farklı olmasıdır. Bu nedenle nöral terapi, birinci ile beşinci seans arasında etki göstermeye başlar.

Nöral terapi, hangi hastalıklarda ve durumlarda uygulanır?

Nöral terapi; başta migren olmak üzere tüm baş ağrılarında, fibromiyaljide, boyun, sırt ve bel ağrılarında, boyun ve bel fıtıklarında, kalça ve omuz ağrılarında, sinir sıkışmalarında, alt ekstremite dolaşım bozukluklarında ve terleme bozukluklarında uygulanmaktadır. Yüz felci, trigeminal nevralji, zona, baş dönmesi, kulak çınlaması, huzursuz bacak sendromu olan hastalar da nöral terapi tedavisine başvurabilirler. Nöral terapi aynı zamanda, adet sancısında, stresve kaygı bozukluklarında, kronik yorgunluklarda, cinsel işlev bozukluklarında ve uyku bozukluklarında da oldukça etkilidir.  

Nöral terapi hangi durumlarda uygulanmaz?

Nöral terapi, hamile ve emziren anneler dahil herkese uygulanabilir. Sadece myastenia graves kas hastalarına ve kanser tedavisi alan hastalara uygulanması tavsiye edilmez. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bu tedavi uygulanacaksa dikkatli olunmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024