KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

Genellikle hava yollarını tıkayan maddelerin ve sigara kullanımının neden olduğu KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, akciğer solunum yollarının daralması sonucunda oluşuyor ve nefes darlığına yol açıyor. Erken evrede teşhis ve düzenli aralıklarla takip edilmesi ise hastalığın seyri açısından oldukça önem taşıyor. Bu nedenle COVİD-19 pandemisinde risk grubunda olan KOAH hastalarının, muayenelerini aksatmamaları; öksürük, balgam ve nefes darlığı belirtileri olan kişilerin ise zaman kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekiyor. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Arif Keleşoğlu KOAH ve pandemi döneminde KOAH yönetimi hakkında bilgi verdi.

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

İçindekiler

KOAH nedir?

KOAH; akciğer solunum yollarının daralmasına, deforme olmasına ve orijinal yapısını yitirmesine yol açan bir tür mikropsuz iltihabi kronik hastalıktır. Hastalığın büyük oranda geri dönüşü yoktur fakat önlemler ve tedavi ile kısmi düzelme sağlanabilir.

KOAH nedenleri nelerdir?

Öncelikle tütün kullanımı, sonrasında ise mesleki tahriş edici etkenlere, yüksek doz buharlaşabilir temizlik malzemelerine ve hava kirliliğine maruz kalma gibi hava yollarını tıkayan maddeler ile karşı karşıya gelmek KOAH oluşumuna neden olabilir. Ayrıca sık geçirilen solunum sistemi mikrobik hastalıkları, KOAH’ın ataklar halinde ağırlaşmasına yol açmaktadır.

KOAH belirtileri nelerdir?

KOAH, öksürük ve balgam belirtileriyle başlar. İlerleyen dönemlerde, giderek şiddetlenen nefes darlığı, KOAH belirtileri arasına katılır. Hastaların günlük yaşam aktivitelerinde zorlanmalarına neden olan nefes darlığı; çok ileri aşamalarda kalbi de etkiler. Bu durumda ciddi nefes açlığı, kalp yetmezliği, ayaklarda şişlik ve morarma ortaya çıkabilir.

KOAH tanısı nasıl konur?

KOAH tanısı; göğüs hastalıkları uzmanı tarafından kişinin belirtileri, alışkanlıkları ve risk faktörleri esas alınarak muayene ve solunum fonksiyon testleri yapılması sonucunda konur. Ayrıca KOAH tanısı için çekilen akciğer grafisi ya da gerekli durumlarda çekilecek akciğer tomografisi ile nefes darlığına neden olabilecek diğer hastalıklar da ekarte edilmelidir.

Pandemi döneminde KOAH hastaları risk grubunda mıdır?

Solunum sistemini etkileyen tüm bakteriyel ve viral mikrobik hastalıklar, KOAH hastalarını olumsuz etkilemektedir. Bu hastalıklar, KOAH hastalarının sağlık durumlarının kötüye gitmesine ve yaşam kalitelerinin düşmesine neden olabilir.

COVİD-19 pandemisinde de KOAH hastalarının çok daha fazla risk altında oldukları görülmüştür. KOAH’tan dolayı akciğer kapasiteleri sınırlanan hastalar, koronavirüs hastalığından normalden çok daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle koronavirüs hastalığı, KOAH hastalarının yaşamını tehdit edebilir.

Pandemi sürecinde KOAH hastaları takiplerini nasıl yaptırmalıdır?

KOAH hastalarının, yılda en az bir, mümkünse iki kez göğüs hastalıkları muayenesinden geçmeleri gerekmektedir. Bu muayene ile hastalığın ilerleyişi değerlendirilir, yıllık solunum kapasite kayıpları belirlenir ve tedavi protokolleri gözden geçirilir. Ayrıca hastanın, sigara kullanmaya devam etmesi durumunda, sigara bıraktırma tavsiyeleri yinelenir. KOAH hastaları için bu muayene rutinleri oldukça önemlidir. Bu nedenle pandemi sürecinde de kontroller ve takipler aksatılmamalıdır.

KOAH hastalarının pandemi döneminde kontrollerini aksatmaları ne gibi sorunlara neden olur?

Pandemi sürecinde, kişisel ve toplumsal kaygılar nedeniyle KOAH hastalarının da diğer kronik hastalıkları olanlar gibi kontrollerini aksattıkları bir gerçektir. Takiplerin aksatılması, tedavinin hastanın durumuna göre değerlendirilip düzenlenmesi olasılığını ortadan kaldırmıştır. Seyri değişkenlik gösteren KOAH’ın takip edilmemesi ise kontrolün kaybedilmesine yol açabilir. Ayrıca pandemi nedeniyle kişilerin, hastanelere başvurmamaları, KOAH gibi erken aşamada tespit edilmesi gereken hastalıkların, çok ileri evrede tanı almasına neden olabilir. Kısmen geri dönüşü olan KOAH’ın, geri dönüşü olmayan evrede teşhis edilmesi hastalığın seyrini hızlandırabilir. Bu nedenle öksürük, balgam ve nefes darlığı belirtilerinde zaman kaybedilmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

KOAH hastaları pandemi sürecinde nelere dikkat etmelidir?

KOAH hastaları öncelikle Sağlık Bakanlığının öngördüğü şekilde aşılarını yaptırmış olmalıdır. Aynı zamanda maske takmaya ve sosyal mesafeye oldukça özen göstermeli, ilaçlarını düzenli kullanmalılardır. Pandemi nedeniyle hastaneye gitmeye çekinenler ise hijyen kurallarına uygun olarak hizmet veren hastanelere giderek kontrollerini yaptırmalıdır. Ayrıca sigara konusunda hekimlerinin önerilerine uymaları gerekir. Çünkü sigara kullanımı ciddi bir KOAH nedenidir. Unutulmamalıdır ki sigara, başka birçok hastalığa da yol açmaktadır. Kısacası sigara içilmemesi sağlığın korunmasında ön koşuldur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024