Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

Motivasyon eksikliği bir işi yapmaya yönelik istek, merak, ilgi, heves ve coşkunun olmaması durumudur. Motivasyonun yetersiz olması, üretkenliği ve başarıyı engelleyen en büyük etkenler arasındadır.

Unutulmamalıdır ki yapılan işten verim alabilmek, keyifle üretmek, karşılaşılan zorlukların üstesinden daha kolay gelebilmek için motive olmak şart. Harekete geçmek için de gereksinim duyulan içsel gücün adı motivasyon. Başarılı olmak isteyen her bireyin etkin performans gösterebilmek için motivasyona ihtiyacı var.

Peki, motivasyon eksikliği nasıl giderilir?

Uzm. Psikolog Gözdem Özdem Akaydın, motivasyon eksikliğinin nedenleri ve motivasyon eksikliğinin nasıl giderileceği hakkında bilgi verdi.

Motivasyon Eksikliği Nasıl Giderilir?

İçindekiler

Motivasyon eksikliği neden olur?

Motivasyon eksikliğine neden olan faktörler şunlardır:

  • Hedefsizlik veya yanlış hedefe yönelmek,
  • Özgüven eksikliği,
  • Zamanı verimli kullanamamak,
  • Fazla iş üstlenmek,
  • İşleri ertelemek motivasyon kaybına yol açmaktadır.

Bireyin çevresinden gelen performansına ve potansiyeline yönelik olumsuz duygu ve düşünceler de motivasyonun zedelenmesine yol açabilir.

Motivasyon eksikliği nasıl giderilir?

Hedef belirlerken kendi seçimimizi yapabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Hedef, kişinin kendisi ve ihtiyaçlarıyla ne kadar uyumlu olursa kişi, o kadar motive olur. Bu durum hedefe giden yolda karşılaşılacak engelleri aşmayı ve yorgunlukla baş etmeyi daha kolaylaştırır. Bu nedenle doğru hedef belirlemek motivasyon için oldukça önemlidir. Ancak doğru hedef belirlemekle herhangi bir hedef belirlemek aynı şey değildir. “Yurt dışında okumayı istemek” bir hedeftir; fakat bu hedef kişi için yeterli motivasyonu taşımamaktadır. Yeterince yapılandırılmamış bir hedef ise en ufak bir olumsuzlukta motivasyon eksikliği olarak karşımıza çıkar.

Yapılan işe yönelik duyulan olumsuz düşünceler ve yoğun kaygılar motivasyon eksikliği yaratabilir. Olumsuz duygu ve düşünceler strese, biraz daha ilerlediğinde kaygıya neden olabilmektedir. “Yeterli değilim”, “Başaramayacağım” gibi olumsuz düşünceler ve önyargılar motivasyon eksikliğine yol açabilir.

Gerçekleştirilmesi mümkün olmayan miktarda işin aynı anda üstlenilmesinde de yoğun stres yaşanır. Zaman baskısı ve yorgunluk motivasyon eksikliği yaratır.

Motivasyon depolarının dolması için vakit geçirmekten keyif alınan kişilere ve aktivitelere zaman ayırmak gerekir. Sadece ders veya iş odaklı olmak; kendine, dinlenmeye ve eğlenmeye zaman ayırmamak motivasyon eksikliği nedenidir.

Motivasyon eksikliğinin giderilmesine önem verilmemesinde ve motivasyon eksikliği ihmal edildiğinde akademik hayat, sosyal ilişkiler, kişisel yaşam ve kariyerde olumsuzluklara yol açabilir. Performans harcanan işlerin düşük motivasyonla yapılması, alınan keyfi ve dolayısıyla doyumu da negatif etkiliyor. Özetle yapılan işten verim alabilmek, keyifle üretmek, karşılaşılan zorlukların üstesinden daha kolay gelebilmek için motive olmak şart.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024