Modern Cerrahi Yöntemlerle Çikolata Kisti Tedavisi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Modern Cerrahi Yöntemlerle Çikolata Kisti Tedavisi

Endometriozis laparoskopik cerrahisinin tam donanımlı bir merkezde ve deneyimli bir cerrah tarafından yapılması hastalığın tekrar riskini azaltması açısından oldukça önemlidir. Dünyada milyonlarca kadını etkileyen endometriozis, kronik rahim ağrısı, rahim içi kitleler, ağrılı adet görme, bağırsak ya da idrar yolu rahatsızlıklarıyla ortaya çıkıyor. Endometriozisin yumurtalıkta oluşturduğu kistlere “çikolata kisti” deniliyor. Hızlı büyüyen çikolata kistleri tedavi edilmezlerse kısırlığa varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Endometriozis, modern cerrahi yöntemlerle konforlu bir şekilde tedavi edilebiliyor. Güven Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları endometriozis ve cerrahi yöntemlerle tedavisi hakkında bilgi verdi.

Modern Cerrahi Yöntemlerle Çikolata Kisti Tedavisi

İçindekiler

Tedavi edilmeyen çikolata kistleri üreme kapasitesini olumsuz etkiliyor

Rahim iç zarını oluşturan ve yumurtalığın salgıladığı hormonlara duyarlı olarak periyodik adet kanamalarına yol açan dokuya “endometrium” adı verilmektedir. Bu dokuya benzeyen hücrelerin, karın boşluğunda yumurtalıkta ya da normal rahim içi boşluğunun dışında herhangi bir yerde görülmesiyle ortaya çıkan hastalığa da “endometriozis” denilmektedir. İyi huylu bir hastalık olmasına rağmen ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bulunduğu yere göre yumurtalık kistlerine, tüm karın içi organların birbirine yapışmasına, idrar yollarının daralmasına ve bazen bağırsak yüzeylerine tutarak bağırsak belirtilerine yol açabilmektedir. Nadiren de olsa akciğer gibi uzak bölgelere de yerleşebilmektedir. Hastalar genellikle;pelvik ağrı, pelvik kitleler ya da üreme zorlukları nedeniyle doktora başvurmaktadır.  Yumurtalıkta oluşturduğu eskimiş adet kanıyla dolu koyulaşmış, katılaşmış bir çeşit erimiş çikolata kıvamında bir sıvıyla dolu kistlere “çikolata kisti” denilmektedir. Çikolata kistleri kişinin üreme kapasitesini olumsuz etkileyebildiği için tedavi edilmeleri önem taşımaktadır.

Endometriozis, hastanın anatomik pelvik ortamını çok olumsuz etkilemektedir. Endometriozisli bir hastada, dokular ödemli ve birbirine yapışıktır. Bu durum tüplerin normal çalışmasını ve yumurtanın normal atılmasını bozmaktadır. Çoğunlukla yumurtanın atıldığı ve tüp tarafından kapıldığı “duplas boşluğu” denilen boşluğu da tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Ayrıca periton zarına yerleşen lezyonlar adet kanaması sırasında rahimle birlikte kanamaktadır. Bu durum kirli kanamalı sıvının içeride birikmesine ve embriyo oluşsa da toksik etkisi nedeniyle embriyonun zarar görmesine neden olabilmektedir. Endometrizisin üremeye olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için en etkili tedavi şekli modern cerrahi yöntemlerdir.

Tanı ve tedavide altın standart laparoskopi

Hastalığın tanısında ultrason ve pelvik muayene çok önemli ipuçları vermektedir. Tanı ve tedavide altın standart laparoskopidir. Laparoskopi sırasında hem endometriozis lezyonlarının yayılımını net olarak görülmekte hem de aynı seansta bu lezyonların, kistlerin ve sinir uçlarının işgal edildiği alan çıkarılarak hastanın şikayetleri azaltılmaktadır. Tedavide en güncel yöntemin laparokopik cerrahi olması her endometriozis vakasında hemen laparoskopi uygulanacağı anlamına gelmemektedir. Hastanın üreme ile ilgili bir sorunu veya herhangi başka bir şikayeti yoksa ve lezyonlarının başka bir tehlikeli hastalıktan kaynaklanmadığı, endometriozise bağlı olduğu kesinse bu hastaların cerrahi uygulanmaksızın yalnızca takip edilmesi mümkündür. Bu izlem süreci sırasında hastada ağrı, mesane ve idrar yollarının fonksiyonu ya da üreme konularında bir problem ortaya çıkarsa laparoskopiye başvurulmaktadır.

Uygun vakalarda laparoskopik cerrahi açık cerrahiye göre pek çok avantaj sağlıyor

Laparoskopik işlem, genellikle göbekten 10 milimetrelik bir delik ve karnın alt bölgelerinden 5-10 milimetrelik birkaç tane delik yoluyla, trokar denilen aletlerin yerleştirilmesiyle yapılmaktadır. Trokarların içerisinden sokulan kamerayla karın boşluğunu görebilmekte ve alt bölgeden açılan trokarlarla da cerrahi aletler yerleştirilerek istenilen işlem sanki karın açıkmış gibi yapabilmektedir. Endometriozis tedavisinde açık ameliyatlar yerine kapalı yöntemlerin tercih edilmesinin önemli bir nedeni; kameranın büyütücü fonksiyonundan faydalanarak lezyonları daha net görebilme olanağı sağlamasıdır. Açık ameliyatlarda küçük lezyonları görebilmek daha zordur. Bunun yanı sıra laparoskopik yapılan işlemler endometriozis hastalığının karın duvarına bulaşması ve karın duvarında endometriozis lezyonlarının oluşması gibi riskileri de en aza indirmektedir. Bu nedenlerle uygun olan vakalarda endometriozis tedavi laparoskopik yöntemlerle yapılmaktadır.

İşlem tam donanımlı bir merkezde ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalı

Endometriozis doğuştan gelen bir hastalık olmadığı gibi tedavi sonrasında tekrarlama riski olan bir rahatsızlıktır. Tekrarlama riski cerrahi işlemin başarısıyla yakından ilişkilidir. Lezyonların endikasyonu ve fonksiyonları, anatominin normale döndürülmesi ne kadar başarılı olursa tekrarlama ihtimali de o kadar düşük olmaktadır. Cerrahi sırasında lezyonlar tamamen temizlenirken fonksiyonları da korunmalıdır. Endometriozis laparoskopik cerrahisinin tam donanımlı bir merkezde ve deneyimli bir cerrah tarafından yapılması hastalığın tekrar riskini azaltması açısından oldukça önemlidir.

 Detaylı bilgi ve randevu için linke tıklayabilirsiniz.
Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024