Kronik Stres ve Bağışıklık Sistemimiz Arasındaki İlişkide Kişiliğimizin Rolü

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kronik Stres ve Bağışıklık Sistemimiz Arasındaki İlişkide Kişiliğimizin Rolü

Kronik Stresle baş etme kasınızı güçlendirmek için; “Kendinizin yanında yer alın!”

Stres bireyin fiziki ve sosyal çevresindeki uyumsuz koşullar nedeniyle bedensel ve ruhsal sınırlarının ötesinde harcadığı gayrettir (Cüceloğlu, 1994). Çeşitli tepki oluşturan çevresel uyaranlara stresör denilirken, bireyin bu uyarıcılara gösterdiği tepkileri de stres olarak ayrıştırabiliriz.

Kişilik özellikleri, zihin ve beden ilişkisi gibi psikolojik faktörler bireyin stresle başa çıkma tarzına, dolayısıyla fiziksel sağlığına etki edebilmektedir. Beden doğası gereği bir tehditle karşılaşınca adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını salgılamakta ve buda fizyolojik hareketlenmeyi başlatmaktadır. Bedenimiz savaş ya da kaç tepkisi olarak adlandırılan hızlı ve otomatik bir seyir izlemektedir. Bu tepki işlevsel seviyede bizleri korumakta ama işlevsizleşmeye başladığında fiziksel ve ruhsal sağlığımıza, günlük işlevsellik düzeyimize, ilişkilerimize, iş yaşantımıza ve daha birçok yaşam alanımıza zarar vererek yaşam kalitemizi azaltmaktadır.

Kronik, yani uzun süreli stres bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hastalıkların oluşumunda direncimizin düşmesine zemin oluşturarak sağlıkla ilgili davranışlarımızı etkilemektedir.

Kronik Stres, çarpıntı, baş ağrıları, sindirim problemleri, nefes darlığı, ellerde titreme, sese karşı aşırı hassasiyet, uyku problemleri, yeme problemleri, halsizlik, eklem ağrıları, kalp rahatsızlıkları, gerginlik, huzursuzluk, kaygı, çökkünlük, motivasyon kaybı, isteksizlik, kayıtsızlık, sinirlilik, saldırganlık, unutkanlık, kararsızlık, sosyal hayatta yoksunlaşma gibi fiziksel, duygusal ve zihinsel birçok alana olumsuz anlamda etki ederek yaşam kalitemizi azaltmaktadır.

Yapılan araştırmalar bazı kişilik özelliklerinin ve psikolojik faktörlerin kronik strese yol açabileceğini ve buna bağlı olarak ta kronik stres oluşumunun bağışıklık sistemimizi yavaşlatarak hastalık oluşumunda baş etme gücümüzü azaltıcı etki edebileceğini göstermektedir.

Kronik Stres ve Bağışıklık Sistemimiz Arasındaki İlişkide Kişiliğimizin Rolü

İçindekiler

Bu kişilik özellikleri ve psikolojik faktörler şu şekildedir;

Karşılanmayan ve görmezden gelinen duygusal ihtiyaçlar,

Mükemmeliyetçilik,

Hayır diyememek,

Aşırı fedakârlık,

Önceliğe başkalarını koyarak benliği görmezden gelmek,

Duyguları bastırmak ve

Öfke kontrolsüzlüğü.

Stres ile başa çıkmak için dikkat edilmesi gerekenler;

Sağlıklı ve düzenli beslenmek,

Uyku düzeni oluşturmak,

Düzenli spor ve egzersizler yapmak,

Gevşeme teknikleri rutini oluşturmak,

Stresi oluşturan faktörleri fark etmek, anlamak ve ortadan kaldırmaya yönelik ya da uyum sağlamaya yönelik farkındalık geliştirmek,

Sosyal desteği artırmak,

Kontrol edebileceklerimiz ve edemeyeceklerimizin farkına varmak,

Kendinize zaman ayırarak hobiler geliştirmek ve sosyal aktivitelerde aktifleşmek,

Stres günlüğü tutarak, yaşadığınız stresi, başa çıkma şekillerinizi, stres oluşturan yaşantılarla alakalı düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı not alarak ortak temalarınızın farkına varabilir ve fark edip anladıktan sonra bu faktörlerde ki payınızı azaltabilirsiniz.

Bu yöntemler istediğiniz etkiyi yaratmıyorsa profesyonel kişilerden yardım almak en etkili yoldur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.