Koroner Anjiyografi Öncesi Hazırlık Süreci

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Koroner Anjiyografi Öncesi Hazırlık Süreci

Koroner Anjiyografi Öncesi Hazırlık Süreci

İçindekiler

Koroner Anjiyografi nedir?

Koroner anjiyografi, radyasyon alınan ve röntgen ışınları sayesinde kalp damarlarının görüntülendiği bir tanı yöntemidir.

Koroner Anjiyografi öncesinde nelere dikkat edilmeli?

 • Hekimden, kullanılan kan sulandırıcı ilaçların nasıl alınacağı hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Hastaneye gelinmeden önce, sağ-sol kasık bölgesi, eğer koldan anjiyografi olunacaksa sağ-sol kol bilekleri tıraş edilmeli ve banyo yapılmalıdır.
 • Tüm süreçlerde kimlik belgesi bulundurulmalıdır.
 • Hasta; varsa daha önceki koroner anjiyografi raporunu, CD içindeki görüntüleri, kan tetkiklerini ve kullandığı ilaçları yanında bulundurmalıdır.
 • Hasta, hastaneye gelirken güvenlik açısından ziynet eşyalarını yanında getirmemelidir.

Koroner anjiyografi nasıl yapılır?

Koroner anjiyografide kalp damarlarına ulaşmak için çoğunlukla sağ kasık atardamarı bazen de kol damarı kullanılır. Bu amaçla hedeflenen bölge, iğne ile uyuşturulur ve damar içine, daha sonra çıkarılmak üzere bir plastik kılıf yerleştirilir. Bu işlem sırasında hasta, bazen hafif bir sızı hissedebilir. Damar içine yerleştirilen plastik damar kılıfının içerisinden özel kateterlerle gidilerek ve iyot içeren opak madde verilerek kalp damarlarının görüntülenmesi işlemi yapılır. İşlem öncesinde bilinen opak madde alerjisi varsa mutlaka ilgili hekime bilgi verilmelidir.

Koroner anjiyografi işlemi için kol damarı mı yoksa bacak damarı mı kullanılmalıdır?

Bu konudaki karar, anjiyografi işlemini gerçekleştirecek doktor ile birlikte verilmelidir. Hastanın karın ve bacak damarlarında bilinen tıkanıklıklar varsa veya kilosu fazlaysa, kasık bölgesindeki komplikasyonları azaltmak için koldan anjiyografi uygulaması tercih edilebilir. Kol damarları ince olan zayıf kadınlarda ise kasık damarlarından anjiyografi işlemini yapmak, hem hasta hem de hekim için daha uygun olacaktır.

Koroner anjiyografi için hastaneye yatış sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

 • Hastaneye gelindiğinde, yatış ofisine gidilerek hasta tarafından onam formları imzalanır ve sonrasında hastanın yatışı yapılır. Hasta, yatış işlemlerine yardımcı olması için bir yakınını getirebilir.
 • Servise yatış yapıldıktan sonra; muayene, damar yolu açılması, EKG, kan alınması gibi anjiyografi hazırlıkları, sorumlu kat doktoru ve hemşireler tarafından yapılır.
 • Hasta, anjiyografi işlemine alınmadan önce, varsa takma dişlerinin veya damağının ve tüm takılarının çıkarılması gerekmektedir.
 • Koroner anjiyografi laboratuvarında işlem yapılacak bölge, anestezik bir ilaç ile uyuşturulur, gerek görülürse de sakinleştirici ilaç uygulanır.
 • Kasıktan koroner anjiyografi işlemi yapıldıktan sonra, kasıktaki damar işlemi anjiyo laboratuvarında veya serviste çekilerek sıkı bandajla kapatılır. Özel durumlar dışında kum torbası konulmaz.
 • El bileğinden anjiyografi yapıldığı durumlarda, damar kılıfı anjiyografi laboratuvarında çekilir ve hasta özel kapama bileklikleriyle servise gönderilir.
 • Hasta, doktorun gerekli görmesi durumunda, işlem sonrası Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilebilir.
 • Sadece koroner anjiyografi olunduğu ve işleme bağlı bir problemin izlenmediği durumlarda hasta, aynı gün içerisinde taburcu edilebilir. Kalp damarına balon, stent işlemi yapılırsa ve bir problem görülmezse hasta, ertesi gün hastaneden çıkış yapabilir.
 • Taburcu olduktan sonra ilaçların, aksatılmadan alınması gerekmektedir. Doktora danışılmadan ilaçlar kesilmemelidir.
 • Kasık tamponunun anjiyografiden sonraki gün, banyoda ıslatılarak çıkarılması tavsiye edilir. Aksi halde deri tahriş olabilir.

Anjiyografi işleminden sonra karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?

Anjiyografi bölgesinde hafif düzeyde morluk, beklenen bir durumdur. Anjiyografi bölgesinde kanama ise çok nadir gerçekleşir. Kanama ile karşılaşıldığında mutlaka yardım çağrısında bulunulmalıdır. Aynı zamanda, anjiyografi giriş yerinde nadiren şiddetli ağrı ve şişlik gelişebilir. Böyle bir durumda da hasta, mutlaka doktoru ile görüşmeli ve yardım almalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024