Koronavirus Salgını Bireysel ve Aile Bütünlüğünüzü Bozmasın

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Koronavirus Salgını Bireysel ve Aile Bütünlüğünüzü Bozmasın

Koronavirus Salgını Bireysel ve Aile Bütünlüğünüzü Bozmasın

Tüm dünyayı etkileyen Yeni Koronavirüs salgını pek çok kişinin korku ve kaygılarını artırıyor. Kişilerin hayatına, vücut bütünlüğüne, inanç sistemlerine ve sevdiklerine yönelik bir tehdit oluşturuyor. Bununla birlikte gündelik rutinin bozulması, değiştirilmesi, dışarı çıkamamak, iş, özel ya da sosyal hayatın kısıtlanması insanların duygu durumlarını olumsuz etkiliyor. 

Tüm bu duygularla birlikte, evde kalmaya, sevdiklerimizi, toplumu korumaya ve normal hayata devam etmeye çabalıyoruz. Aynı zamanda bir evde, dar bir alanda, sokağa çıkmadan uzun zaman geçirmek de aile bireyleri arasındaki iletişimi zorlayabiliyor ve bu olumsuz duygularla baş edilemediğinde aile içi çatışmalara neden olabiliyor.  Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsünden Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Hatice Bilgili evde kalınan süre boyunca çatışma ortamını engellemek, bu olumsuz duygularla baş edebilmek ve bu kriz durumunu sağlıklı yönetebilmek için önerilerde bulundu.

•    Bireysel alanlarınıza ve etkinliklerinize saygı duyun. Evde farklı şeylerle uğraşmak ilişkiyi korur. Sürekli beraber aktivite yapmaya gerek yoktur, birisi kitap okurken, bir diğeri televizyon izleyebilir. Böylece ilişkiler nefes almış olur. Bireyleri, birbirlerinin davranışlarına odaklanmaktan korur.

•    Birlikte yapılacak aktivitelerde ortak ilgi alanları olan eğlenceli şeyler tercih edin. Ortak seçilen film izleme, yemek hazırlama gibi etkinlikler olabilir. İlişkinizi ortak paylaşımınız güçlendirecektir.

•    Beraber veya bireysel olarak yeni hobiler deneyin. Birbirinizin önerilerini direkt reddetmeyin, deneyerek yeniliklere fırsat verin. Yeni keşifler ilişkinize renk katacaktır. 

•    Birbirinizin duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin verin. Empatik dinleyerek, yargılamadan, sözünü kesmeden, gerçekten onu anlamaya çalışarak ve kendini ifade etmesine izin vererek dinleyin. Bu birbirinizin duygusal ihtiyacını gidermeye yardımcı olacak, kaygı ve korkularınızı azaltıp, sağlıklı yönetmenize destek olacaktır. İlişkinizin güven ortamını güçlendirecektir.  

•    Sosyal medyada yetkisi olmayan kişilerin paylaşımını değil; resmi kurumlardan yapılan açıklamaları dinlemeyi ve izlemeyi tercih edin. Sürekli bu konuyu konuşmaktan kaçının. Yetkili olmayan kişilerin paylaşımı kaygı ve korkularınızı arttıracaktır. Bu tür eylemlerden uzak durun. 

•    Bol bol sohbet edin, lakin geçmişe geri dönüp, daha önceden birikmiş; çözümleyemediğiniz olayları dile getirmeyin. Şu an bunları halletmek için uygun zaman ve ortam değildir. Anda kalarak sadece mevcut konuda sohbet edin.  

•    Okullar kapalı olduğu için eğer çocuk/çocuklarınız var ise; onlarla etkin ve verimli zaman geçirin. Ailecek vakitsizlikten daha önce yapamadığınız veya ertelediğiniz her türlü etkinliği yapmak için büyük bir fırsattır. Bunun için yine ortak karar vereceğiniz aktiviteler yapabilir ve sohbet edebilirsiniz. Bu süreçte hissedilen kaygıyı paylaşmak ve aileden destek almak da bireyleri çok rahatlatacaktır.

•    Çocuklarınızın korkularını dinleyin ve onlarla empati kurun. İçinde bulundukları duygu ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verin. Yaşlarına uygun bir şekilde dürüstçe olayları anlatın. Size karşı olan güvenleri artacak ve kaygıları azalacaktır. 

•    Çocuklarınızla aile bağlarınızı güçlendirin. Çocuklar kendilerine ve ailelerine ait olan anıları sizlerden dinlemeyi ve izlemeyi çok severler. Bu sürede albümlerinizi ve doğum günü gibi özel videolarınızı beraber izleyin. Bu tür faaliyetler aile bağlarınızı güçlendirecek ve sizleri rahatlatacaktır. 

•    Birikmiş, yarım kalmış projelerinizi bitirin. Uzun süredir yapmak istediğiniz yarım kalmış işlerinizi (tez yazmak, işle ilgili rapor, maillerinize cevap vermek ve temizlemek vb.) bitirmek kendinizden memnuniyetinizi arttıracak ve psikolojik olarak rahatlatacaktır.

•    Kendinizi geliştirin. Uzaktan eğitim ile almak istediğiniz eğitimlere başlayabilir veya yarım kalan eğitim var ise bunu tamamlayabilirsiniz. Bu tür faaliyetler evde çocuğunuzla birlikte okul devam süreci için başlayan online eğitim sürecine de destek olacak ve çocuğunuzun motivasyonunu artıracaktır.      

•    Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarınızı geliştirin. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Televizyon karşısında sürekli zaman geçirmeyin ve abur cubur atıştırmalıkları tüketmeyin. Tüm aile fertleri olarak düzenli öğünlerinizi alın ve bol su tüketmeye çalışın. Mümkün olduğunca ev içinde hareketli olmaya çalışın. Telefon konuşmanızı oturarak değil, ev içinde yürüyerek yapın.  Uyku düzeninize dikkat edin, gece geç yatıp gündüz geç uyanmayın. Gece-gündüz yaşam döngüsüne uymaya dikkat edin. 

•    Nefes egzersizleri ve meditasyon/yoga yapın. Bu tür gevşeme teknikleri stresle baş etme becerilerinizi geliştirecek ve zihin-beden dengenizi güçlendirerek rahatlamanızı sağlayacaktır. Burada önemli olan sizi dinginleştirip rahatlatan etkinliğin ne olduğunu keşfedip, bunu düzenli yapabilmektir.  Size ne iyi geliyor ise onu yapın. 

•    Zihin sağlığınıza dikkat edin. Önceden kaygı bozukluğu, obsesyon gibi takıntılı bir tanınız varsa ve psikiyatrik bir tedavi alıyorsanız durumunuzu yönetemediğinizi hissediyorsanız takip eden psikiyatristinizi arayıp, iletişime geçmeyi sağlayın.  Takip eden uzmanınız yok ise muhakkak destek alın. 

•    Problem odaklı değil; Çözüm odaklı yaklaşımı tercih edin. Zihinsel olarak sürekli problemi düşündüğümüz zaman mevcut durumumuzu değiştiremeyiz. Problemi kabul edip, şimdi neleri farklı yapabiliriz şeklinde çözüme odaklanarak düşünmeyi uygulamaya sokmalıyız. Bu bize aynı zamanda iyi hissetmemizi de sağlayacaktır.  

•    Kendinizi içsel olarak keşfedin. Bu tür durumlar içinizdeki çocukla iletişime geçmek ve fark etmediğiniz duygu ve düşünceleri keşfetmek için çok verimli zamanlardır. “Ben kimim, neler yaptım ve neler yapmak istiyorum? Güçlü yönlerim neler? Neleri farklı yapabilirim? Duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarım neler ve gidere biliyor muyum? Kendime, sevdiklerime ve topluma katkılarım neler ve nasıl katkıda bulunabilirim?” gibi sorularla kendinizi yeniden ele alıp, ihtiyaçlarınızı belirleyip, nasıl geliştirebileceğiniz konusunda eylem planı yapabilirsiniz.   

Bu tür kriz durumlarını birbirinizi geliştirmek ve ilişkinizi güçlendirmek için fırsat olarak değerlendirin. Unutmayın, sizler partnerinizle ve aile üyelerinizle aynı takımdasınız ve birlikte hareket ederek bu durumu çok iyi yönetebilirsiniz. İçinizdeki iyi niyetinizi koruyup, birbirinize sevgi ve şefkatinizi bol bol gösteriniz.   

Tüm bu uygulamalara rağmen kendinizi kötü hissediyor, olumsuz duygularınızı yönetemediğinizi düşünüyor ve aile içinde şiddetli çatışmalar yaşıyorsanız evinizden çıkmaya gerek kalmadan, online görüşmeyle aile danışmanı, psikolog ve psikiyatristten destek alabilirsiniz.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024