Koltuk Altı Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Koltuk Altı Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Koltuk altı botoksu, koltuk altı ter bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklı oluşan terlemeyi kontrol etmeye yönelik yapılan botoks uygulamasıdır.

Yaklaşık 15 dakika süren bu işlem, terlemeye neden olan ter bölgelerinin tespit edilmesi sonrasında ince uçlu iğneler yardımıyla yapılır.

Koltuk altı botoksu, alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulandığı takdirde herhangi bir risk içermez. Ancak kan sulandırıcı ve kas gevşetici ilaç kullananların, ileri kas hatalığı olan kişilerin işlem yapılmadan önce hekime başvurmaları gerekir.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, koltuk altı botoksu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Koltuk Altı Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Koltuk altı botoksu nedir?

Koltuk altı botoksu, koltuk altındaki ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan terlemeyi kontrol etmeye ve hastanın konforunu artırmaya yönelik yapılan botoks uygulamasıdır.

Botulinum toksin A’nın intradermal enjeksiyonu, aşırı ter üretimini azaltmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Koltuk altı botoksu uygulamasının etkileri nelerdir? Ter kokusunu önler mi?

Koltuk altı botoksu, ter bezlerinin çalışmasında etkili olan sempatik sinir sistemini bloke ederek etki eder.

İşlem sonrası 6-9 ay boyunca kişi, normal ter kokularından ve aşırı terleme sorunundan kurtulmaktadır.

Koltuk altı botoksu nasıl uygulanır?

Koltuk altındaki terlemeye neden olan ter bölgeleri tespit edilir ve ince uçlu iğnelerle koltuk altına botoks uygulanır.

Koltuk altı botoksu kaç seans sürer?

Koltuk altı botoksu tek seans olarak uygulanır. Gerekli görülürse uygulamadan iki hafta sonra rötuş yapılabilir.

Koltuk altı botoksu uygulamasının 6-9 ayda bir tekrarlanması önerilir.

Koltuk altı botoksu kaç dakika sürer?

Hastanın hazırlanma ve işlem süresi yaklaşık 15 dakika sürer. İşlem sonrasında hasta, günlük hayatına devam edebilir.

Koltuk altı botoksunu kimler yaptırabilir?

Koltuk altı botoksu, aşırı terlemeden kaynaklı deri rahatsızlığı olan hastalara ve terleme problemi nedeniyle günlük yaşantısında sorun yaşayan bireylere önerilmektedir.

Koltuk altı botoksu uygulamasını kimler yaptırmamalı?

Kan sulandırıcı ve yoğun kas gevşetici ilaçlar kullanan hastalardan, işlem öncesi bu ilaçların kesilmesi talep edilir. Ayrıca ilerleyici musküler (kas) hastalığı olanların mutlaka doktorlarına danışmalarını öneririz.

Koltuk altı botoksu uygulaması zararlı mı?

Koltuk altı botoksu, alanında yetkin ve deneyimli kişilere yaptırıldığı takdirde herhangi bir risk içermez. Uygulamayla ter bezlerine kalıcı bir zarar verilmez, sadece daha az uyarılmaları sağlanır.

Koltuk altı botoksu uygulamasının kalıcılığı ne kadardır?

Terleme tedavisi tamamıyla kalıcı bir uygulama değildir. Botoks uygulandıktan sonraki 2-3’üncü gün etki görülmeye başlanır. Koltuk altı botoksu, etkisini tam olarak ikinci haftanın sonunda gösterir. Fakat botoksla terleme tedavisi, ömür boyu kalıcı bir uygulama değildir. Etkisi, ortalama 6-8 ay sürmektedir. Bu süre sonunda kişi, işlemi tekrar yaptırmaya karar verebilir ve kalıcılık bu şekilde sağlanır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024