Kış Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kış Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kış aylarında daha hüzünlü, yorgun, ümitsiz hissedebiliyoruz. Uzmanlar, yaşadığımız bu hislerin güneş ışığıyla ilgili olabileceğini belirterek, kapalı havalarda ortaya çıkan olumsuz duyguların, uyku problemlerinin ve motivasyon eksikliği gibi belirtilerin kış depresyonu işaret edebileceğini aktarıyor.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Psikoloji Bölümünden Uzm. Psk. Hilal Savaş, kış depresyonu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Kış Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

Kış depresyonu neden olur?

Yılın belli zamanlarında ortaya çıkan ve kendini tekrarlayan duygudurum değişikliği “mevsimsel duygudurum bozukluğu” olarak adlandırılır. En sık karşılaşılan alt tipi, “kış tipi mevsimsel duygudurum bozukluğu”dur. Kış depresyonu olarak da adlandırılan bu bozukluk depresif semptomların sonbahar ve kış aylarında görüldüğü; ilkbahar ve yaz aylarında ise bu belirtilerin yok olduğu bir rahatsızlıktır.

Kış depresyonu belirtileri nelerdir?

Kış depresyonu yaşayan bireylerde enerji kaybı ve olumsuz duygulanım gibi tipik belirtiler görülür. Bunlara ek olarak;

  • İştah kaybı veya artışı,
  • Uykuda azalma veya artma,
  • İsteksizlik,
  • Ümitsizlik,
  • Yorgunluk,
  • Sinirlilik,
  • Ölüm ve intihar üzerine yoğunlaşan düşünceler gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir.

Kış depresyonu genellikle kimlerde görülür?

Her yaştan bireyde kış depresyonu görülmekle birlikte, ilk şikayetin ortaya çıkma yaşı genç erişkin yaşlardır. Kış depresyonu da diğer depresyon biçimleri gibi kadınlarda, erkeklere oranla iki kat daha sık görülmektedir. Ayrıca bipolar bozukluk gibi bazı psikolojik rahatsızlıkları yaşayan bireylerin depresyon şikayeti mevsimsel olarak çok fazla değişebildiği için kış depresyonu yaşama ihtimalleri de daha yüksektir.

Kış depresyonunun nedenleri nelerdir?

Kış depresyonunun kaynağında; aile geçmişinin ve kişilik özelliklerinin yanı sıra, gün ışığının insan biyolojisine etkisi vurgulanmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında gündüzlerin kısalması, gün ışığındaki azalmalar ve uzun karanlık saatler bireylerin salgıladığı melatonin hormonunun artışına ve serotonin hormonunun azalmasına sebep olabilmektedir. Bu hormonlardaki artış ve azalmalar depresyonun oluşması için gerekli biyolojik etkileri ortaya koyabilir çünkü serotonin ve melatonin bireylerde uyku ve uyanıklık döngüsünün, enerjinin ve ruh halinin düzenlenmesinde yardımcı bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda yapılan bilimsel araştırmalar gün ışığı sayesinde vücutta depolanan D vitamininin kış depresyonu semptomları için koruyucu bir faktör olabileceğini göstermiştir.

Kış depresyonu nasıl tedavi edilir?

Bir tedavi şekli olarak sabah erken saatlerde uygulanan parlak ışık tedavisi, kış depresyonunun üstesinden gelmede etkili olabilmektedir. Kış depresyonunda diğer tedavi yöntemleri ise medikal tedavi ile birlikte ilerleyen psikoterapidir.

Siz de kış depresyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız egzersiz, spor ve yakın çevreniz ile görüşmek gibi açık alan aktivitelerini artırabilirsiniz. Bunların haricinde kış mevsimi yeni bir hobi edinmek için en uygun zaman olabilir. İşten gelip çok sevdiğiniz bir şeyi yapmanın heyecanını yaşayabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha iyi hissederek, bu dönemi daha huzurlu geçirebilirsiniz.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024