Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Nedir? Nasıl Uygulanır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kinezyoteyp, diğer adıyla bantlama tedavisi, genellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında başvurulan bir yöntem olarak tanımlanıyor. Bantlama tedavisinde, Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilen ve üzerinde dalgalı şekiller bulunan özellikli bantlar kullanılıyor.

Kinezyoteyp, kinezyo bantların tedavi edilmesi gereken bölgeye belirli bir gerimle yapıştırılmasıyla uygulanıyor. Uygulaması kolay bir yöntem gibi gözüken bantlama tedavisinin, anatomi bilen bir uzman tarafından yapılması ise oldukça önem arz ediyor.

Peki, kinezyoteyp yani bantlama tedavisinin avantajları neler?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. İsmail Özturan, kinezyotape hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Nedir? Nasıl Uygulanır?

İçindekiler

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Nedir?

Kinezyoteyp bantlama tedavisi, üzerinde özellikli dalgalı şekiller olan yapışkanlı bir bandın, kas iskelet sistemi hastalıklarında kullanılmasıdır.

Kinezyo Bantların Yapısı Nasıldır?

Bantlama tedavisinde kullanılan bantlar, üzerinde dalgalı şekiller bulunan pamuk liflere sarılı polimer elastik liflerden oluşan özellikli bantlardır. Pamuk lifler sayesinde vücut nemi buharlaşır ve hızlı kuruma sağlanır. Tedavide, Dr. Kenzo Kase tarafından bulunan ve ilk defa olimpiyatlarda kullanılan kinezyo bantlar kullanılmaktadır. Kinezyo bantların içinde kimyasal bir madde bulunmamaktadır. Lateks içermez. Bir yüzündeki yapıştırıcı akrilik olduğu için vücut ısısıyla aktifleşir ısıyla daha iyi yapışır.

Ayrıca, kinezyo bantların, çocuklar için daha hassas ve ince olanları; sporcular için performans artırıcı olanları da mevcuttur.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Kimlere Uygulanır?

Kinezyoteyp, kas iskelet sistemi sorunu olan hemen hemen her yaşa ve herkese ve birçok rahatsızlıkta uygulanabilir. Çünkü çok geniş bir endikasyonu bulunmaktadır. Öncelikle, bantlama tedavisine ağrıyı kesmek amacıyla başvurulabilir. Kası dinlendirmek ve kası uyarmak için kinezyo bantları kullanılabilir. Ayrıca, hastada ödem varsa ödemi rahatlatmak ve çözmek için de bantlama tedavisi uygulanabilir.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Kinezyoteyp, bazen tek başına bir tedavi seçeneği bazen de yardımcı tedavi olarak tercih edilebilir

Bantlama tedavisine; kas iskelet sistemi hastalıklarında ve ortopedik rahatsızlıklarda başvurulabildiği gibi nörolojik hastalıklarda da başvurulabilir.

 • Boyun, sırt, bel,omurga ve tüm eklemlerde ağrıya yol açan mekanik sorunlar,
 • Yumuşak doku-kas ağrıları,
 • Kas spazmları,
 • Eklem zorlanmaları,
 • Postür bozuklukları,
 • Skolyoz (Omurga eğriliği),
 • Bazı cerrahi girişimler sonrası eklem kireçlenmesi (osteoartrit),
 • Topuk dikeni,
 • Kas ve tendon yaralanmaları ve tendinitler,
 • Kas zayıflığı,
 • Sinir sıkışmaları ve sinir yaralanmaları,
 • Felçler,
 • Lenfödem gibi hastalıkların tümünde bantlama tedavisi uygulanabilir.

Kinezyoteyp bir fizik tedavi ajanı olarak betimlenebilir. Ağrıyı geçiriyor, spazmı çözüyor.

Kinezyo bant, cildi tutup yukarı çekerek dolaşımı hızlandırdığı için ödemi çözer. Tens benzeri ağrı kesici etki yapar.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Nasıl Uygulanır?

Kinezyo bantlar, bantlama tedavisinin uygulanması gereken bölgeye belirli bir gerimle yapıştırılır.bantlar yüzde 60-70 gerime izin verir. Kimi hastalıklarda ise hiç germeden yapıştırılması gerekir.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Ne Kadar Süreyle Uygulanır?

Kinezyo bantlar 3-7 gün süreyle kullanılır. Uygulamadan önce cilt terliyse kremliyse önceden temizlemek gerekir. Kinezyo bandın uygulandığı bölgede fazla miktarda kıl bulunması yapışmayı engelleyebileceği için bölgenin tıraş edilmesi gerekebilir Ama bant ortalama dört gün kadar kalır ve sonrasında çıkarılır. Genellikle bir gün bekleyip tekrar bant uygulaması yapılır. Yapısından dolayı cildin nefes almasına, terin ve havanın rahatlıkla banttan geçmesine olanak sağlar. Suyla temas edebilir havluyla kurulanabilir.

Bantlama Tedavisinin Kas-İskelet Sistemine Yararları Nelerdir?

Kinesiotape yani bantlama tedavisinin kas iskelet sistemine yararları şu şekilde açıklanabilir:

 • Ağrıyı kesmek,
 • Kası dinlendirmek,
 • Eklemleri bir miktar stabilize etmek,
 • Kasa yardımcı olmak,
 • Oluşan ödemi rahatlatmak,
 • Cilt altında kan dolaşımını sağlayarak ödemin çözülmesine ve alttaki yaranın iyileşmesini sağlamak.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisinin) Avantajları Nelerdir?

Kinezyoteyp öncelikle kullanım kolaylığı olan bir yöntemdir. Ayrıca, her zaman ve her yerde uygulanabilecek bir yöntem olduğu gibi, diğer metotlara göre de ucuz sayılabilecek bir tedavi şeklidir. Her yaşta kullanılabilir.

Bantlama tedavisinin en güzel tarafı, uygulamasının kolay olması ve çok fazla yan etkisinin olmamasıdır.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisinin) Yan Etkileri Var Mı?

Bantlama tedavisinin çok az yan etkisi bulunmaktadır. Çünkü kinezyolojik bantların içinde kimyasal bulunmamaktadır. Ancak kişinin akriliklik alerjisi varsa alerji yapabilir.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Hamilelikte Uygulanabilir mi?

Kinezyoteyp herhangi bir kimyasal ilaç içermediği için hamilelikte kullanılabileceği düşünülüyor. Kinezyoteyp ayak bileği gibi karın bölgesinin uzağında bir bölgeye uygulanacaksa hamilelikte rahatlıkla başvurulabilecek bir metot. Ancak belirtmeliyim ki direkt karın ve bel ağrısı rahatsızlığıyla gelen hastaya uygulamada dikkatli olunmalıdır.

Kinezyoteyp (Bantlama Tedavisi) Kimler Tarafından Uygulanmalıdır?

Bantlama tedavisi yapacak sağlık profesyonelleri kurs almaktadırlar ve bantlama tedavisi yapacak uzmanların bu kurslara gitmeleri gerekir. Bantlama tedavisinin anatomi bilen bir uzman tarafından yapılması oldukça önemli. Bu nedenle bantlama tedavisi, bu kursları almış fizik tedavi hekimleri ve fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024