Dış Kulak İltihabı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Dış Kulak İltihabı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Dış kulak iltihabı, genellikle su ve nem nedeniyle gelişir. Sıklıkla yaz aylarında görülen dış kulak iltihabı, havuz ve deniz suyunun kulaktaki nemlenmeyi artırıp kulak yolunun şişmesi ve tıkanmasıyla ortaya çıkar.

Kulak ağrısı, akıntısı ve işitme azlığı belirtilerinin gözlemlendiği dış kulak iltihabı; hastanın durumuna göre damla ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi sürecinde kulağın kuru tutulması oldukça önemlidir. Ayrıca kulak tıkanıklığı, damlanın kulağın içine girmesini engelleyebileceği için dış kulak tedavisi öncesinde kulak burun boğaz hekimi tarafından kulağın temizlenmesi önerilir.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümünden Uzm. Dr. Onur Uysal, dış kulak iltihabı hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Dış Kulak İltihabı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler

Dış kulak iltihabı nedir?

Dış kulak iltihabı özellikle su nedeniyle ortaya çıkan ve genellikle yaz aylarında görülen bir rahatsızlıktır. Havuz ve deniz suyu kulaktaki nemlenmeyi artırarak kulak kanalında şişme ve tıkanıklıklarla yol açabilir. Bu durum da ağrılı bir süreç olan dış kulak iltihabına neden olur.

Dış kulak iltihabı oldukça ağrılı bir süreçtir. Dış kulak yolu, mevcut ödem nedeniyle şişer, daralır. Bu semptomlara işitme azlığı da eklenir. Kulak akıntısı genellikle beklenen bir durumdur. Kulak kepçesi ağrılı bir hale gelir. Dokunulduğunda bile ağrı hissedilebilir.

Dış kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

  • İşitme azlığı,
  • Kulak ağrısı,
  • Kulak akıntısı dış kulak iltihabının görülen ilk belirtilerindendir.

Dış kulak iltihabı nedenleri nelerdir?

Dış kulak iltihabının sebepleri su ile ilgilidir. Deniz ve havuz suyu, dış kulak iltihabının en sık görülen nedenlerindendir.

Havuz ve deniz suyu kaynaklı olmadan tekrarlayan dış kulak iltihabı geçiren kişilerde, şeker hastalığı riski olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu durumda şeker hastalığı için tetkiklerin yapılması önerilir.

Yaşlı kişilerde tekrarlayan ve tedaviye cevap vermeyen dış kulak iltihabında malignite tümöral (kötü huylu tümör) lezyonlar göz önünde bulundurulmalıdır ve hastaların tetkikleri bu yönde yapılmalıdır.

Dış kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Dış kulak iltihabı tedavisinde kulağın kuru kalması önemlidir.

  • Su ile temasın kesilmesi,
  • Kulak içindeki kirlerin temizlenmesi, aspire edilmesi,
  • Lokal tedaviyle kulak damlaları ve antibiyotiğin direkt enfeksiyon bölgesine damlatılması dış kulak iltihabı tedavisinin önemli adımlarıdır.

Ağrı ve ödem kesici olan antieflamatuar tedavinin (iltihabın ve ödemin azaltılmasına yönelik tedavi) başlanması gerekli durumlarda ve enfeksiyonun lokal tedaviyle toplanamadığı durumlarda ağızdan alınan sistematik antibiyotikler de tedaviye eklenebilir.

Tedavi sürecinde hastaların kulaklarını ıslatmamaları ve sudan uzak durmaları önerilir.

Ayrıca, kulak tıkanıklığı, damlaların içeri gitmesini engelleyebilir. Bu nedenle dış kulak iltihabı tedavisi öncesinde mutlaka kulak burun boğaz doktoru tarafından kulağın temizlenmesi önerilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024