Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, besin değeri ve probiyotik özelliğiyle oldukça faydalı bir fermente süt ürünüdür. Bağırsak sağlının korunmasına ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olması kefirin faydaları arasında gösterilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar sonucunda kefirin obeziteden korunmada da etkili olabileceği düşünülmektedir.

 Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Bölümünden Uzm. Dyt. Melis Bengisu Demirci, kefir hakkında bilgi verdi

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

İçindekiler

Kefir Nedir?

Kefir kelimesinin, anlamının iyi yaşamak ve iyi hissetmek anlamına gelen “Keif-Keyif” kökünden türediği düşünülmektedir. Kökeni Kuzey Kafkaslar olan kefir, yöre halkının tesadüfi şekilde inek ve keçi sütü kullanarak ürettikleri ve yazları serinlemek maksadıyla tükettikleri bir içecektir.

Kefir nasıl üretilir?

Kefirin üretim ve başlangıç aşamasını kefir daneleri oluşturur. Kefir daneleri, Kafkasya’da keçi tulumu içinde, inek sütünün dana ve koyun şirdenleri ile pıhtılaştırılması sonucunda elde edilir. Pıhtılaştırmanın yapıldığı tulumun iç yüzeyinde birkaç hafta sonra süngerimsi bir kabuk tabakası oluşur. Bu kabuk tabakası alınır ve bölünerek kurutulur. Kurutma sonucunda oluşan küçük topaklar kefir daneleridir.


Kefir hangi besin maddelerini içerir?

Fermente süt ürünleri, yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli bileşenlerinden birisidir. Şifalı bir fermente süt içeceği olan kefir, sütün yapısında bulunan temel besin öğelerinin büyük çoğunluğunu benzer oranda içermektedir. İçeriğindeki besin maddeleri kefirin oluşumundaki mikroorganizmalar tarafından meydana getirilen fermantasyonun etkisiyle laktoz ve proteinlerin kısmen parçalanmasını, bazı vitaminlerin sentezlenmesini ve biyoaktif maddelerin oluşmasını sağlar ve sonucunda kefirin beslenme değeri daha da artar. Bu özelliğiyle kefir daha kolay sindirilebilir ve içeriğindeki besin bileşenlerinin vücut tarafından emilimi daha kolay olur. Ayrıca kefir, yoğun mikroorganizma içeriği ve probiyotik özelliğiyle de dikkat çeken bir süt ürünüdür.


Kefirin faydaları nelerdir?

  • Prebiyotik ve probiyotiklerin insan vücuduna ve özellikle de bağırsak mikroflorasına çok olumlu etkileri vardır. Vücudumuzdaki faydalı mikroplar için besin görevi üstlenen prebiyotikler, bağırsaktaki bu mikroorganizmaların gelişmesini sağlayarak ve aktivitelerini artırarak bağırsak sağlığı konusunda son derece etkilidirler.
  • Yapılan çalışmalar sonucunda yoğurt gibi fermente süt ürünlerinden zengin bir diyetin, obezite riskini azalttığı belirlenmiştir. Obezite riskinin azaltılmasında kalsiyumun yanı sıra fermente süt ürünlerindeki biyoaktif peptitlerin ve probiyotiklerin de rolü olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, kefirin vücut ağırlığı üzerine etkisinin incelendiği hayvan modelleri ile yapılan çalışmalarda, kefir tüketiminin yüksek yağlı diyete bağlı gelişen obeziteye karşı koruyuculuk gösterdiği saptanmıştır.
  • Probiyotiklerin hipertansiyon ile ilişkisi sık araştırılan bir konudur. Probiyotiklerin inflamatuvar yanıtı ve vasküler oksidatif stresi azaltarak, nitrik oksit (NO) düzeylerini ise artırarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olabileceği öne sürülmüştür.

Kefir nasıl tüketilir?

Kefirin tadını sevmeyeler ve tüketmekte zorlanan bireyler kefiri, kan şekerinin düzenlenmesinde oldukça fayda sağlayan tarçınla tüketebilirler. Tarçın hem kefirin tadının baskılanması hem de daha faydalı bir içecek haline dönüştürülmesi açısından faydalı olacaktır. Yaz aylarında soğuk bir içecek olarak tüketimini kolaylaştırmak için smoothiler hazırlanabilir.


Kefirli smoothie nasıl yapılır?

Kefirli smoothie yapmak için bir su bardağı kefir, bir çay bardağı dolusu dondurulmuş böğürtlen ve bir tatlı kaşığı vanilya özütünün karıştırılması yeterlidir. Elde edilen karışım hem sağlıklı bir içecek olarak hem de zayıflama diyetlerinde keyifli bir ara öğün seçeneği olarak değerlendirilebilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024