Karne Döneminde Aile İçi İletişim

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Karne Döneminde Aile İçi İletişim

Karne döneminde aile içi iletişim ve yaklaşım nasıl olmalı

Karne Döneminde Aile İçi İletişim

Karne dönemi hem çocuklar hem de aileler için heyecanlı olduğu kadar stresli bir dönem de olabiliyor. Kötü karnelerin cezalandırılması kadar iyi karnelerin ödüllendirilmesi de orta ve uzun vadede çocukları olumsuz etkileyebiliyor. Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsü’nden Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Hatice Bilgili, karne döneminde aile içi iletişim ve yaklaşım ile ilgili önerilerde bulundu. 

Çocuklarına iyi bir eğitim olanağı sunup, onların verimliliğini ortaya koyabileceği bir meslek edinmesini sağlamak tüm ebeveynlerin en büyük amaçlarındandır. Bu nedenle karne günü geldiğinde ortaya çıkan sonuçlar aileleri bazen olumsuz etkileyebilir ve çocuğun geleceği konusunda kaygı ve endişe duymalarına neden olabilir. 

Böyle durumlarda karneyi değerlendirirken olumsuz tutum ve davranışlar sergilenebilir. Çocuğun kısa, orta ve uzun vadede özgüven ve motivasyonunu olumsuz etkileyebilecek davranışları engellemek için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:  

•    Öncelikle karnenin bir sonuç olduğu ve çocuğun sürecin tamamında çabasını ortaya koyduğu unutulmamalıdır. Esas değerlendirilmesi gereken çocuğun bu süreç boyunca ortaya koyduğu çabadır. Bu çabanın takdir edilmesi önemlidir. 

•    Olumsuzluklara odaklanmak yerine, çocuğun güçlü yanlarını vurgulayarak, kendinde bulunan olumlu özelliklerini pekiştirmesi sağlanmalıdır. Kendisine güvenmesi için güçlü yönlerini hatırlamasını sağlanabilir. Unutmayın her çocuğun yetenekli ve başarılı olduğu alanlar vardır. 

•    Çocuğu suçlamak ve cezalandırmak yerine, onu anlamaya ve destek vermeye çalışarak iletişiminizi güçlendirin.  

•    Mevcut durumu anlamak için problem odaklı değil, çözüm odaklı yaklaşım sergilenmelidir. Okul, aile ve çocuk işbirliğini güçlü tutmak çözüm üretme sürecinizi güçlendirecektir. Bir sonraki dönemde bu işbirliğini artırarak daha iyi sonuçlar alınabilir.

•    Aile büyük fonksiyonlardan oluşan bir sistemdir ve olayları bu şekilde değerlendirmek gerekir. Olumlu sonuçlarda ebeveyn olarak kendimize pay çıkarırken; olumsuz sonuçlarda bu durumun kendileri ile hiçbir ilişkisinin olmadığını düşünmek haksızlık olacaktır. Burada objektif olmak çok önemlidir.

•    Ebeveynler bu süreçte kendilerini de değerlendirmelidir. Çocuğun okul başarısını artırmak için, evdeki huzur ortamı, açık ve net iletişimin sağlanıp sağlanmadığı,  sadece fizyolojik ihtiyaçların karşılanması değil, duygusal ihtiyaçların da karşılanması ve çocuğun varlığının öneminin sadece akademik başarısı ile değerlendirilmediği düşüncesinin de oluşmasının sağlanması önemlidir. 

•    Ayrıca, ebeveynler arası işbirliği ve olaylar karşısında ortak tutum ve davranışların sergilenebilmesi, ortak dilin oluşturulması sağlanmalıdır. Ebeveynlerden birinden birinin çocuğu aşırı övmesi veya aşırı eleştirmesi, cezalandırması olumsuzluk oluşturacaktır. 

•    Çocuk başka çocuklar ve/veya kardeşiyle karşılaştırılmamalıdır. Kıyaslama yapmak, sonucu için suçlamak, rencide etmek, etiketlemek ve karneyi genele yaymak olayı daha da kötüleştirecektir.         

•    İyi ve kötü karnelere ödül ve ceza yöntemleriyle yaklaşılması orta ve uzun vadede çocukların ruhsal yapılarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum birçok araştırmayla da desteklenmektedir.

•    Olumsuz sonuçlar empatik yaklaşımla anlaşılmaya çalışırken, olumlu sonuçlardaki çocuğun çabası takdir edilmelidir. Bu konuda göstermiş olduğu emeğinin ne kadar anlamlı ve önemli olduğu dile getirilmelidir. Bu geribildirim verilirken çocuğunuza sarılarak temas edin ve onu öpmeyi unutmayın. 

•    Karne tatilleri çocuklar ile kaliteli zaman geçirmek için büyük bir fırsattır onlarla iletişiminizi güçlendirebileceğiniz bir zaman dilimidir. Tatil dönemleri karşılıklı birbirinizin değerini artıracağınız, güzel anılar yaşayacağınız, birbirinizi sevgi-şefkatle besleyeceğiniz ve en önemlisi aile bağlarınızı güçlendireceğiniz zamanlardır. Bunlar için büyük maddi olanaklara gerek yoktur. Çocuğunuzun fikrini de alarak yapacağınız; beraber bir film izlemek, yürüyüşe çıkmak, sohbet etmek gibi etkinlikler ilişkinizi besleyecektir. 


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024