Halluks Valgus Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Halluks Valgus Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halluks valgus ayak başparmağı ile birinci tarak kemiği arasındaki açının, başparmağın içe dönecek şekilde eğrilmesi durumudur. Parmakta şekil bozukluğuna ve ağrıya neden olan halluks valgusun ilerlemesi durumunda cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır. Halluks valgus tedavisinde doğru tanı ve doğru cerrahi müdahale oldukça önemlidir.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Ayak Sağlığı ve Cerrahisi Bölümünden Doç. Dr. Zafer Atbaşı, halluks valgus hakkında bilgi verdi.

Halluks Valgus Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Halluks valgus nedir?

Halluks valgus ayak başparmağı ile birinci tarak kemiği arasındaki açının, başparmağın içe dönecek şekilde eğriliğidir.

Halluks valgus belirtileri nelerdir?

Halluks valgusun belirtileri başparmak yanında şişlik, şekil bozukluğu ve ağrıdır.

Halluks valgus rahatsızlığında birinci tarak kemiği ile birinci parmak arasındaki eklem uyumu değişiyor. Bu eklem uyumunun değişmesiyle birlikte eklem kıkırdağındaki sürtünmeye bağlı kıkırdak hasarı oluşabiliyor. Bu durum da ağrıya neden oluyor. Aynı zamanda eğriliğin artması ve birinci parmağın ikinci parmağa doğru ilerlemesiyle birlikte birinci parmak ikinci parmağın altına girer ve ikinci parmakta da deformite oluşur. Bununla birlikte hem birinci parmağın iç yüzeyinde hem de ikinci parmağın eklem yüzeyinin üst tarafında ciddi ağrılı nasırlar ortaya çıkabiliyor.

Halluks valgusun nedenleri nelerdir?

Halluks valgusun nedenleri arasında en sık rastlanan faktör genetiktir. Ayrıca yüksek topuklu, dar ve sivri uçlu ayakkabı giymek, düz taban olmak gibi etmenler de halluks valgusa neden olabilir.

Halluks valgus genellikle kimlerde görülür?

Halluks valgus, orta yaş ve ileri yaş kadınlarda sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabı tercih etmeleri nedeniyle daha sık görülür. Ayrıca düz taban olanlarda daha fazla halluks valgus görülüyor. Ancak Halluks valgus doğuştan da olabilir. Konjenital yani doğuştan olan halluks valgus daha genç yaşlarda hem erkek çocuklara hem de kız çocuklarında görülebilir.

Halluks valgus tanısı nasıl konur?

Halluks valgus tanısı öncelikle klinik olarak konulur. Halluks valgus tanısı için birinci tarak kemiği ile başparmak arasındaki eklem uyumsuzluğu ve açısına bakılır. Daha sonra hastanın, ayakta basarak yan ve ön arka grafileri çekilir. Açılar, şikayetin orta, hafif veya ciddi olduğunu gösterir.

Halluks valgus nasıl tedavi edilir?

Halluks valgus tedavisinde tedavi protokolünü belirleyen en önemli kriterden biri ağrı, ikincisi ise açıların ölçümüdür.

Halluks valgus tedavisine genellikle hasta ile hekim ortaklaşa karar verir. Tedavi; hastanın şikayetleri, açının ve eklem aralığındaki kireçlenmenin ciddiyetine göre belirlenir.

Hangi durumlarda halluks valgus ameliyatına başvurulur?

Halluks valgus ameliyatında hastanın ağrı şikayeti en önemli etkendir. Aynı zamanda orta ve ileri evrelerdeki hastalara halluks valgus ameliyatı önerilmektedir. Halluks valgusun dereceleri birinci tarak kemiği ile parmak arasındaki açıya göre belirlenmektedir.

Halluks valgus dereceleri şu şekilde açıklanabilir:

  • 15-20 derece: Hafif evre
  • 30-35 derece: Orta evre
  • 40-45 derece ve daha fazlası: İleri evre

Halluks valgus ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüzde halluks valgus cerrahisinde yaygın olarak miniinvaziv teknik kullanılmaktadır. Mini invaziv halluks valgus cerrahisi, çok büyük plaklar yerleştirilmeden sadece tek bir vidayla ve bu vidanın da çıkarılmasına gerek duyulmadan yapılan bir cerrahi teknikle yapılmaktadır. Bu cerrahi teknikte halluks valgusun şiddeti de önemli. Orta derecede (20-30 derece) yapılan ameliyatta parmağın daha az çevrilmesi gerektiği için daha küçük bir kesi ve daha az vidayla ameliyat yapılabilir. Ancak; 40 dereceyi geçen halluks valguslarda parmak açısının daha fazla değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için de kemiğin daha fazla çevrilmesi ve daha fazla tespit materyali ; plak, vida gibi materyaller gerekli. Yani ileri evrelerde hem doktor hem de hasta açısından daha komplike hale geliyor. Bu nedenle de çok halluks valgus tedavisinin çok ileri aşamalara bırakılmaması önerilir.

Halluks valgus ameliyatı genel anestezi ve spinal anesteziyle yapılabilir.

Halluks valgus ameliyatı riskli mi?

Halluks valgus tedavisinde çok fazla cerrahi teknik vardır. Eğer hastaya doğru cerrahi teknik uygulanırsa yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.

Halluks valgus ameliyatı ne kadar sürer?

Halluks valgus ameliyatı ortalama 30-40 dakika sürer.

Halluks valgus ameliyatı sonrasında iyileşme süresi ne kadardır?

Halluks valgus ameliyatı sonrası hemen ertesi gün özel ayakkabı ve koltuk değneği ile yürünebilir. Hastanın tamamen normal ayakkabı giymesi de 1,5 ayı bulmaktadır.

Halluks valgus tedavi sonrası tekrarlar mı?

Halluks valgus, cerrahi teknikle tedavi edildikten sonra tekrarlamaz. Kemik, cerrahi müdahale ile düzeltilmelidir. Cerrahi müdahaleyle kemik düzeltilirse tekrarlamaz. Yumuşak doku ameliyatı veya bunionektomi ile kemik çıkıntıyı sadece törpülerseniz halluks valgus tekrar ortaya çıkabilir. Hastaya doğru müdahale yapılırsa yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.

Halluks valgusu önlemek mümkün mü?

Eğer genetik olarak bir altyapı varsa ve kişinin ayak şekli Halluks valgusa yatkınsa önlemek pek mümkün değil. Ancak en azından dar ayakkabı, babet tarzı ayakkabı, yüksek topuklu ayakkabı giyemeyerek halluks valgus oluşumu engellenebilir. Genetik yatkınlık yoksa halluks valgusa yanlış ayakkabı seçimi gibi faktörler neden oluyorsa önlenebilir.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024