Düztaban Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Tabanlıklar

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Düztaban Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Tabanlıklar

Düztabanlık, pençe ayak, çukur taban gibi ayak taban bozuklukları ayak ve parmak ağrılarının yanı sıra; dolaylı olarak diz, kalça ve bel problemlerine de yol açabiliyor. Güven Çayyolu Ayak Sağlığı Merkezi uzmanları, ayak taban bozuklukları, tabanlıklar ve uygun ayakkabı seçimi hakkında bilgi verdi.

Düztaban Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Tabanlıklar

İçindekiler

Düztabanlık (pes planus) nedir?

Düztabanlık, ark adı verilen ve normal yapıdaki ayakta bulunması gereken kavisin kaybolması veya çökmesine verilen isimdir.  Genellikle yapısal bir bozukluktur. Ayak tabanında, ayak arkasında aşil tendonunda, parmak kısımlarında ağrı ile kendini gösterir. 

Düztabanlığın dolaylı bir diğer etkileri; diz, kalça ve bel problemlerine yol açabilmesidir. Özellikle dizde kireçleme, kalça ve bel ağrısı gibi problemlere yol açabilmektedir.

Düztabanlık çocukluk çağında alınacak önlemlerle engellenebilir mi?

İnsan hayatındaki ilk bir yıl ayak gelişimi için çok önemlidir.  Çocukluk çağında görülen düztabanlık genellikle tedaviye ve tabanlık kullanımına ihtiyaç duymaz. Yalnızca takip edilmesi gerekir. Çocuk yürümeye başladıktan sonra ilk dönemde çorap ve patikler yeterlidir. Ayakkabıların tam olarak ayakta dengede durmaya ve yürümeye başladıktan sonra alınması yeterli olacaktır. Böyle durumlarda kullanılacak ayakkabıların; hafif, esnek, mediali yani iç tarafı destekli ve hava alabilen yapıda olması gerekir.

Erişkinlerde görülen düztabanlık için ne önerilir?

Erişkin hastalarda düztabanlık durumunda; detaylı bir muayenenin ardından planlanan röntgen filmi ve yürüme testi yani basınç analiziden sonra yapılan tabanlık kullanımı önerilir. 

Pençe ayak, çukur taban (pes cavus) nedir?

Pençe ayak veya pes cavus çok yüksek ark yapısı ve uzun parmaklar ile karakterize bir deformitedir. Kalıtımsal bir durumdur, ancak ayak kaslarında kasılmaya yol açabilecek kas veya sinir hastalıkları sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu kişiler diğer alt ekstremite problemlerine karşı daha fazla risk altındadır.

Pençe ayak, çukur taban (pes cavus) nasıl tedavi edilmektedir?

Pes cavus deformitesine sahip hastaların ayak arkındaki bozukluğun tespitinde öncelikle detaylı muayene ve grafi ile değerlendirme yapılır. Ardından yapılan ileri tetkiklerle hastalığın sebebi tespit edilerek tedavi planlanır. Tedavi seçenekleri arasında; konservatif tedavi yöntemleri, ortezleme, tabanlıklar, fizik tedavi veya cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Tabanlık nedir? Hangi durumlarda tabanlık kullanılır?

Tabanlıklar ayak tabanındaki şoku azaltmak, topuk ve arkı desteklemek, nem ve kokuyu engellemek için tasarlanan taban destek ürünleridir. 

Silikon, kauçuk gibi farklı materyaller kullanılarak imal edilirler. Hazır tabanlıklar olabildiği gibi yürüme testleri sonrası imal edilen kişiye özel tabanlıklar da bulunmaktadır. 

Tabanlık seçiminde ve kullanımında; çorap kalınlığı, ayakkabı tipi gibi faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun süre topuklu ayakkabı giymekten aşil kısalığı oluşmuş kişilerde topuk altını destekleyen tabanlıklar kullanılabilir.

Ortotik nedir? Hangi durumlarda kullanılır?

Ark çökmesi ve dengeyi etkileyen yapısal problemler gibi ciddi durumlarda hekimler ortotik veya ortezlere ihtiyaç duyabilmektedir.

Ortotikler genelde sert, yarı sert ve yumuşak olarak ayrılırlar. Sert ortotikler genelde artmış pronasyonu engellemek için kullanılır. Aşırı kilolu ve bacak kısalığı olan kişiler için kullanışlıdır. 

Ayakkabı seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Ayakkabıların esas görevi ayakları korumaktır. Ayağa iyi uyum sağlayan ayakkabılar birçok problemin önüne geçebilmektedir. Ayakkabı satın alırken uzun süre yürüdükten sonra veya öğleden sonra ayağın genişlediği zamanlarda deneme yapmak ayağa en uygun ayakkabıyı seçmek açısından önemlidir.  Tabanları uygun, başparmakla ayakkabı arasında yeterli boşluğa (1–2 cm) sahip ve parmakların kıpırdamasına izin verecek yapıda ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayaktaki genişlemeyi dikkate almak için deneme yaparken ayakta durulmalıdır. Bazı kişilerde her iki ayağın numarası farklı olabileceği için; ayakların ölçüsüne ayrı ayrı bakılmalı ve daha büyük olan tarafa uygun ayakkabılar alınmalıdır. Alındıktan sonra ayakkabı mutlaka yürüyerek değerlendirilmelidir. 

Özellikle sivri burunlu ayakkabı giymeye alışkın kadınlar dar ayakkabıların normal olabileceğini düşünebilir ama bu birçok ayak problemi açısından risk oluşturmaktadır. Ayakkabının ön ucu, esnek, yumuşak olmalı ve yürüme fizyolojisi gereği en az 45 dereceye kadar bükülebilmelidir.

İdeal olarak her ayakkabı çıkarılabilir bir tabanlığa sahip olmalıdır. Kalın tabanlıklı, esnek olamayan ayakkabı kullanan yaşlı kişiler ayaklarının zemine göre pozisyonunu hissetmekte zorluk çekerler ve düşmeye karşı risk altındadırlar. Ayakkabıların topuk ve burun kısmı ayağa çok iyi uyumlu olmalıdır. Fazla dar veya geniş olmaları denge-şekil bozukluğu ve basınç artışlarına neden olabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024