Ihlamurun faydaları Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Ihlamurun faydaları Nelerdir?

Ihlamur, kış aylarında çay formunda sevilerek tüketilen ve oldukça faydalı olan bir bitkidir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına iyi gelmesi, öksürüğü kesmesi ıhlamurun faydaları arasında gösterilir. Ayrıca ıhlamur, rahatlatıcı etkisi sayesinde stres ve kaygının azaltılmasında da etkilidir. Ancak çoğu bitkisel ürün gibi ıhlamurun da yan etkileri olabilir.

Güven Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Melis Rıdvanoğlu Dönger, ıhlamurun faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi verdi.

Ihlamurun faydaları Nelerdir?

İçindekiler

Ihlamur nedir?

Ihlamur, daha çok ılıman iklimde yetişen ve ağaç formunda bir bitki türüdür. Ihlamur çayı ise ıhlamur ağacının kurutulmuş yaprak ve çiçeklerinden üretilen bitkisel bir içecektir. Ihlamur çayı, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir, çiçeksi bir tada sahiptir.

Ihlamurun faydaları nelerdir?

Ihlamurun faydaları şunlardır:

  • Grip, nezle, soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Öksürüğü keser.
  • Ateş düşürücü ve terletici özellikleri ile solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliği; öksürük giderici, boğaz ağrısı ve solunum yolundaki tahrişler için faydalıdır.
  • İltihaplanmayı önler ve giderir.

Ihlamurun, kemik iltihabı yaşayan hastaların tedavilerinde destekleyici rolü vardır.

Ayrıca ıhlamur;

  • Stres ve kaygının azalmasında,
  • Sindirimin rahatlamasında,
  • Mide şişkinliği ve mide bölgesindeki krampların giderilmesinde,
  • Toksinlerin atılmasında destekleyicidir.

Ihlamurun yan etkileri nelerdir?

Çoğu bitkisel ürün gibi ıhlamur çayının da yan etkiler olabilir. Ihlamur genellikle güvenli olmasına rağmen, hipotansif (tansiyon düşürücü) etkileri nedeniyle düşük tansiyonu olan kişiler ıhlamuru dikkatli tüketmelidir.

Ihlamur çayı idrar söktürücü etkilere sahip olabilir. Ayrıca ıhlamur, uyuşukluğa da neden olabilir. Potansiyel olarak tehlikeli etkileşimlerden kaçınmak için ıhlamur sedatif (sakinleştirici) ilaçlar, otlar veya kan basıncını düşürebilecek veya kan basıncını artıran ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Ihlamur tüketmenin alerjik reaksiyon riski vardır. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar, kalp hastalığı olan bireyler ıhlamur çayı içmekten kaçınılmalıdır. Yanı sıra, ıhlamurun bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği nedeniyle ilaç kullanan kişiler ıhlamur çayı veya yapraklarını tüketmeden önce doktora başvurmalıdır.

Hamilelikte ıhlamur içilir mi?

Hamilelikte, doktora danışılmadan ıhlamur çayı içilmemelidir. Ihlamur, düşük veya erken doğum riskini tetikleyebilir.

Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamur direkt su ile birlikte kaynatılmamalıdır. Siyah demleme çay gibi kaynamış su, ıhlamurun üzerine dökülmelidir. Ihlamur, yaklaşık 10 dakika kadar demlenmelidir. Ihlamur çiçeğinin sarı-beyaz rengini suya bırakması, çay olarak tüketime hazır olduğunu gösterir. Demlendikten sonra ıhlamur, süzgeç yardımıyla süzülerek servise hazır hale getirilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024