Durgun ve Tatsız Hissetmek: Languishing Sendromu

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Durgun ve Tatsız Hissetmek: Languishing Sendromu

Siz de “Depresyonda değilim ama boşlukta süzülüyor gibiyim” ya da “Hayatta amaçsız kalmış gibi, isteksizim.” diyor musunuz? İlgi kaybınızın sebebi Languishing olabilir.

Peki, Languishing nedir?

Uzm. Psk. Hilal Savaş, Languishing hakkında yazdı.

Durgun ve Tatsız Hissetmek: Languishing Sendromu

İçindekiler

Languishing nedir?

Pandemi sonrasında yaygınlaşan bir terim olan Languishing; kişinin kendini sıkıntılı, yorgun ve tatsız bir hayatın içinde kaybolmuş hissetmesi durumuna verilen bir isimdir. Languishing cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kadın-erkek herkeste gözlemlenebilir. Bu durumu yaşayan bireyler kendilerini hayatlarındaki olumlu gelişmeleri değerlendirmeden uzak, potansiyellerini ortaya koyamadıkları, amaçlarından uzaklaştıkları bir durumun içerisinde bulurlar.

Bu sendromu yaşayan bireyleri nasıl tanımlarız?

  • Hayata karşı isteksiz,
  • Amaçsız,
  • Yapılması gereken sorumlulukları sürekli erteleyen,
  • Konsantrasyon bozukluğu olan bireyler olarak tanımlayabiliriz.

Nedenleri nelerdir?

‘Languishing’ tanımını yapmadan önce, pandemi sonrasında yaygınlaşan bir kavram olduğuna değinmiştik. Pandemi aslında bireylerin ‘savaş ya da kaç’ tepkisini tetikleyen en önemli olaylardan biri olmuştur. Salgın hastalığa yakalanmamak, sevdiklerimizi de bu kapsamda korumak, durum karşısında kendimizce baş etme stratejileri geliştirmek en büyük amaçlarımızdı. Amaçlarımızın yanı sıra; pandemi ile birlikte iş hayatımızın, etkileşimlerimizin ve sosyal hayatımızın sekteye uğraması ruhsal anlamda yıpratan sürecin işaretleri olmuştur. 2021 yılında pandeminin bitmesi itibariyle ise en güçlü tetiklenmelerimiz sona ermiştir ve beynimiz güdü eksikliği yaşamaya başlamıştır. Zorlu sürecin ardından ‘Yeni Normalimize’ tam anlamıyla adapte olamamak çoğumuzda bir ‘Boşluk hissi’ bırakmıştır.

Bu sebeple Languishing tam anlamıyla, bir duygu durum bozukluğu olan ‘majör depresyon’ veya tükenmişlik ile açıklanamamaktadır çünkü bireylerde ne tükenmişlik halindeki enerjisizlik ne de depresyondaki umutsuzluk hissi yoktur. Languishing daha çok, günlük rutinlerde hissedilen kısa ya da uzun zamanlı huzursuzluk durumudur. Bir bilim insanı olan Corey Cesey’e göre ise languishing durumunu yaşayan bireyler kendilerince bir baş etme yöntemi benimsemediği takdirde Majör Depresyon yaşama ihtimalleri oldukça fazladır çünkü zihinsel sağlığı tehdit eden bu huzursuzluk durumu aynı zamanda motivasyon eksikliğine ve odaklanma zorluğuna da yol açmaktadır.

Peki, bu konuda ne yapabiliriz?

‘Anda kalmak’ Languishing’in panzehiri olabilir. Anda kalmak insanın fiziken ve ruhen aynı yerde olması demektir. Pandeminin ilk günlerinde refahın en iyi göstergesi iyimserlik ya da farkındalık değil, anda kalabilmekti. Şimdi ve burada; zamanın, mekanın ve benlik duygularının yakalanması Languishing ile baş edebilmek için anlamlı bir meydan okuma olabilir. Nefese odaklanmak, bedene odaklanmak anda kalmanın en önemli yollarından biridir.

Bunun yanı sıra, olumlu duygularımız ve motivasyonumuzdaki en önemli faktörün ilerleme duygusu olduğunu artık biliyoruz. İlerleme duygusunu yakalayabilmenin yolu küçük kazançlardır. Becerileri geliştiren ve kararlılığı artıran ufak zorluklar iç motivasyonu desteklemektedir. İç motivasyonumuzu desteklemenin bir başka yolu da dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaktır. Bu sayede hayatımızdaki amaçlara adım atmak daha kolay olabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024