Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Güven Hastanesi Çocuk Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Işık Ağras, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

İçindekiler

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yaşa göre değişir.

Yenidoğan ve süt çocuklarında;

 • Ateş,
 • Kilo almama,
 • Kusma,
 • Huzursuzluk,
 • Emmede isteksizlik idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerindendir.

Daha büyük çocuklarda ise şu belirtiler gözlemlenir:

 • İdrarda yanma
 • Sık tuvalete gitme
 • İdrar yapamama
 • Karın veya yan ağrısı
 • İdrar kaçırma
 • Kusma
 • Ateş

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu böbrek ve idrar yollarının doğuştan olan sorunları nedeniyle olabilir. Özellikle ilk 2 yaş içinde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu veya ateşli-ağır idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda böbrek ve idrar yolları anomalileri, idrar yollarının darlıkları veya idrarın geri kaçışı (reflü) sebep olabilir. Bunun dışında kız çocuklar, bezli bebekler, kabızlığı ve bağırsak paraziti olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu riski fazladır.

İdrar kontrolünü sağlamış çocuklarda ise idrarı çok tutmak, tuvalete gitmeyi ertelemek, sağlıklı mesane ve bağırsak alışkanlığı geliştirememiş olmak “işeme disfonksiyonu” dediğimiz bir tabloya neden olur ve bu durum da idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlar.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanı yöntemleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunu saptamak için idrar tahlili ve idrar kültürü yapılır. Çocuklarda idrar örneğinin nasıl alındığı önemlidir. Bebeklerde torba ile alınan üremelerde etraftan bulaş olması mümkündür. Gereken durumlarda sonda ile direkt mesaneden örnek alınarak daha güvenilir sonuçlar elde edilir.

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklara, üriner sistem ultrasonografisi yapılarak yapısal bir sorun olup olmadığı, taşlar, idrar yollarında genişleme, mesanenin yapısı değerlendirilir. Gerekli görülen hastalarda, böbrek sintigrafisi ve voiding sistografi (ilaçlı-sondalı üriner sistem filmi) çekilerek ileri değerlendirmeler yapılabilir.

İşeme disfonksiyonu belirtileri olan hastalarda mesane ve işeme fonksiyonlarını değerlendiren testlerin yapılması da gerekir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Çocuklardaki üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu virüslerle olur ve genellikle antibiyotik tedavisi gerektirmezler. Ancak idrar yolu enfeksiyonlarında etken bakterilerdir ve mutlaka antibiyotik tedavisi gerektirirler. Fark edilmeyip tedavide geç kalındığında enfeksiyon, idrar yollarının yanı sıra böbrekleri de etkiler ve ateşli idrar yolu enfeksiyonları meydana gelir. Bu durumda enfeksiyon iyileşirken böbrek dokusuna kalıcı hasarlar bırakabilir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında bu hasar yıllar içinde kronik böbrek yetmezliği oluşturacak düzeye bile ulaşabilir. Bu nedenle çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri önemsenmeli, tedavisi hızla ve uygun şekilde yapılmalıdır. Ateşli idrar yolu enfeksiyonu veya tekrarlayan durumlarda hastaların Çocuk Nefroloji Uzmanı tarafından görülerek uygun ileri tetkik ve takibin yapılması gerekir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024