C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

C vitamini; insanlar, primatlar ve kobaylar hariç tüm canlılarda doğal olarak üretilen bir vitamindir. İnsanlar, böyle bir doğal mekanizmadan yoksun oldukları için, ihtiyaçları olan C vitaminini tükettikleri besin kaynaklarından almak zorundadır. Yeterli C vitamini alınmaması durumunda C vitamini eksikliğine bağlı ciddi sağlık sorunları riski ortaya çıkabilir.

Peki, C vitamini açısından zengin besinler nelerdir?

C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

İçindekiler

C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini içeren besinler şunlardır:

  • Sarı dolmabiber,
  • Turunçgiller,
  • Kivi,
  • Çilek,
  • Brokoli gibi sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir.

C vitamini seviyesini desteklemek için dolmalık biber, brokoli, limon, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler gibi C vitamininden zengin ve düşük şekerli gıdalar mümkün olduğunca bol miktarda tüketilmelidir. Bu gıda kaynakları öğünlerin çoğunda yer almalıdır. C vitamini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda sağlıklı sindirim için büyük bir destek olan ılık limonlu su da içilmesi önerilmektedir.

Ayrıca, bağışıklık sistemini desteklemek için C vitamini ile birlikte çalışan bir biyoflavonoid olan kuersetin bakımından zengin gıdalar da beslenme planına eklenebilir. Soğan, mürver, kızılcık, biber ve lahana kuersetin kaynaklarıdır.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024