Çalışma Ortamı Yeni Normalde Nasıl Düzenlenmeli?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Çalışma Ortamı Yeni Normalde Nasıl Düzenlenmeli?

Çalışma Ortamı Yeni Normalde Nasıl Düzenlenmeli?

Yeni normalde iş hayatının devamlılığını güvenle sağlamak adına, çalışma ortamlarında COVID-19 salgınına karşı bir takım önlemler almak büyük önem taşıyor. Güven Hastanesi Kalite Yönetimi Bölümü uzmanları, çalışma ortamlarında COVID-19 salgınına karşı dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili önerilerde bulundu.

 • Çalışma ortamının uygun ve yeterli düzeyde havalandırılmasını sağlayın.
 • Ekranlı araçlar ve klavye, mouse, ortak telefon, diyafon, mikrofon gibi ilgili parçaları dahil olmak üzere kullanılan tüm ekipmanın ve çalışma ortamının hijyeninin sağlanması amacıyla her vardiyada iki kez ve gün sonunda dezenfekte edin.
 • İşin yürütümüne engel olmayacak ve bulaşma riskini azaltacak şekilde uygun kişisel koruyucu donanımları seçerek doğru kullanımını sağlayın.        
 • Asansörleri sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısı ile sınırlandırın ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edin.                    
 • Sosyal mesafe kuralı çerçevesinde tokalaşma, sarılma gibi davranışlarda bulunulmaması ve ellerle yüz bölgesine temas edilmemesine dair çalışanları bilgilendirin.
 • Çalışma ortamında elle temas edilmesine gerek duyulmayan yeterli sayıda çöp kutusu  yerleştirin.
 • Tuvalet, banyo ve lavabolarda yeterli miktarda kağıt havlu, sabun bulundurun. Bu alanların kullanılmasından önce ve sonra kişisel hijyen kurallarının uygulanmasına dikkat edilmesini ve bu alanların sıklıkla dezenfekte edilmesini sağlayın.
 • Ateş, öksürük, nefes darlığı ve benzeri şikayeti olan çalışanların iş yeri sağlık personelinin iş yerinde bulunması halinde yapılacak kontrolden sonra işe yönlendirilmesini, bulunmaması halinde doğrudan sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesini sağlayın.
 • İş elbiseleri ile harici elbiselerin temasını önleyin ve ayrı yerlerde saklanabilmesine yönelik gerekli düzenlemeleri yapın.
 • Temizlik ve atıkların boşaltılmasından sorumlu personelin kişisel hijyen kurallarına uymasını ve uygun kişisel koruyucu malzemelerin (KKM) kullanımına özen göstermesini sağlayın.
 • Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makinalarını mümkün olduğunca kullanmayın. 
 • Ofiste Covid-19 şüphesi olan biri varsa bu kişi ile temas eden iş yeri çalışanlarını belirleyin. Çalışan ile temas etmiş kişilerin iletişim bilgilerini kayıt altına alın. İl/İlçe Sağlık Müdürlüğünün yönlendirmesine göre hareket edin.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024