Burun Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Burun Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun dolgusu, çeşitli dolgu maddeleri enjeksiyonu ile burun şeklinin düzeltilmesi işlemi olarak tanımlanıyor.

Yaklaşık 15-20 dakika süren burun dolgusu işlemi, anestezi almadan veya lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde uygulanabiliyor.

Burun dolgusunun kalıcılığı kullanılan malzemeye, yapılan miktara ve kişinin özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 6-18 arasında değişiyor.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünden  Uzm. Dr. Hatice Gözde Muratoğlu, burun dolgusu hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Burun Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

Burun dolgusu nedir?

Burun dolgusu, diğer yüz dolgu uygulamalarında olduğu gibi çeşitli dolgu maddeleri enjeksiyonu ile burun şeklinin düzeltilmesi işlemidir. Bu dolgu maddeleri hem kalıcı hem geçici dolgu maddeleri olabilir. Ancak geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara yol açabileceği nedeniyle kalıcı dolgular önerilmemektedir. Eriyebilen dolgu maddelerinden en çok hyalüronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

Burun dolgusu ofis şartlarında yapılabilen bir işlemdir. Lokal anestezi ile veya anestezisiz uygulanabilir. İğne ya da kanül aracılığı ile buruna dolgu maddesi yapılır.

Burun dolgusu işlemi ne kadar sürer?

Burun dolgusu işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Burun dolgusu uygulaması kimlere yapılır?

Burun dolgusu 18 yaşını geçmiş, burun şeklinde hafif kemer, eğrilik veya burun ucu düşüklüğü olan hastalara uygulanabilir. Bu hastalar genellikle burun estetik ameliyatı istemeyen hastalardır. Ayrıca estetik ameliyat sonrası oluşan hafif deformiteleri düzeltmek için de burun dolgusu uygulanabilir.

Burun dolgusu, ameliyat istemeyen ve çok hafif bozuklukları olan küçük burunlara uygulandığında memnun edici sonuçlar verir. Büyük kemeri olan, çok eğri, çok büyük burunlarda ya da burun ucu çok düşük hastalarda kullanımı sınırlıdır. Dolgu maddesinin burnu biraz daha büyüteceği unutulmamalıdır. Bu tip uygun olmayan hastalarda ameliyat ile burun estetiği yapmak daha doğru olacaktır.

Burun dolgusunun avantajları nelerdir?

Burun dolgusunun avantajı, ameliyat olmadan, anestezi almadan kısa bir süre içerisinde ve ağrısız bir şekilde burun şeklinin düzeltilebilmesidir.

Burun dolgusu uygulamasının zararları var mıdır?

Burun dolgusu uygulaması da diğer dolgu uygulamalarında olduğu gibi alerjik reaksiyona, seyrek de olsa damar yaralanmasına sebep olabilir ya da hasta sonuçtan memnun olmayabilir. Böyle durumlarda dolguyu eritmek ve eski haline döndürmek mümkündür.

Burun dolgusu uygulaması kalıcılığı ne kadardır?

Dolgu uygulamasının kalıcılığı kullanılan malzemeye, yapılan miktara, kişinin özelliklerine göre farklılık göstermekle beraber 6-18 ay arasında değişmektedir. Dolgu eridiğinde tekrarlayan uygulamalar gerekebilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024