Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?


İlkbaharda güzel ve güneşli havanın etkisiyle oldukça keyifli vakit geçiriyoruz. Ancak bazılarımız ise baharın keyfini çıkarmak yerine alerjinin neden olduğu şikayetlerle mücadele ediyor.

Gözlerde yanma, kızarıklık, batma; burunda tıkanıklık ve akıntı, üst üste hapşırık bahar alerjisinin belirtileri olarak gösteriliyor.

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Güleç, bahar alerjileri hakkında bilgi verdi.


Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Bahar alerjisi nedir?

Ülkemizde polen mevsimi mart ayında başlayıp ekim ayında sona ermektedir. Polen; yeşil bitkilerden havaya salınan (çayır çimen, ağaçlar, çalılar) gözle görülemeyecek kadar küçük, bitkinin üremesi, çoğalması ile ilgili bir maddedir.

Polen alerjisine bağlı olarak göz, burun ve solunum yakınmaları olan hastaların yaşadığı rahatsızlığa ‘alerjik rinit’ olarak adlandırılmaktadır. Alerjik rinit, halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak da bilinmektedir.

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Bahar alerjisinin belirtileri şunlardır:

  • Gözde kaşınma, yanma, kızarıklık, akıntı
  • Burunda akıntı, tıkanıklık,
  • Üst üste hapşırık,
  • Burun ve damak kaşıntısı,
  • Geniz akıntısı.

Bu belirtilere nazaran daha az oranda öksürük ve nefes darlığı da bahar alerjisinin belirtilerindendir.

Bu yakınmalar mart ayından ekim ayına kadar ortaya çıkabilir.

Bahar alerjisi hangi yaşlarda ortaya çıkar?

Genetik özelliği olduğu için çocukluk çağından itibaren şikayetler ortaya çıkar. Bahar alerjisi şikayetleri daha ileri yaşta da görülebilir. Genetik olarak kodlanan alerjik bünye, alerjiye yatkınlık durumu bazı hastalarda daha geç yaşlarda belirti gösterip hastalık haline dönebilir.

Bahar alerjisi nasıl tedavi edilir?

Hastaların yakınma durumu ve muayenesine göre gerekli alerji testleri yapılıp tedavileri düzenlenmektedir. Bahar alerjisinden etkilenen organa göre ilaç tedavisi şikayetleri kontrol altına almaktadır. Alerji kliniklerinde kurallara uygun olarak yapılan immünoterapi (aşı tedavisi) daha kalıcı bir tedavi seçeneğidir.

Bahar alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

İlaçlarını düzenli kullanmalı, güneş gözlüğü takmalılar. Açık alanda uzun süre vakit geçirilip dönüldüğünde duş almalılar. Ayrıca, alerji bölümlerinde takip ve tedavi edilmeleri önemlidir. Alerji hekimi tarafından verilen tedavi planlarını düzenli uygulamalı, takip ve kontrollerini ihmal etmeliler.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024