Ruh Kası Psoas Kronik Stresin Azaltılmasında Önemli Rol Oyunuyor

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Ruh Kası Psoas Kronik Stresin Azaltılmasında Önemli Rol Oyunuyor

Core yani tüm karın kaslarının dengelenmesini ve bel düzgünlüğünü sağlayan psoas kası, korku ve stres anlarını hissederek kasılıyor. Ruhun dilinden anlayan psoas kasının esnetilmesi ise kronik stresin azalmasını sağlıyor. Vücudun en derin çekirdeği olarak da bilinen bu önemli kas, düzgün bir duruşa sahip olmada da önemli rol oynuyor. Psoas kası ilgili merak ettikleriniz için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ruh Kası Psoas Kronik Stresin Azaltılmasında Önemli Rol Oyunuyor

İçindekiler

Psoas kası vücudun hangi bölgesinde yer alır?

Psoas kası, üst gövde ile alt gövdeyi birleştiren ve kalça fleksörü yani eğici, bükücüsü olarak bilinen bir kastır. 12. sırt omurundan başlar, bel omurlarından dal alır, leğen kemiğinin içinden geçerek uyluk kemiğine yapışır.

Psoas kasının görevi nedir?

Birincil görevi uyluğu, gövdeye yaklaştırmaktır. Core yani tüm karın bölgesi kaslarının dengelenmesini ve bel düzgünlüğünü sağlayan psoas kası aynı zamanda diyafram ile bağlantılı çalışmaktadır.

Psoas kasına neden “ruhun kası” denir?

Psoas kası, diyaframı etkilemektedir. Bu nedenle “ruhun kası” olarak adlandırılır. Psoas kası gerginliğinde “savaş-kaç” sistemi olan sempatik sinir sistemi aktive olur ve vücut alarma geçer. Kalp atışı ve soluk alışverişi hızlanır.

Psoas kası neden kasılır?

Herhangi bir korku durumunda ilk kasılan kaslardan biri psoastır. İnsan korktuğunda vücut, kendini kapatır; baş öne, omuzlar içeri ve kalça gövdeye doğru yaklaşır. Korku hissedildiğinde, her zaman bu postür belirir ve psoas kasılır. Günlük hayatta herhangi bir tehdit unsuru olmasa bile vücudu gerilime hazırlayan sempatik sinir sistemi çalışmaya devam edebilir. Bu durum psoasın kasılmasına neden olur. Ayrıca tekrarlayıcı kalça fleksiyonu yapan futbolcularda ve koşucularda; dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde psoas kasılır.

Psoas kası gerginliği nasıl hissedilir?

Psoas kası gerginliğinde kişiler, kalça ve kasıkta yansıyan ağrı hissederler. Ayrıca bel bölgesinin düzgünlüğü bozulur ve bel kavisi artar.

Psoas kası nasıl esnetilmelidir?

Bazı yoga pozları, psoas kasının esnetilmesini sağlar. Pigeon yani güvercin, happy baby yani mutlu bebek pozları, öne katlanmalar ve geniş açılı öne katlanma duruşları ile psoas esnetilebilir.

Psoas kasının esnetilmesinin faydaları nelerdir?

  • Doğru duruşa ulaşmak için oldukça önemlidir.
  • “Dinlen-sindir” faaliyetlerinin uyarılmasından sorumlu olan parasempatik sistem üzerinde de olumlu etkisi vardır.
  • Stres anında vücutta salınan kortizol hormonunun düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Kronik stresin azalmasını sağlar ve kişinin, pozitif bakış açısı kazanmasını destekler.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024