Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza, vücut ağırlığının anormal derece düşmesine rağmen, bireyin kendini fazla kilolu hissetmesi ve bu nedenle yeme bozukluğu yaşaması durumu olarak tanımlanıyor.

Anoreksiya rahatsızlığı olan birey, fazla yemek yediğini düşündüğünde kusma eğilimi gösteriyor veya müshil, lavman gibi yöntemler kullanmaya başlıyor. Ayrıca kişi, kilolu olma korkusu yaşıyor ve yemek yemeyi reddediyor.

Anoreksiyanın ortaya çıkmasında mükemmeliyetçilik, eleştirilere karşı aşırı duyarlı olma gibi kişisel özellikler etkili olabiliyor. En önemlisiyse yeme bozukluklarında toplumsal güzellik algısının ve çevre baskısının inkar edilemez bir payının olduğunun göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Güven Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Uzman Psikolog Gözdem Özdem Akaydın, Anoreksiya nervoza hakkında bilgi verdi.

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Anoreksiya nervoza nedir?

Anoreksiya nervoza, vücut ağırlığının anormal derecede düşmesine rağmen bireyin, yoğun kilo alma korkusu yaşaması ve çarpık kilo algısıyla karakterize bir beslenme bozukluğudur.

Anoreksiya nervoza mağduru bireyler, kilolarını ve vücut şekillerini kontrol etmek için yaşamlarında önemli ölçüde değişiklikler yapma eğilimi gösterir.

Anoreksiya nervoza belirtileri nelerdir?

Anoreksiya hastalığı olan kişiler, fazla kilolu olma korkusuna sahiptirler veya fazla kilolu olmasalar bile fazla kilolu olduklarını düşünürler. Bu nedenle de ya çok az yemek yeme ya da hiç yemek yememe eğilimindedirler. Birey, zayıflık ile öz değer-öz saygı kazanacağına inanır ve tüm gayreti bu inanç içindir.

Beslenme konusunda kendisine ciddi kısıtlamalar getiren birey, kendi belirlediği kısıtlamaların dışına çıkması durumunda kusma eğilimi gösterir veya müshil, lavman gibi yöntemleri kullanmaya başlar.

 • Fazla kilonun olduğu uzuvların şikayet edilmesi,
 • Sık sık aynaya bakılarak vücudun incelenmesi,
 • Sosyal yaşamdan uzaklaşılması,
 • Öğün atlanması ve yemek yemenin reddedilmesi,
 • Başkalarının yanında yemek yemek istenmemesi, rahatsız olunması,
 • Açlığın reddedilmesi, bahaneler uydurulması,
 • Yemek porsiyonu hakkında yalan söylenmesi,
 • Uykusuzluk,
 • Asabiyet,
 • Cinsel ilginin azalması anoreksiya olan bireylerin gösterdiği davranış biçimlerindendir.

Anoreksiya nervozanın nedenleri nelerdir?

Anoreksiya, ergenlik döneminde beden algısının değişmesiyle başlar. Bu dönemde gençlerin görünüşleriyle ilgili yapılan yorumlara, söylemlere ve eleştirilere dikkat edilmelidir.

Anoreksiya, genellikle 15-25 yaş arasında görülmektedir.

Anoreksiyanın nedenleri:

 • Mükemmeliyetçilik
 • Sabırsızlık
 • Eleştirilere karşı duyarlı olunması
 • Kırılganlık
 • Takıntılı kişilik özelliği
 • Yüksek anksiyete

Ayrıca;

 • Ebeveynler, kardeşler gibi birinci dereceden akrabaların benzer süreci yaşaması,
 • Modern dünyada zayıflığın güzellikle bağdaştırılması ve zayıflama konusunda toplumsal baskının olması anoreksiyaya yol açan faktörlerdir.

Anoreksiya nervoza hangi komplikasyonlara neden olur?

Kişinin diyet yapmasıyla başlayan yolculuk, zamanla kontrol edilemeyen takıntılı düşünme haline doğru evrilebilir. Bu durum kişinin hem fiziksel sağlığı hem de ruh sağlığı üzerindeki dengesini sarsıcı bir etkiye neden olabilir.

Anoreksiya, kişinin gündeminin yemek olması halidir. Kişi sürekli az yiyerek ya da yemeyerek kalori açığı oluşturmaya çalışır. Bu durum bireyin hormanal sistemini etkiler, belli bir vücut kitle endeksinin altına düştüğünde ise hormonal sisteminin bozulmasına yol açar. Kadınlarda bozulan hormonal denge adet döngüsünü etkiler.

Beslenemeyen ya da kendisini besleyemeyen kişinin beden sağlığı bozulur. Beden sağlığındaki yıkıcı etkilerin oluşmaması için anoreskiyanın erken teşhisi ve tedavi oldukça önemlidir.

Tedaviyi uzun süre reddeden ya da direnen kişilerde, hayati tehlikenin ortaya çıkması da unutulmaması gereken bir gerçek.

Anoreksiya nervoza nedeniyle;

 • Böbrek rahatsızlığı,
 • Kemik erimesi,
 • Kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilir ve hormonal döngünün sağlıklı çalışmamasına bağlı olarak bağışıklık sisteminin bozulabilir.

Anoreksiya nervoza nasıl tedavi edilir?

Psikoterapi anoreksiya için faydalı farklı tedavi türlerini içerir. Psikoterapide temel hedef sağlıklı yeme alışkanlıklarını desteklemek, kısıtlayıcı ve engelleyici düşüncelere yönelik çalışmaktır. Ruhsal tedavi sırasında hastalığa bağlı oluşan anksiyete ve depresyon için de psikiyatrik konsültasyona da başvurulur.

Anoreksiya nervoza tanılı kişiler için aile ilişkileri de oldukça önemli bir yer tutar. Kişiler, sağlıkla ilgili iyi seçimler yapana kadar, beslenme ve kilo verme konusunda için ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024