Yumurtalık Kistleri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Yumurtalık Kistleri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistlerine ve belirtilerine, teşhisine, tedavi yöntemlerine, gebelik sürecine etkisine gibi birçok konuda merak edilen detayları, Güven Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzm. Dr. Eyyüp Özgen anlattı.

Yumurtalık Kistleri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Yumurtalık kistleri nedir ve belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kistleri her iki yumurtalığın içerisinde veya üzerinde bulunan sıvı dolu keselerdir. Çeşitli boyutlarda olmasının yanında çoğunlukla normal adet döngüsünün bir parçasıdır. Anormal yapıda olan yumurtalık kistleri ağrı ve karın içerisine kanama yapabilir. Büyük yumurtalık kistleri de çevre dokulara baskı yapıp kabızlık ve idrar kaçırma gibi şikayetler oluşturabilir.

 

Yumurtalık kistleri nasıl teşhis edilir?

Yumurtalık kistleri ultrason ile teşhis edilebilir. Bazı durumlarda kistin iyi huylu olup olmadığını anlamak için MR ve kan tetkikleri istenebilir ancak kesin tanı için riskli görülen durumlarda yumurtalık kistini ameliyat ile çıkardıktan sonra patolojik inceleme yapılması gerekir.

Yumurtalık kistleri hangi yaş gruplarında daha yaygındır?

Yumurtalık kistleri her yaşta görülebilir ancak menopoz döneminde görülen yumurtalık kistlerinin daha detaylı araştırılması gerekir. Üreme çağında yumurtalık kistleri çok defa oluşup ve kendiliğinden kaybolur.

Yumurtalık kistleri için doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu kendiliğinden geçer ancak bazı kistler özellikle katı içerik bulunduranlar ameliyat ile çıkarılmalıdır.

Yumurtalık kistleri ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Yumurtalık kist ameliyatları karından 3 tane milimetrik delik açılarak kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Böylece ameliyat sonrası ağrı minimal olup hastane yatış süresi ve enfeksiyon riski belirgin oranda azalmaktadır.

Yumurtalık kistleri ile hamilelik ilişkisi nedir?

Bazı tipteki yumurtalık kistleri hormon salgılayarak gebelik oluşumunu engelleyebilir. Bu durumlarda tedavi kararı sürece göre alınmalıdır. Hamilelik sürecinde oluşan yumurtalık kistleri de yakın takip edilmelidir. Doğum sezaryen olur ise operasyon esnasında kistte çıkarılabilmektedir.

Yumurtalık kistleri için risk faktörleri nelerdir?

Yumurtalık kistlerinin tipine göre risk faktörleri çeşitlilik gösterebilir ancak her kadında yumurtalık kistleri olabilir. Düzenli kontroller ile erken tanı alan yumurtalık kistleri yakın takip edilerek kolayca kontrol altına alınır.

Yumurtalık kistleri kanserle ilişkilidir mi?

Yumurtalık kistleri düşük olasılıkta olsa kanser ile ilişkili olabilir. Tüm yumurtalık kistlerinin tespitinden sonra yapılacak olan tetkik ve takiplerin çoğu bu kistin iyi huylu olup olmadığını anlamak üzerinedir. Özellikle menopoz döneminde görülen yumurtalık kistleri kanser açısında detaylı araştırılmalıdır.

Yumurtalık kistleri hangi dönemde kanser riskini artırıyor?

Yumurtalık kanseri tanısı koyulan hastaların büyük kısmı menopoz dönemindedir. En sık görülen yaş 60-64 arasıdır. Hastaların ise yüzde 35’i 65 yaş ve üzerindedir. Anne tarafından birinci derece akrabalarında yumurtalık kanseri öyküsü olan kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riski anlamlı miktarda artar. 35 yaş üzerinde yüzde 1-2 olan yumurtalık kanseri riski aile öyküsü olan durumlarda yüzde 5-6’ya yükselir. Ailedeki yumurtalık kanseri sayısı arttıkça da riskin daha da arttığı ortaya koyulmuştur. Yumurtalık kanseri olan her 5 kadından birinin ailesinde yumurtalık kanseri öyküsü vardır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024