Yeni cerrahi teknolojiler beyin tümörü ameliyatlarındaki başarıyı artırıyor

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Yeni cerrahi teknolojiler beyin tümörü ameliyatlarındaki başarıyı artırıyor

Günümüzde beyin ameliyatlarında, yüksek teknolojik sistemlerin kullanılması, ameliyat başarısını ve hasta güvenliğini oldukça artırıyor. Bu nedenle hem sağlık kuruluşlarının hem de hekimlerin teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri takip etmeleri oldukça önemli.

Günlük hayatımızda araba, telefon ve ev eşyalarında sahip olmak istenen yenilikleri sağlık alanında da talep etmek hastaların en doğal hakkıdır.

Güven Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Hakan Emmez ve Doç. Dr. Erkut Baha Bulduk ,beyin tümörü cerrahisindeki teknolojik gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Yeni cerrahi teknolojiler beyin tümörü ameliyatlarındaki başarıyı artırıyor

İçindekiler

Beyin tümörü ameliyatlarında başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Beyin hastalıklarının cerrahi tedavisinde,

  • Ameliyatın gerçekleştirileceği merkezin teknolojik altyapısı,
  • Cerrahın tecrübesi ve mikrocerrahi anatomi bilgisi,
  • Günümüz modern tıp teknolojisinin ürünleri bu başarıyı artırmaktadır.

Beyin tümörü ameliyatlarında hangi teknolojik sistemler kullanılmaktadır?

  • Floresan Filtreli Operasyon Mikroskobu
  • Nöronavigasyon
  • İntraoperatif USG
  • Nöromonitörizasyon sistemleri kullanılmaktadır.

Bu sistemler ameliyat sonrası yaşam süresi ve kalitesini artırmaktadır.

Beyin tümörü cerrahisinde kullanılan floresan filtreli mikroskopların ameliyat başarısına etkileri nelerdir?

Sağlıktaki yeni teknolojilerden biri olan floresan filtreli mikroskoplar sayesinde sağlıklı beyin dokusu tümör dokusundan daha iyi ayırt edilerek, normal beyin dokusu korunur ve daha fazla tümör çıkartmak mümkün olur.

Beyin tümörü cerrahisinde kullanılan “Nöronavigasyon” sistemi nedir?

Nöronavigasyon, beyin tümörüne en kısa ve en güvenli yerden ulaşabilmeyi sağlayan önemli bir teknolojik cihazdır. Nöronavigasyonu, hastanın önceden çekilen MR görüntüleri ile ameliyat masasında sabitlenmiş kafa pozisyonundan elde edilen kızılötesi kamera kayıt bilgilerinin birbiriyle eşleştirilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Aslında bu cihaz özetle, bize beynimizin üç boyutlu haritasını çıkarmaktadır. MR görüntüleri ile eşleşen bu harita sayesinde, beynin en derin bölgelerine yerleşen çok küçük boyutlu tümörlere dahi rahatlıkla müdahale etmek mümkündür. Birkaç milimetre yanılmanın bile normal beyin dokusuna vereceği zararı göz önüne alırsak, bu teknolojinin sağladığı avantajın önemini daha iyi anlayabiliriz.

Nöronavigasyon sistemi sayesinde çıkartılacak tümörün tüm sınırları ve hassas dokularla olan ilişkisi net olarak ortaya konur.

Hastanın Baş Bölgesinde (Mavi Renkli) Probun Dokunduğu Yer Bilgisayar Ekranı Üzerinden İzlenirken

Nöromonitörizasyon nedir? Beyin tümörü cerrahisine olumlu etkileri nelerdir?

Nöromonitörizasyon; operasyon esnasında beyin ve sinir dokularında hasar gelişimini önleyebilen, cerrahı yapılan işlemin sinir sisteminde oluşturduğu etkileri anlık olarak bilgilendirip, uyaran sistemdir. Anestezi altındaki hastada cerrahın yaptığı işleme ait etkiler ancak operasyon bitip, hasta uyandıktan sona anlaşılmaktadır. Operasyon cerrahi anatomiye dayalı yürütülür ancak Nöromonitörizasyon sistemi sayesinde anestezi altındaki hastanın sinir fonksiyonları sürekli takip edilmektedir. Bu erken uyarı sistemi sayesinde cerrah, operasyon anında daha güvenli ilerler veya strateji değiştirir. Bu sayede operasyon daha güvenli hale gelmekte, operasyon sonrası beklenmeyen olumsuz sonuçlarla karşılaşma olasılığı anlamlı biçimde azalmaktadır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024