Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Sağlığını Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Sağlığını Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güven Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Hakkı Akman, tatilde çocuklarınızın sağlığını korumak için dikkat etmeniz gerekenleri anlattı.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Sağlığını Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçindekiler

Tatilde çocuklarınızın sağlığını korumak için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Yola çıkmadan önce küçük bir ilaç çantası hazırlamayı unutmayın. Hekiminizle görüşerek yanınıza alabileceğiniz ateş düşürücü, böcek ısırıkları için krem gibi ilaçları planlayabilirsiniz. Özellikle çocuğunuzun sürekli kullandığı bir ilaç varsa yedeği de olacak şekilde almalısınız. Ayrıca çocuğunuzun ağır bir alerjisi varsa acil müdahale için gerekli ilaçların çantada olduğundan emin olun.
  • Tatil için yurt dışına gidecekseniz eğer o bölgeye ait enfeksiyonlar nedeniyle yapılması gereken bir aşı veya kullanılması gereken bir ilaç varsa, önceden planlama yapmanız gerekebilir.
  • Aracınız ile seyahat edecekseniz bebek ve küçük çocuklar için mutlaka araç koltuğu kullanın. Daha büyük çocuklar için emniyet kemerinin bağlı olduğundan emin olun. Hem kendiniz hem de çocuğunuz için birkaç saatte bir mola verin.
  • Uçak yolculuklarında çocuğunuzun emniyet kemerinin bağlı olduğundan emin olun. Kulak ağrısı olmaması için bebekler emzirilebilir, daha büyük çocuklar bir şeyler içebilir veya sakız çiğneyebilir.
  • Yaz tatilinde dikkat etmemiz gereken bir diğer durum ise güneş yanıklarıdır. Tabii ki önceliğiniz güneş yanıklarının olmasını engellemek olmalıdır. Bebek ve çocuklar cilt yapıları nedeni ile güneş yanıklarına daha hassastırlar. Her yaş grubu için en önemli korunma yöntemi riskli saatler olarak tanımlanan 10.00-16.00 saatleri arasında güneşle teması en aza indirmektir. Bu saatleri gölgede geçirmek, güneşle direkt teması önleyecek şekilde giyinmek (şapka, gözlük gibi) önemlidir. Bir diğer önemli korunma yöntemi güneş kremi kullanmaktır. Mümkün olduğu kadar altı ay altındaki bebeklere güneş kremi kullanılması önerilmemektedir. Yüksek koruma faktörlü hem UVA hem de UVB koruması olan, oksibenzon gibi hormonal etkileri olan maddeleri içermeyen güneş kremleri tercih edilmelidir. Güneş kremleri, güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalı ve 2-3 saatte bir özellikle de yüzme, duş alma veya terleme gibi durumlardan sonra tekrarlanmalıdır. Çinko oksit içeren kremler de güneş yanıklarının önlenmesinde etkilidirler. Bu kremler, güneş kremine ek olarak burun, yanak, kulak ve omuz yanıklarının önlenmesinde kullanılabilir.
  • Havuz ve yüzme güvenliği de tatilde dikkat etmemiz gereken durumlardır. Özellikle uygun şekilde klorlanmamış havuzlardan bazı enfeksiyonların (gastroenteritler, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi) kapılabileceği unutulmamalıdır. Boğulmaların çocuk ölümlerinin önemli bir nedeni olduğu her zaman için akılda tutulmalıdır. Bu nedenle çocuklar yüzme sırasında asla yalnız bırakılmamalıdır.
  • Böcek ısırıkları tatilde sık görülen durumlardır. Böcek ısırıklarını önlemek amacıyla uzun kollu giysilerin giyilmesi, aşırı renkli giysilerin tercih edilmemesi, böcekleri çekebilecek kokularının kullanılmaması, uyurken cibinlik kullanılması ve böcek uzaklaştıran doğal veya kimyasal içerikli maddelerin uygulanması gibi yöntemler tercih edilebilir.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024