Yaz Mevsiminde Kuruyan Ciltlere Bakım Önerileri

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Yaz Mevsiminde Kuruyan Ciltlere Bakım Önerileri

Yaz aylarında güneşin, sıcağın, denizin ve açık havada geçirilen sürenin artmasının etkisiyle cilt çok fazla su kaybediyor. Bu nedenle, özellikle yaz döneminde ve sonrasında cildin nem dengesini korumak için dışarıdan nem takviyesi yapmak önem taşıyor. Cildin kuru, pul pul dökülen, mat bir görünüm yerine; nemli, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşmasının yolu, dermatolog kontrolünde cilt tipine uygun nemlendirici ürünlerin kullanılmasından ve uygulamaların yaptırılmasından geçiyor. Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Alev Eken, yaz mevsimi sonrasında cildin nemlendirmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında önerilerde bulundu.

Yaz Mevsiminde Kuruyan Ciltlere Bakım Önerileri

İçindekiler

Yaz mevsiminde cilt neden kurur?

Yoğun güneş ışığının cildin koruyucu tabakasına zarar vermesi, sıcak hava, nem, deniz ve havuz suyu yaz mevsiminde cildin kurumasına ve nem kaybetmesine neden olur. Ayrıca yaz aylarında açık alanlarda daha çok vakit geçirilmesi ve ince kıyafetlerin giyilmesi cildin dış ortam ile doğrudan temasa geçmesine yol açar. Bu durum da cildin kurumasına sebep olur.

Yaz mevsiminde cilt nasıl nemlendirilmeli?

Yaz aylarında nemlendiriciler, cilt bakım rutininin en önemli parçasıdır. Hangi tür cilde sahip olunursa olunsun nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü yaz aylarında güneşin, sıcağın ve nemin etkisiyle ciltte su kaybı oluşur. Gün içinde ne kadar fazla su içilirse içilsin cilt, suyu tutamaz. Su, terleme ve idrar yoluyla dışarı atılır. Cildin, suyu tutmasını sağlamak için içerisinde hyaluronik asit, pantenol, seramid gibi suyu hapsedebilen aktif maddeler içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmeli?

  • Su bazlı, hafif ve ince yapıda (oil-free) nemlendiriciler tercih edilmelidir. Genellikle bu ürünler krem ve losyon kıvamında olup, ciltte ipeksi bir yapı oluştururlar. Hızlı ve kolay emilirler, ciltte yağlı his bırakmazlar. Yağ bazlı kremler ise gözenekleri tıkayarak akne ve komedon oluşumuna neden olabilirler.
  • Gündüz kullanılan nemlendiricinin en az SPF 30 değerinde güneş koruyucu içeriyor olmasına dikkat edilmelidir. Nemlendirici, güneşten koruyucu filtre içermiyorsa, üzerine mutlaka güneş koruyucu sürülmelidir. Gündüz nemlendiricisi olarak BB ya da CC kremler seçilebilir. BB ve CC kremler, renkli nemlendiriciler ile fondöten arası ürünlerdir. Bu ürünlerin kapatıcılık özelliklerinin yanı sıra nemlendirme, koruma ve cilt tonunu eşitleme özellikleri vardır.
  • Güneşin ve nemli havanın etkisiyle cilt hassaslaşır. Nemlendiricilerin, içerisindeki koku maddelerine veya koruyuculara bağlı duyarlanma (alerji) gelişebilir. Bu nedenle hipoalerjenik ürünler tercih edilmelidir.
  • Nemlendiriciyi güçlendirecek bileşimler kullanılmalıdır. Cildin alt tabakasını temizleyen ve cildi çevresel kirliliklerden koruyan “savaşçı moleküller” denilen antioksidanlar, özellikle A ve C vitaminleri kullanılmalıdır. Günlük cilt bakım ürünleri arasında bulunan A vitamini “altın standart”, cildin sigortası denilebilecek, C vitamini ise “gümüş standart”tır. Ayrıca bilimin umut verdiği peptit, niasinamid, hidroksi asitler, DNA onarıcı ürünler, E vitamini ve üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi bitki ekstreleri de kullanılabilir.
  • Nemlendirici almadan önce tercih edilecek ürünün içeriği okunmalı; cilt bakım ürünü seçiminde ve kullanımında dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Cildin nem dengesini korumak için yaptırılabilecek uygulamalar nelerdir?

Cilt sağlını korumak kadar cildin, ilerleyen yaşlarda da sağlıklı ve güzel görünmesi oldukça önemlidir. Cilt sağlığı ve geleceği için yoğun nem ve antioksidan koruma içeren cilt aşılarından yararlanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; cildin asıl onarıcı tabakası derindedir. Kremlerle bu tabakaya ulaşmak topu, anahtar deliğinden geçirmeye benzer. Bu nedenle cildin destek tabakasına enjekte edilen hyaluronik asit, antioksidan ve protein içeren cilt aşıları düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024