Video Kapsül Endoskopi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Video Kapsül Endoskopi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Sindirim sisteminin milimetre milimetre değerlendirilmesini sağlayan video kapsül endoskopi; bu bölgenin hastalıklarının teşhisinde değerli bir tetkik olarak ön plana çıkıyor. Video kapsül endoskopi sistemi; fotoğraf çeken bir kapsül, fotoğrafların kaydedildiği bele takılan kemer şeklindeki kayıt cihazı ve görüntülerin incelenmesi için gerekli programın yüklü olduğu bir bilgisayardan oluşuyor. Hazırlık süreci oldukça kolay olan işlem, aynı gün içinde tamamlanıyor. Güven Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Uzm. Dr. Tevfik Ali Küçükbaş, video kapsül endoskopi yöntemi hakkında bilgi verdi.

Video Kapsül Endoskopi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

İçindekiler

Video kapsül endoskopi nedir?

Yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak bölümlenen sindirim sisteminin hastalıklarının teşhisinde hastalığın bulunduğu yere ve özelliklerine göre farklı görüntüleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu seçeneklerden biri olan “video kapsül endoskopi” tetkiki; ince ve kalın bağırsak alanlarını incelemede kullanılan bir yöntemdir. Endoskopi incelemelerinde ince bağırsakta 1-2 metrelik alan incelenebilirken video kapsül endoskopi ile tüm ince bağırsak alanları değerlendirilebilmektedir. Bağırsağın kabarıklık oluşturmamış rahatsızlıklarını, anormal damar yapılarını ve kanama odaklarını tanımlamakta baryumlu grafi, tomografi ve MR tetkiklerine göre avantajlar sağlar. Ayrıca, günlük yaşantıyı etkilemeyen; sedasyon yani uyutma işlemi, damar yolu açılması, ışın etkisinde kalmayı ve işlem süresinde hastanede yatmayı gerektirmeyen kolay bir inceleme yöntemidir.

Bu inceleme yönteminde vitamin hapları büyüklüğünde ve kapsül şeklinde, batarya, ışık kaynağı ve kamera içeren, saniyede 2-4 fotoğraf çekerek bu görüntüleri radyofrekans tekniği ile kablosuz olarak kayıt sistemine aktarma özelliği olan video kapsüller kullanılmaktadır. İnce ve kalın bağırsak için iki farklı tipi vardır. Bu kapsüller bir kez kullanılmakta ve sonrasında aynı gün veya birkaç gün içinde dışkıyla atılmaktadır. Yutulduktan sonra sindirim sisteminde yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak bölümlerinde ilerleme gösterirken binlerce fotoğraf çekmektedir. Çekilen görüntüler kemer şeklinde bele takılan kayıt cihazına anında kaydedilmektedir. Elde edilen bu görüntüler sindirim sisteminin milimetre milimetre değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Hangi hastalıkların teşhisinde kullanılır?

Video kapsül endoskopi; bağırsakta oluşan kanamanın sebebini, polip, ülser, iltihabi bağırsak hastalığını, emilim bozukluğu hastalığını, iyi veya kötü huylu tümörleri belirlenmekte kullanılan değerli bir tetkiktir. Hastalığın anatomik yerleşimi, büyüklüğü, görünüm özellikleri ile bazı durumlarda iyi veya kötü huylu ayrımı, kanama yapan sebep ile kanamanın devam ettiği veya durduğu bu tetkik ile anlaşılabilmektedir. Video kapsül endoskopi teknolojisinin geliştirilmesiyle birlikte, hastalıklı dokudan biyopsi alma işlemi ve kapsülün ilerlemesini durdurarak istenilen bölümün daha uzun süre görüntülenmesi de sağlanabilecektir.

Kapsül endoskopi nasıl yapılmaktadır?

Video kapsül endoskopi sistemi üç parçadan oluşmaktadır. Birincisi fotoğraf çeken kapsül, ikincisi fotoğrafların kaydedildiği bele takılan kemer şeklindeki kayıt cihazı, üçüncüsü ise kayıt cihazından görüntülerin yüklenmesi ve incelenmesi için gerekli programın yüklü olduğu bir bilgisayardır. Hazırlık süreci kolaydır ve işlem aynı gün içinde tamamlanmaktadır. Tetkik için, kayıt cihazı kemer şeklinde takıldıktan sonra kapsül su ile yutulmaktadır. Video kapsül endoskopi yaptıracak kişilerde; bağırsak tıkanıklığı ihtimali olmamalıdır. Ayrıca önceden geçirilen bağırsak ameliyatı ya da  yapışıklıkları ve Crohn hastalığı olması durumunda kapsül kullanımı öncesinde ince bağırsak ilaçlı grafisi veya tomografi ile ön inceleme yapılması gerekebilmektedir.

İşlem öncesi nasıl bir hazırlık süresi gerekir?

  • Video kapsül endoskopi işleminden önceki 12 saatlik sürede hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. 
  • Doktorunuz gerekli görürse işlem öncesinde bağırsağı boşaltmak amacıyla müshil ilacı kullanmanız gerekebilir. 
  • Başka sebeplerle kullanılan ilaçlar varsa işlem öncesinde doktora bildirilmelidir.
  • İşlem öncesi demir, bizmut, bağırsak hareketlerini değiştirebilen ilaçlar ve aspirin kullanılmamalıdır. 
  • Yutma güçlüğü, kalp ve akciğer hastalığı, kalp pili ve defibrilatörü varlığı, önceden geçirilmiş karın ameliyatı, bağırsak tıkanıklığı, yapışıklık ve iltihabi bağırsak hastalığı olması durumunda da doktora bilgi verilmelidir.

Kapsül yutulduktan sonra vücutta kaldığı süre boyunca dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kapsül ve kayıt cihazı ayarları yapıldıktan sonra, ince bağırsak incelemesinde 8 saat, kalın bağırsak incelemesinde 10 saat sürecek kayıt işlemi başlatılır. Bu süre içinde araba kullanılabilir ve günlük aktivitelere devam edilebilir. 

İşlem devam ederken ve kapsül bağırsaktan atılıncaya kadar MR tetkiki yapılmamalı ve MR cihazına yaklaşılmamalıdır. Yine elektronik güvenlik kapılarından geçilmemelidir. 

Kapsülün dışkıyla atıldığından emin olunmadan ve başka bir araştırma için işlemi takip eden bir hafta içinde MR tetkiki gerekirse, direkt grafi tetkiki yapılmalı ve kapsülün sindirim sisteminde kalmadığı kesinliğe kavuşturulmalıdır. Kayıt boyunca koşma ve sıçrama gibi fiziki aktiviteler de yapılmamalıdır. 

Kayıt süresi dolunca hastanede kemer şeklindeki kayıt cihazı çıkartılacak ve kaydedilen görüntüler bilgisayara aktarılacaktır. Görüntüler, bu tetkike ait program yüklü olan bir bilgisayarda doktor tarafından değerlendirilecek ve bir hafta içinde raporlanacaktır.

Kapsül endoskopi sonrasında ne yapılır, yan etkisi var mıdır?

Video kapsülü yuttuktan 2 saat sonra su ya da açık renk sıvı içecekler içilebilir. Yine kapsülün yutulmasından 4 saat sonra az miktarda ve hafif gıdalar tüketilebilir. Daha iyi görüntüleme için gerekiyorsa bu süreler doktorunuz tarafından değiştirebilir veya inceleme sonlanıncaya kadar hiç sıvı veya katı gıda almamanız istenebilir.

Kapsül endoskopinin yapılamayacağı durumlar ve kötü sonuçlar nelerdir?

Önceden geçirilmiş iltihabi bağırsak hastalığı, ameliyat veya tümör durumlarında kapsül bağırsak tıkanıklığına sebep olabilmektedir. İşlem mutlaka doktor kararıyla yapılmalıdır. 

DİKKAT!

Kayıt süresinin dolmasını beklemeden sistemin kapatılması fotoğrafların silinmesine sebep olabilir. Bu nedenle süre dolunca yalnızca gösterilen düğmeye basarak kapatma işlemi yapılmalıdır. 


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024