Vajinismus Nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Vajinismus Nedir?

Cinsel ilişki sırasında yaşanılan sorunların başında gelen vajinusmus; vajinadaki kasların istemsiz kasılması nedeniyle cinsel birlikteliğin yaşanamaması durumu olarak tanımlanıyor. Psikolojik nedenleri arasında cinsel birlikteliğe karşı yanlış inanışların, korkuların ve travmaların gösterildiği vajinusmus; vajenin yapısındaki doğumsal farklılıklar, genital enfeksiyonlar gibi fiziksel nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Vajinusmusun tedavisinde ise çiftin uyumu ve tedaviye istekli olması oldukça önem taşıyor. Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız toplumumuzda sık görülen vajinismus hakkında bilgi verdi.

Vajinismus Nedir?

İçindekiler

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadında pelvik bölgede bulunun vajenin dış 1/3’ündeki kasların istemsiz kasılması sonucunda cinsel ilişkinin mümkün olmamasıdır. Vajinismusu, tıp dilinde disparoni olarak adlandırılan ağrılı cinsel birliktelikten ayırt etmek önemlidir. Vajinismusta kadın, cinsel ilişkiye karşı istek duyar ancak korkularından dolayı bunu imkansız gibi görebilir.

Vajinismus, kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık mıdır?

Vajinismusun kapalı toplumlarda tahmin edilenden daha fazla olduğu bilinmektedir. Vajinismusun görülme sıklığını tam olarak bilmek güçtür. Çünkü özellikle kapalı toplumlarda çiftlerin bu durumu başkalarıyla paylaşması oldukça zordur. Hastaların çoğu yardım almaya çekinmektedir. Literatürde cinsel sorunlar ile başvuranların %5 ile %17’sinde vajinismus tanısı konulduğu raporlanmaktadır.

Vajinusmusun belirtileri nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi vajinismusun da dereceleri vardır. Hafif olgular, vajene parmak girişi yapabilirken, eşle ilişki sırasında kasılma yaşarlar. Daha ağır olgular, vajene hiçbir şekilde giriş yapamamaktadır. Penisin yaklaşması ile pelvik bölgede kasılma ve sanki bir duvara dayanıyormuş hissi oluşabilir. Hatta tüm bedende kasılma, sırtın gerilmesi ve geri çekilme görülebilen durumlardır.

Vajinusmus sadece psikolojik kökenli midir?

Vajinismusun hem psikolojik hem de organik yani fiziksel nedenleri olabilir. Psikolojik olarak geçmişte yaşanan cinsel taciz veya istismar gibi travmalar; cinsel birlikteliğe dair yanlış inanışlar, kızlık zarının patlayacağı veya çok kanayacağı şeklinde gerçek dışı abartılı korkular ve cinsel açıdan bilgi yetersizliği vajinismus ile sonuçlanabilir. Bazen partnerle olan ilişkisel sorunlar kendini vajinismus ile gösterebilir. Cinsel eğitimin verilmemesi ve konu ile ilgili yanlış inanışların hakim olması vajinismusun görülme sıklığını artırmaktadır.

Vajinusmusun fiziksel nedenleri nelerdir?

Hymen dediğimiz kızlık zarının veya vajenin doğumsal yapısal farklılıkları; vajina bölgesinde enfeksiyonlar; genital bölgede ağrıya yol açabilecek durumlar vajinismusa neden olabilmektedir. Östrojen azlığı veya bu bölgeye alınmış olan radyoterapi geçmişte yaşanmış travmatik doğum veya jinekolojik muayene deneyimleri de ikincil olarak yani sonradan vajinismus gelişmesine yol açabilmektedir. Bazen de erkekte sertleşme problemi ilişkiye girmeyi zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle çiftin detaylı cinsel öyküsünün alınması gerekmektedir.

Vajinismus tanısı nasıl konulmaktadır?

Genellikle ilk cinsel birliktelikte ortaya çıkan istemsiz kasılmaların tekrarlayan denemelerde de yaşanması ve ilişkiye izin vermeyerek devamlılık göstermesi durumunda vajinismus tanısı konmaktadır. Vajinismus, ağrılı cinsel ilişki olan disparoniden ayırt edilmelidir. Disparonide ilişki olmakta ancak değişen derecede ağrı eşlik etmektedir. Çoğunlukla neden; genital enfeksiyonlar, endometriozis, vajinal lubrikasyon yetersizliği, cilt hastalıkları veya genital bölgede ağrıyla giden vulvodini gibi patolojiler olmaktadır. Detaylı bir hikaye ve jinekolog tarafından yapılacak muayene ile tanı netleşecek ve tedavi planı yapılabilecektir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir? Tedavi başarısını artıran faktörler nelerdir?

Vajinismus tedavisi aşamalı olarak kas gevşetme teknikleri ile pelvis bölgesindeki kaslara hakimiyet sağlamakla başlar. Cinsel eğitim verilmesi, bilişsel yeniden yapılandırma ve ev ödevleri ile çoğu olgu tedavi edilebilmektedir. Amaç; zihnin yarattığı korkuların veya yanlış inanışların yerine bedeni tanıyarak keyif almaya odaklanmaktır.

Kızlık zarı veya vajen ile ilgili doğuştan gelen yapısal bozukluklarda ise cerrahi işlem gerekebilmektedir. Çiftin uyum içinde olması ve tedaviye istekli olmaları tedavi başarısını artırıcı faktörlerdir. Vajinismusun tedavi başarısı çok yüksektir. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler, bu sorunu ertelememeli ve tedavi merkezlerine başvurmalıdır. Sağlıklı bir cinsel yaşantı her çiftin doğal hakkıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024