Sünnet için en uygun yaş nedir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Sünnet için en uygun yaş nedir?

Prof. Dr. Fatih Akbıyık, sünnet için en uygun yaş aralığı ve sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Sünnet için en uygun yaş nedir?

İçindekiler

Sünnet için en uygun yaş nedir?

Sünnet yenidoğan döneminden itibaren yapılabilir. İlk iki ayda lokal anestezi ile sünnet yapmak mümkünüdür. Üçüncü aydan itibaren sünneti hafif bir anestezi vererek yapmak daha sağlıklı bir yoldur. Ancak 2 ile 6 yaş arası çocuklarda hem cinsel kimlik oluşma hem de bedeni tanıma yaşları olduğu bu dönemde sünnet önerilmez. 6 yaşından sonra sünnet yapılabilir. Yani 2-6 yaş arası hariç her dönemde sünnet yapılabilir.

Uygun yaşta tecrübeli ellerde yapılan sünnet sorunsuz olur. İlk iki yaşta yapılırsa çocuk, sünneti hatırlamaz.

Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet sonrası çok nadir de olsa kanama, enfeksiyon gibi cerrahi işleme ait komplikasyonlar görülebilir. Sünnet olunduğu gün özellikle büyük çocuklar için istirahat etmek kanama ile karşılaşmamak için yeterlidir. Bezli bebekler için de enfeksiyondan korunmak için sık alt değiştirmek yeterli olur.

Çocuk, sünneti yapan cerrahın önerileri doğrultusunda üçüncü günden sonra banyo yapabilir veya denize, havuza girebilir.


Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024