Skolyoz Tedavisinde Etkili Bir Yaklaşım: Schroth Yöntemi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Skolyoz Tedavisinde Etkili Bir Yaklaşım: Schroth Yöntemi

Fzt. Damla Arslan, skolyoz tedavisinde etkili bir yöntem olan "Schroth Yöntemi" hakkında yazdı.

Skolyoz Tedavisinde Etkili Bir Yaklaşım: Schroth Yöntemi

İçindekiler

“Skolyoz tedavisi; skolyozun derecesine, skolyozlu bireyin yaşına ve gereksinimlerine göre değişir”

Halk arasında omurga eğriliği olarak adlandırılan skolyoz; omurların kendi etrafında dönmesiyle oluşan rotasyonun da eşlik ettiği, omurganın 10 dereceden büyük ve yana doğru gelişen eğrilikleridir. Özellikle ergenlik çağındaki bireylerde görülen 3 boyutlu bir deformitedir.

Skolyoz oluşumunda etkisi olan birçok faktör bulunmaktadır. Fakat skolyoza neden olan mekanizma tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle elimizde, ne zaman ve nasıl ortaya çıkacağına dair net kanıtlar da bulunmamaktadır.

Skolyozun kas ve sinir hastalıklarına, anne karnında meydana gelen anomalilere veya postüral bozukluklara bağlı gelişen farklı türleri olmakla birlikte klinikte en çok karşımıza çıkan türü idiopatik, yani nedeni belli olmayan skolyozdur.

Bir omuzun diğerinden yüksek olması, kürek kemiklerinden birinin daha belirgin olması, öne eğilince sırtta bir tarafın diğerinden daha yüksek durması gibi semptomlar, skolyozun, bir diğer adıyla omurga eğriliğinin klinik belirtileri olabilir. Sizler de özellikle gelişme çağındaki çocuklarınızda, aldığınız pantolonun bir paçasının veya kazağının bir kolunun uzun olması, kıyafetlerinin sürekli bir omzunun düşmesi gibi günlük yaşamda gözlemleyeceğiniz belirtilerle skolyozu erken fark edebilirsiniz.

Skolyoz tedavisi; skolyozun derecesine, skolyozlu bireyin yaşına ve gereksinimlerine göre değişir.

“Tedavide en etkili konservatif yöntemlerden biri, geçerliliği dünya çapında kanıtlanmış Schroth metodudur”

Skolyoz tedavisinde temel amaç eğriliğin derecesinin artmasını önlemek ve hastanın cerrahiye gitmesini engellemektir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi de oldukça önemlidir.

Skolyoz, cerrahi ve cerrahi dışı dediğimiz konservatif yöntemlerle tedavi edilebilir. Tedavide en etkili konservatif yöntemlerden biri, geçerliliği dünya çapında kanıtlanmış Schroth metodudur.

Schroth tedavisinde omurga 3 boyutlu olarak ele alınır ve omurgada her planda düzeltme amaçlanır.

Schroth egzersizlerinde temel amaç, kişiye vücut farkındalığını ve bu sayede en doğru postürü kazandırmaktır.

Schroth;

• Pirinç yastıkları, sopalar, kemerler gibi çeşitli eksternal materyaller kullanılarak yapılan pozisyonlamalar ve postüral düzeltmeler,

• 3 boyutlu düzeltici nefes teknikleri,

• 3 boyutlu egzersizler,

• Özel mobilizasyon teknikleri ve

• Ev egzersiz programlarını içeren oldukça geniş kapsamlı bir tedavi konseptidir.

Schroth Metodu skolyoz dışında omurganın yan plandaki eğrilikleri olan artmış veya azalmış kifoz ve lordoz için de kullanılan bir tedavi yöntemidir.


Schroth tedavisi, tedaviye katılım sağlamasına neden olan mental, fiziksel ve psikolojik engeli bulunmaması koşuluyla 6 yaşından itibaren çocuklarda ve erişkinlerde uygulanabilir. Ayrıca kontraendikasyonu bulunmayan kişilerde, cerrahi sonrasında da uygulanır.

Skolyozda erken tanı ve tedavi hastalığın seyrini önemli derecede etkiler. Bu nedenle ailelerin adölesan (ergenlik) dönemdeki çocuklarının vücudunu ve genel postürünü düzenli aralıklarla kontrol etmeleri, şüphe duydukları durumlarda doktora ve skolyoz tedavisi konusunda özel eğitim almış fizyoterapistlere başvurmaları oldukça önemlidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024